Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwalniają nauczycieli, a studiujących pedagogikę nie brakuje

0
Podziel się:

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zastanawia się czy nie trzeba systemowo ograniczyć liczby szkół, w których kształci się przyszłych pedagogów.

Zwalniają nauczycieli, a studiujących pedagogikę nie brakuje
(lisapics/iStockphoto)

Na wszystkich typach uczelni na studiach dziennych spada liczna studentów. Wyjątek stanowią AWF-y oraz szkoły pedagogiczne. Zwłaszcza te drugie dziwią, w kontekście niżu demograficznego i zwolnień w oświacie.

Minister Nauki Barbara Kudrycka myśli, że większa popularność takich uczelni może wynikać z otwierania nowych kierunków typu opieka nad osobami starszymi. Podejrzewa jednak, że na rynku pracy nie ma miejsca dla wszystkich pedagogów. _ - Takich pracowników system kształcenia w Polsce nie potrzebuje tak wielu - _ przekonuje.

Tylko w tym roku pracę straciło 7 tysięcy nauczycieli. Blisko 20 tysiącom zmniejszono liczbę godzin. Tymczasem MEN pracuje nad ustawą, która pozwoli dyrektorom szkół podstawowych zatrudniać dodatkowe osoby do pomocy w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Sławomir Broniarz uważa, że popularność uczelni pedagogicznych wynika z błędnego przekonania młodych ludzi, że są to łatwe studia. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zastanawia się czy nie trzeba systemowo ograniczyć liczby szkół, w których kształci się przyszłych pedagogów. _ _

_ - Można wyznaczyc kilka najlepszych uczelni i tylko one będą kształciły przyszłych pedagogów. Dostęp do nich byłby tylko dla najlepszych - _ mówi.

Opublikowane w tym tygodniu wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych wykazały, że studenci uczelni pedagogicznych wypadają najgorzej jeśli chodzi o rozumienie tekstu i rozumowanie matematyczne. Z tekstami najlepiej radzą sobie słuchacze kierunków związanych ze zdrowiem, na przykład przyszli lekarze czy farmaceuci. Z matematyką najlepiej poradzili sobie studenci kierunków technicznych.
Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)