Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE obniżą koszty obsługi długu

0
Podziel się:

GUS przekonuje, że reforma nie wpłynie na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych. Co na ten temat sądzi główny ekonomista Ministerstwa Finansów?

Zmiany w OFE obniżą koszty obsługi długu
(East News/Dabkowski/REPORTER)

_ _Dzięki zmianom dług spadnie o ponad 9 punktów procentowych oraz znacząco i na stałe spadną koszty jego obsługi. Poprzez chociażby ten efekt obniżą się przyszłe deficyty, niezależnie od metodologii - ocenił główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki w przesłanym komentarzu do uwag GUS.

W piątkowej opinii do projektu ustawy zmieniającej zasady działania OFE, GUS ocenił, że planowane zmiany w OFE - przeniesienie i umorzenie obligacji z portfeli funduszy emerytalnych nie powinno wpłynąć na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych, liczonego według nowej metodologii unijnej ESA2010, która wchodzi w życie od września 2014 roku.

_ GUS w swoich uwagach pisze o wpływie na deficyt, a nie dług publiczny. Po drugie pisze o przyszłej metodologii, a nie obecnej, według której wszystkie kraje członkowskie będą sprawozdawać o stanie finansów publicznych, przy okazji najbliższej notyfikacji fiskalnej w marcu 2014 r. i aktualizacji programu konwergencji w kwietniu 2014 r. _ - napisał Kotecki.

Dodał, że _ według nowej metodologii ESA2010 zmiany w OFE mogą mieć mniejszy wpływ na deficyt, niż według obowiązującej do końca sierpnia 2014 r. metodologii ESA95 _. _ Ewentualna nadwyżka w sektorze w 2014 r. miałaby charakter jednorazowy _ - wskazał.

Jego zdaniem najbardziej znaczący jest wpływ zmian systemu emerytalnego na dług oraz na koszty jego obsługi, _ dodatkowo nastąpi wzrost dochodów sektora z tytułu składek od osób, które zdecydują się na rezygnację z OFE _ - napisał Kotecki. Wpływ zmian na finanse państwa ocenia jako _ jednoznacznie pozytywny _.

_ - Tak więc rządowa reforma systemu emerytalnego będzie miała jednoznacznie pozytywny wpływ na finanse państwa, zarówno w krótkim jak i długim okresie, nie tylko ze statystycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim ekonomicznego _ - podsumował główny ekonomista MF.

Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt zmian w OFE przewiduje, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez dwa lata.

od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, ma wypłacać emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)