Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany OFE w ekspresowym tempie. Ruszyła batalia

0
Podziel się:

Michał Boni chce skrócenia konsultacji społecznych. Kusi dodatkowymi ubezpieczeniami. PiS chce prawa wyboru między OFE i ZUS.

Zmiany OFE w ekspresowym tempie. Ruszyła batalia
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Szef doradców premiera Michał Boni chce poprosić partnerów społecznych, by konsultacje w sprawie zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych trwały 21 zamiast 30 dni. Zwraca też uwagę, że dzięki nowym przepisom OFE mogłyby oferować nowe dodatkowe ubezpieczenia emerytalne. W sejmie - na wniosek PO i SLD - rząd przedstawia propozycje zmian dotyczących OFE.

Boni wyjaśnił w Sejmie, że generowanie długu przez system emerytalny wywołane jest tym, że reforma nałożyła na państwo obowiązek dostarczania kwot, które nie mogą być przekazywane realnie do OFE, bo są przeznaczone na bieżące emerytury. Od czasu utworzenia Otwarte Fundusze Emerytalne wygenerowały już 161 mld zł długu, z odsetkami to jest 206 mld zł, a dług ten wciąż się kumuluje - podkreślił minister, przedstawiając informację bieżącą w sprawie propozycji nowego podziału składki przekazywanej do OFE. Proponowane przez rząd zmiany systemu emerytalnego Boni określił jako wybór równowagi między odpowiedzialnością za _ dzisiaj _ a odpowiedzialnością za _ przyszłość _.

_ _

Boni zwrócił uwagę, że dzisiaj OFE nie mogą oferować dodatkowych ubezpieczeń. _ Jest to ustawowo zabronione. Ale prowadzimy dyskusję. Wydaje się, że OFE powinny być obecne na tym rynku. Oferować dodatkowe ubezpieczenia powinny wszystkie podmioty, które robią to w ramach IKE (chodzi o III filar czyli Indywidualne Konta emerytalne) _ - powiedział minister.

Wskazał, że pieniądze, które mają trafiać do ZUS w ramach drugiego filara, będą waloryzowane. Waloryzacja będzie albo powiązana z nominalnym PKB, albo ze stopą zwrotu z obligacji. _ To te zabezpieczenia, które chronią stopę zastąpienia i nasze przyszłe emerytury _ - powiedział minister. Podkreślił, że rząd chciałby też, aby pieniądze na subkontach w ZUS były dziedziczone. Muszą być jednak spełnione dwa warunki - by ich wypłata nie obciążała sektora finansów publicznych i możliwość prawna takiego rozwiązania - wskazał.

Projekt ustawy zawierający zmiany systemu emerytalnego powinien być gotowy w ciągu dwóch najbliższych tygodni - zapowiedział Boni. Z przedstawionego przez niego harmonogramu wynika, że między 20 stycznia a połową lutego miałyby odbyć się skrócone do 21 dni, ale wymagane prawem konsultacje społeczne.

Boni poprosił też Sejm i wszystkie komisje, które będą się zajmowały projektem, aby zrobiły to maksymalnie szybko, bo możliwość wdrożenia zmian od 1 kwietnia 2011 r. daje szansę na zmniejszenie przyrostu długu publicznego w tym roku o 0,8 proc. PKB. _ Zmniejsza to o taką samą wielkość poziom deficytu sektora finansów publicznych _ - podkreślił Boni.

PiS chce swobody wyboru

PiS proponuje zmiany w ustawie o OFE. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości uważają, że system emerytalny powinien być oparty na zasadzie dobrowolności. W związku z tym w przedstawionym przez PiS projekcie reformy emerytalnej znalazły się zapisy o możliwości decydowania o przynależności do ZUS lub OFE.

Wiceprezes partii Beata Szydło powiedziała, że rządowa reforma systemu emerytalnego jest niedopracowana i pełna luk.

POSŁUCHAJ BEATY SZYDŁO:

Posłanka dodała, że gabinet Tuska oszukuje obywateli, sięgając do ich kieszeni, aby rozwiązać problem z finansami publicznymi. Dlatego PiS przedstawiło projekt ustawy, który ma zreformować ustawę emerytalną z roku 1999.

PiS chce też zlikwidować procedurę losowania OFE, która ich zdaniem była niesprawiedliwa. Według projektu PiS, będzie również możliwa zmiana ubezpieczyciela po dwóch latach. Możliwa będzie też zmiana wysokości składki od 2 do ponad 7 procent. Dzięki temu ubezpieczony będzie mógł co dwa lata przeanalizować swoją sytuację i dopasować do niej wysokość składki oraz ubezpieczyciela.

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w przepisach, w efekcie których Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS.

Trwają prace nad rozwiązaniem, które pozwoli na dziedziczenie 5 proc. składki przekazywanej do ZUS. Proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym mają też pozwolić na nowe, dodatkowe ubezpieczenia emerytalne; pieniądze tam inwestowane nie będą opodatkowane.

Co propozycje rządu oznaczają dla przyszłych emerytów?

Premier obiecuje, że nie stracą, choć przyznał, że dokładnych wyliczeń przedstawić jeszcze nie można. Tymczasem szacunki, o jakie Money.pl pokusił się pod koniec listopada pokazują, że zmiany mogą jednak wyjść przyszłym emerytom na gorsze.

Ile wyniesie emerytura 25-latka, zarabiającego średnią krajową?
kobieta mężczyzna
przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce w momencie przejścia na emeryturę (w zł) 7589 8507
prognoza emerytury na obecnych zasadach (w zł) 2448 4908
prognoza emerytury - subfundusze emerytalne (w zł)1 2645 5558
prognoza emerytury - 2 proc. prowizji OFE (w zł)2 2471 4954
prognoza emerytury - 3 proc. składki do OFE (w zł)3 2177 4275

obliczenia Money.pl
założenia: wynagrodzenie rośnie o 2,5 proc. w skali roku, roczna stopa zwrotu z OFE 4 proc.
1- roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 7 proc., a w ostatnich 10 latach 3 proc.
2 - od 2010 r. maksymalna prowizja pobierana przez OFE wynosi 3,5 proc.
3 - do OFE trafia 7,3 proc. ubruttowionego wynagrodzenia

_ - To jest demontaż systemu emerytalnego. Według tych zmian, po 2017 roku w OFE nie będziemy odkładali już prawie nic. A w 2018 przyjdzie kryzys, bo na emerytury będzie odchodził wyż demograficzny - _ ostrzega w rozmownie z Money.pl prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP. _ - Pieniądze, które odbierze się OFE i da do ZUS nie będą odkładane. Będą przejadane. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t127626.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zabieraja;nam;skladki;z;ofe;wiekszosc;trafi;do;zus,158,0,745630.html) Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS Trzy filary w systemie zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Ekonomiści mówią o antyreformie i demontażu systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;emeryturach;zus;przejmie;wiekszosc;skladki;ofe,100,0,745572.html) Zmiany w emeryturach. ZUS przejmie większość składki OFE _ - Trzy filary to system nie pozbawiony wad. Kryzys ujawnił wiele usterek - _ mówił premier ogłaszając decyzję rządu w sprawie emerytur.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)