Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeZUS: informacja roczna o wypłaconych zasiłkach do 28 lutego
2001-02-09 08:48

ZUS: informacja roczna o wypłaconych zasiłkach do 28 lutego


Między 17 a 28 lutego płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne muszą złożyć w ZUS informacje o zasiłkach wypłaconych między 1 grudnia 1999 r. a 30 listopada 2000 r. Wzór druku ZUS IRB i poradnik, jak go wypełniać, są już w internecie.

'Informacja roczna jest znacznie prostsza niż ubiegłoroczna deklaracja roczna' - zapewniła dziennikarzy podczas czwartkowej konferencji prasowej Elżbieta Łozińska, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego ZUS.

Płatnicy będą mieli obowiązek złożyć ją dwa razy - w tym i w przyszłym roku. Tak postanawia znowelizowana 11 stycznia ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa wejdzie w życie 17 lutego.


W informacji płatnicy mają wpisać dane o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego i z budżetu państwa, które wypłacili pracownikom między 1 grudnia 1999 r. a 30 listopada 2000 r. i rozliczyli w ciężar składek, a także o wypłaconych wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy za pierwsze 35 dni choroby. Jeśli firma w tym okresie nie wypłacała takich zasiłków lub wynagrodzeń za czas choroby, nie składa informacji.

Do zasiłków z budżetu zaliczają się zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze i jednorazowe zasiłki rodzinne na trzecie i kolejne dziecko wypłacane jesienią ub.r. Świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to: zasiłki chorobowe, macierzyńskie, rehabilitacyjne.
Giełda na żywo

PKN Orlen łączy dwie spółki rafineryjne. Powodem jest...

Spółka chce zacieśnić współpracę pomiędzy podmiotami oraz zoptymalizować...

Giełda na żywo

Wzrosty na Wall Street. Dobre wyniki spółek

Indeks S&P500 zanotował najlepszy wynik w tym roku.Płatnicy sporządzają informację przede wszystkim na podstawie danych, które na bieżąco wykazywali w deklaracjach rozliczeniowych lub imiennych raportach miesięcznych złożonych za okres 1 grudnia 1999 r. - 30 listopada 2000 r. Będą musieli także sięgnąć do własnej dokumentacji kadrowo-płacowej, gdzie są informacje o wypłaceniu jednorazowych dodatków rodzinnych na trzecie i kolejne dziecko. W dokumentach miesięcznych te jednorazowe dodatki wykazywali razem z zasiłkami rodzinnymi.

Jeśli płatnik zalega z deklaracją lub raportem za któryś miesiąc, to przed przygotowaniem informacji musi tę zaległość nadrobić i dokument przesłać do ZUS. Jeśli w tym okresie roku korygował dokumenty, to dane musi oczywiście pobrać z dokumentów poprawionych.

Wzór druku ZUS IRB, kody jednostek terenowych ZUS oraz poradnik, jak wypełnić formularz, dostępne są od środy w serwisie internetowym Zakładu pod adresem www.zus.pl/ref_99/reforma/htm. Zainteresowani płatnicy znajdą tam również rozporządzenie ministra pracy z 2 lutego 2001 w sprawie określenia wzoru informacji oraz sposobu jej sporządzania, przekazywania i korygowania.

'Od poniedziałku druki i poradniki powinny znaleźć się już w terenowych oddziałach ZUS' - powiedział wiceprezes Zakładu Ireneusz Fąfara.

Wcześniejsze udostępnienie druków - jeszcze przed wejściem w życie ustawy i rozporządzenia - ma przeciwdziałać powstawaniu kolejek w oddziałach ZUS. Fąfara przewiduje, że informację złoży - osobiście lub w formie przesyłki - ok. 1,5 mln płatników. 'Dla nas też to będzie trudne i skomplikowane, ale mamy nadzieję, że i ZUS i płatnicy sobie poradzą' - powiedział.

Po co ZUS-owi ta informacja? Jak wyjaśnił Fąfara, w 1999 i 2000 r. wprowadzono zasiłki na trzecie i kolejne dziecko - w starych drukach nie przewidziano takiej rubryki. Poza tym kilkanaście milionów raportów imiennych zawiera tak dużo błędów, że dane są niewiarygodne - stąd taka potrzeba.

'Trwają intensywne prace nad nową wersja +Płatnika+ i programem sumowania deklaracji. Dziś nie mogę jednak powiedzieć jednoznacznie, że ten program będzie udostępniony. Są bowiem przeszkody formalne dotyczące udostępnienia programu i nie wiem, czy będą one usunięte' - mówił wiceprezes Fąfara. Czy program będzie - ZUS poinformuje w przyszłym tygodniu. 'Na razie wysyłamy sygnał, że może go nie być. W takim wypadku płatnicy musieliby się opierać na własnych programach płacowo-kadrowych' - dodał.
Tagi:zus, składki, płatnicy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze