Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Zmarło już 116 osób z A(H1N1), a wciąż nie ma szczepionek

0
Podziel się:

Rząd na ich zakup musiałby wydać tylko 111 milionów złotych.

Zmarło już 116 osób z A(H1N1), a wciąż nie ma szczepionek
(PAP/EPA)

Do dziś lekarze zdiagnozowali A(H1N1) u 2223 osób. Ale specjaliści przekonują, że na tę grypę chorują w Polsce tysiące. Zalecają też kupno szczepionek, ale rząd do tej pory nie zdecydował się na ten wydatek. Ile musiałby zapłacić? Money.pl wyliczył, że 111 milionów złotych.

Tyle właśnie kosztowałoby kupienie 3,7 miliona szczepionek. Minister ZdrowiaEwa Kopaczzapewniała, że kupno takiej ich liczby negocjuje z koncernami farmaceutycznymi. Do tej pory negocjacje nie przyniosły rezultaty, bo - według rządu - nie ma pewności, że są one bezpieczne.

3,7 **miliona szczepionek chce kupić rząd

_ - Musimy opierać się nie na plotkach, tylko na badaniach klinicznych _ - podkreślała minister zdrowia. _ - Jeżeli będziemy mieli gwarancje producentów, będziemy porcjami sprowadzać szczepionkę i podawać ją grupom ryzyka - białemu personelowi, służbom celnym, kobietom w ciąży. _

Jednak sytuacja staje się coraz trudniejsza. W tym roku zachorowało już na grypę ponad milion osób - to znacznie więcej niż w ostatnich pięciu latach.

Źródło: Państwowy Zakład Higieny (dane do 23 grudnia 2009)

Kraje zachodniej Europy i Stany Zjednoczone już szczepionki kupiły. Czy to one histeryzują, czy nasz rząd zaniedbuje sytuację?

- _ Strzeżonego Pan Bóg strzeże _ - mówi Money.pl prof Andrzej Zieliński, krajowy konsultant do spraw epidemiologii. - _ Nie mogę więc potępić tej ostrożności. Uważam, że w naszym kraju szczepionki powinny się znaleźć przynajmniej dla grup podwyższonego ryzyka _ - dodaje.

To, co jest, nie wystarcza

Rząd jak na razie dokupił tylko szczepionki na zwykłą grypę, a także uzupełnił rezerwę leków retrowirusowych, a także prowadził kampanię społeczną. Te działania według opozycji są jednak niewystarczające.

- _ Kilka ulotek nie uratuje sytuacji _ - mówi Money.plBolesław Piecha, poseł PiS i były wiceminister zdrowia. - _ Kluczową sprawą jest zakup szczepionki. Mam nieodparte wrażenie, że i na drugą falę grypy, której należy spodziewać się w lutym, nie dotrą one do naszego kraju. Wydaje mi się, że rząd po prostu chce zaoszczędzić pieniądze i dlatego przeciąga sytuację _ - przekonuje.

*11,5 tys. *ludzi zmarło już na całym świecie na A(H1N1)
A sytuacja jest ciągle niebezpieczna. Profesor Zieliński ostrzega, że bardzo dużo ludzi jeszcze na grypę w tym roku nie chorowało i nie ma na nią odporności. Chociaż zastrzega, ze nie da się przewidzieć, ile osób zarazi się w następnej fazie, to zdecydowana większość z nas nie jest na grypę odporna.

A kupno szczepionki to wbrew pozorom oszczędność. Koszt samego przebadania jednej próbki na obecność wirusa A(H1N1) to około 200-300 złotych. W przypadku epidemii na ukraińską skalę na badanie próbek musielibyśmy wydać około 75 mln złotych.

Skąd wziąć pieniądze na walkę z A(H1N1)? W przypadku wystąpienia pandemii Rada Ministrów może skorzystać z pieniędzy pochodzących z rezerw. W rezerwie ogólnej zapisano 21,8 mld złotych, w rezerwie celowej jest 257,1 mln złotych.

A(H1N1) w Money.pl
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
*W Polsce jest wirus. Walka z pandemią to koszt 400 mln zł * Money.pl dotarł do dokumentu Ministerstwa Zdrowia, który wskazuje, że aby skutecznie walczyć z pandemią, należałoby znaleźć w sumie około 400 mln zł.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)