Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeZmarła prof. Jadwiga Kaliszewska
2012-03-19 17:10

Zmarła prof. Jadwiga Kaliszewska

W Poznaniu zmarła skrzypaczka i pedagog prof. Jadwiga Kaliszewska. Była wychowawcą kilkudziesięciu skrzypków, w tym laureatów międzynarodowych konkursów.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Anna Czajkowska-Zimnicka z Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Kaliszewska zmarła w niedzielę. Nieznany jest na razie termin jej pochówku.

Jadwiga Kaliszewska urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie ukończyła z wyróżnieniem w 1959 roku w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej. Kaliszewska brała udział w międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu (1957) i w Paryżu (1979); otrzymała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1962 roku.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, byłym Związku Radzieckim. Autorka licznych nagrań radiowych i płyt.

Od 1961 roku związana była z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1975 r. otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej. Prowadziła klasę skrzypiec w poznańskiej uczelni muzycznej i w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Giełda na żywo

Polimex szykuje gigantyczną emisję. "To nowe otwarcie"

Polimex-Mostostal wyemituje obligacje o wartości 140 milionów złotych....

Giełda na żywo

GPW: Spadki po słabych doniesieniach z Chin

Od wyraźnego spadku indeksu WIG20 rozpoczął się w poniedziałek handel na...

Prof. Kaliszewska wykształciła kilkudziesięciu absolwentów, wśród których znajdują się zdobywcy wielu nagród przyznanych na krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Są to m.in.: Bartosz Bryła, Krzysztof Baranowski, Joanna Kurkowicz, Bartłomiej Nizioł, Anna Reszniak, Jarosław Nadrzycki.

Była współinicjatorką Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, nazywanego ,,Szkołą Talentów".

Była prezesem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, jurorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego. Zasiadała w jury wielu konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w Polsce i za granicą.

W 2007 roku została uhonorowana tytułem doktora honoris causa poznańskiej Akademii Muzycznej. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski, Krzyż Komandorski Orderu ,,Polonia Restituta". Ponadto wyróżniona została Odznaką Honorową Miasta Poznania, oraz nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

rpo/ abe/ krf/

Tagi:różne
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze