Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty traci. NBP jest gotowy do działania

0
Podziel się:

- Jesteśmy przygotowani, aby łagodzić skutki kryzysu - zapowiadają przedstawiciele banku centralnego. Ujawniają, że...

Złoty traci. NBP jest gotowy do działania
(Reporter)

Narodowy Bank Polski ma duże i wciąż rosnące rezerwy walutowe i jest gotów przeciwdziałać nadmiernemu osłabieniu złotego i dużym wahaniom jego kursu - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński.

_ - Mamy duże i rosnące rezerwy walutowe i jesteśmy zawsze gotowi, aby przeciwdziałać nadmiernemu osłabieniu złotego i dużym wahaniom kursu złotego. Ewentualne zaburzenia związane ze statusem Grecji w strefie euro nas bezpośrednio nie dotkną, jeśli miałoby to jednak wpływ, NBP jest przygotowany, aby łagodzić skutki ewentualnego kryzysu _ - powiedział dziennikarzom Koziński.

Wiceprezes dodał, że ma nadzieję, że Grecja pozostanie w strefie euro. _ Jest jednak prawdopodobne, że nowe wybory 17 czerwca nie przyniosą koalicji zdolnej utrzymać Grecję w strefie euro _ - mówił.

_ - Do momentu wyborów w Grecji na rynku złotego będzie panować duża zmienność mimo, że Polska jest postrzegana jako rynek stabilny - _ oświadczył tymczasem wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. _ Jedyna pozytywna dana, jaką zaobserwowaliśmy na wczorajszym przetargu i rynku długu to to, że jest on stabilny. Widać, że stabilna grupa inwestorów czuje się komfortowo z polskim ryzykiem. Można powiedzieć, że jesteśmy na rynku długu take heaven _ - powiedział.

_ - Fundamentalnie jesteśmy postrzegani stabilnie, co może mieć przełożenie na stabilizację na rynku walutowym. Myślę, że będzie jednak bardzo duża zmienność do wyborów w Grecji na przykład związana z sondażami, a wynik wyborów będzie miał kluczowe znaczenie dla tego, co wydarzy się dalej _ - dodał.

Tak kształtował się kurs złotego od początku roku

Przy obecnych trendach, niektórzy analitycy nie wykluczają wręcz rozpadu Eurolandu. W tym tygodniu kurs euro w stosunku do dolara był najniższy od 4 miesięcy. Zaniepokojeni rozpisaniem nowych wyborów w kraju klienci greckich banków w poniedziałek i wtorek wycofali z nich ponad 1,2 mld euro, czyli ok. 0,75 proc. wszystkich depozytów. Rosną koszty obsługi długu Hiszpanii i Włoch; tzw. spread hiszpańskich obligacji względem postrzeganych za najbezpieczniejsze niemieckich papierów przekroczył 5 proc. Zagrożony jest hiszpański system bankowy, pomimo nacjonalizacji spadają akcje kluczowego pożyczkodawcy Bankia.

Jak wskazało źródło, szefowie państw spoza UE są szczególnie zaniepokojeni prognozami gospodarczymi kontynentu oraz niepewną sytuacją Grecji. Politycy w UE posuwają się nawet do gróźb wykluczenia Aten ze strefy euro, jeśli Grecja nie dotrzyma zobowiązań ws. reform wynikających z pakietu pomocy UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

O unijnej strategii wzrostu 23 maja podczas nieformalnego szczytu UE w Brukseli mają rozmawiać szefowie państw i rządów; decyzje mają podjąć na formalnym szczycie w czerwcu.

Poza reformami strukturalnymi w krajach UE, dotychczas jedyną konkretną prowzrostową propozycją jest podniesienie aktywów Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 10 mld euro, by mógł udzielić pożyczek i wsparcia dla europejskich projektów na łączną kwotę 60 mld euro. EBI miałby np. emitować obligacje (tzw. project bonds) przeznaczone na finansowanie inwestycji w unijną infrastrukturę.

Czytaj więcej w Money.pl
Każdy zapłaci 10 tys. zł za wyjście Grecji ze strefy euro Największe koszty poniosą sami Grecy oraz podatnicy krajów Eurolandu. PKB Polski skurczy się o 1,8 mld złotych.
Jest reakcja rządu na osłabienie złotego -_ Skala zawirowań greckich będzie miała jeszcze wpływ na złotego _ - mówi wiceminister Dominik Radziwiłł.
Indeksy 30 proc. w dół. Zobacz, co później O tym, że Grecja będzie musiała wyjść ze strefy euro, przekonani są ekonomiści pytani przez Money.pl. Mówią też, co czeka rynki.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)