Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w projekcie ustawy medialnej. PAP to nie radio czy telewizja

5
Podziel się:

Posłowie sejmowej podkomisji zaproponowali w czwartek wykreślenie Polskiej Agencji Prasowej z projektu ustawy o mediach narodowych. Wniosek w tej sprawie zgłosiła wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Zmiany w projekcie ustawy medialnej. PAP to nie radio czy telewizja
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Posłowie sejmowej podkomisji zaproponowali w czwartek wykreślenie Polskiej Agencji Prasowej z projektu ustawy o mediach narodowych. Wniosek w tej sprawie zgłosiła wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Aktualizacja: 14:30

- Nie ma specjalnie takiego uzasadnienia, by łączyć te instytucje radiofonii i telewizji i Polską Agencję Prasową - tak posłanka PO argumentowała propozycję wykreślenia PAP z art. 2 projektu ustawy. Artykuł ten wymienia instytucje mediów narodowych, którymi są: "radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa".

- Proszę zrobić nową ustawę o Polskiej Agencji Prasowej (...), tak jest to tak przyklejone, jak sztuczne wąsy - tłumaczyła Śledzińska-Katarasińska.

Funkcjonowanie PAP reguluje obecnie odrębna ustawa, z 1997 roku; Agencja nie podlega Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w przeciwieństwie do publicznych telewizji i radia.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Elżbieta Kruk (PiS) zwróciła się do członków podkomisji z pytaniem, czy zgłaszają sprzeciw wobec propozycji wykreślenia PAP z art. 2 projektu ustawy medialnej. Sprzeciw nie został zgłoszony.

W konsekwencji zmiany art. 2 projektu nastąpią zmiany w kilku innych artykułach.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański ocenił, że propozycja podkomisji jest uzasadniona, ale - jak podkreślił - wykreślenie PAP z projektu ustawy nie jest ostatecznie przesądzone.

- Rozumiem ten wniosek, ponieważ za nim stoją argumenty, że Komisja Europejska mogłaby czynić tu nam problemy w związku z projektowaną ustawą, ze względu na to, że Polska Agencja Prasowa nie jest ani radiem, ani telewizją. W związku z tym utrzymywanie jej czy dotowanie ze składki audiowizualnej może budzić wątpliwości o nieuprawnioną pomoc publiczną dla Agencji - powiedział PAP Czabański.

- Uważam, że albo w ramach jeszcze tej ustawy - bo to jest dopiero praca w podkomisji - wrócimy do koncepcji trzech instytucji mediów narodowych: radia, telewizji i agencji prasowej, albo będziemy - jeżeli ta decyzja zostanie utrzymana przez parlament - tworzyć dla Polskiej Agencji Prasowej nowy system finansowania - dodał. Podkreślił, że "w gruncie rzeczy do tego to się sprowadza - żeby pomóc finansowo PAP, by mogła pełnić swoją rolę, bo Agencja jest potrzebna i społeczeństwu, i państwu".

- To, że ona musi być mocniejsza, to nie ulega wątpliwości - podkreślił.

Pytany, które rozwiązanie jest jego zdaniem lepsze, odparł, że "powinno to być uważnie przeanalizowane, co oznacza wyeliminowanie teraz PAP z ustawy medialnej" i rozważenie dalszych kroków.

Podkomisja pracuje nad tzw. dużą ustawą medialną autorstwa posłów PiS. Pakiet projektów przewidywał m.in. przekształcenie od 1 lipca PAP, TVP i PR w instytucje mediów narodowych oraz wprowadzenie nowej składki audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie pobieranej z rachunkiem za prąd.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Dziennikarz
8 lat temu
"Agencja jest potrzebna i społeczeństwu, i państwu" - mówi to człowiek, który w ostatnim dniu na fotelu prezesa PAP, gdy jego zwolnienie było już podpisane ale nie zostało jeszcze doręczone, zwolnił 300 dziennikarzy.
/////
8 lat temu
po co drażnią ludzi wyglądem tej niby alkoholowej damy
Jan III
8 lat temu
wiceminister czabański...i wszystko jasne, wszystko w czambuł...
klient Wojasa
8 lat temu
Nie kupujcie obuwia firmy Wojas -mało ze robia dziadostwo za grube pieniądze to oszukują przy reklamacji -niestety ustawodawca im na to pozwala rozpaczenie mają 14 dni a na usunięcie usterki bez określonego limitu -oddałem obuwie po godzinnej przechadzce odklejanie boków wyściółki oddali niby po usunięciu usterki gdyż po 30 minutach to samo -teraz przetrzymują żeby wybic mi z głowy reklamacje - buty za ponad 300 zł -pierwsze i ostatnie buty z tej firmy żonie też zakazałem kupować
tom624
8 lat temu
media to polityczne narzędzie wpływu na opinię publiczną. Ludzie już dawno się połapali, że w polityce nie chodzi o zwykłego obywatela a zabezpieczanie własnych interesów. Trzeba samemu zadbać o siebie. Nie ma co liczyć że ktoś (rząd, politycy, Państwo) to zrobi. Jest ciekawa książka "Emeyrtura nie jest Ci potrezbna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, oddłużaniu się, budowaniu majątku i bezpieczeństwa finansowego. Praktyka w polskich realiach