Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeZwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?
2013-01-14 12:05

Zwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?

Zwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?
[fot: Piotr Blawicki/East News]

Do 22 stycznia potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich mundurowych - poinformowało MSW. Resort chce m.in. obniżyć, ze 100 do 80 proc. pensji, zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy.

Założenia do projektu rząd przyjął w październiku 2012 roku. - To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich chorobowe wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres na jaki je wystawiono.

- Proponowane rozwiązania mają na celu m.in. wzrost motywacji do służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zastępują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Przygotowywana reforma powinna przyczynić się do zwiększenia liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia.

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od lipca tego roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tysięcy policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Na tym zaoszczędzimy 3,4 miliona złotych
Koszty likwidacji trzech prokuratur garnizonowych, MON szacuje na 1,2 mln zł. Ale potem już będą oszczędności.
Masowe ucieczki z armii. Chronią się w Turcji
Władze w Ankarze odmawiają podania dokładnej liczby wojskowych, którzy zbiegli z syryjskiej armii, jak również żołnierzy walczących w szeregach rebelianckiej Wolnej Armii Syryjskiej (WAS).
Koziej zapowiada poważne zmiany w armii
Szef BBN mówi o nowej strategii bezpieczeństwa.
Tagi:oszczędności, armia, wojsko
Zobacz więcej:wojsko
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?

andriu725 / 94.240.8.* / 2013-01-14 14:25
ciekawe tylko, czy oprócz zrównania zwolnieniami do osób objętych kodeksem pracy, mundurowi otrzymają zapłatę za służby w święta, noce i nadgodziny????, dziwne, dlaczego o tym nikt głośno nie pisze....

Re: Zwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?

mak52475 / 77.45.88.* / 2013-01-14 14:12
Jak długo tusk sie bawi z nierobami w wojsku to powinno byc uchwalone 5 lat temu

Re: Zwolnienia lekarskie mundurowych. Co się zmieni?

meksyk / 2013-01-14 13:40
W sumie robota lekka nie jest więc mogą mieć, ale proponowałbym lepszą kontrolę, zwłaszcza że mało nie zarabiają. U mnie na osiedlu jest koleś który pracuje w wojsku, na siłowni wypadł mu dysk czy coś podobnego, dostał zwolnienie lekarskie na 2 miechy a po 2 tygodniach biegał normalnie i zgarniał 3tyś miesięcznie za siedzenie w domu
Albrecht / 2013-01-14 14:43 / Bywalec forum
Dlatego właśnie warto pchać się do mundurowych... przynajmniej płace godziw ei do tego emerytura szybko leci. Tylko kto będzie nadal utrzymywał mundurowych?

Re: MSW: do 22 stycznia konsultacje ws. zmian L4 mundurowych

POżyteczny idiota / 89.70.203.* / 2013-01-14 12:44
A po co nam mundorowi?Albo emeryci?No po co?Młodzi znajdą sobie pracę za granicą,chorzy zapłacą za leczenie prywatnie,strażaków zastąpi sie instalacjami przeciwpożarowymi...tak naprawdę potrzebny jest nam tylko Donald Franciszek Tusk.
alergik33 / 2013-01-14 13:24 / Bywalec forum
ja w ogóle nie rozumiem dlaczego oni wciąż są grupą uprzywilejowaną? na jakiej podstawie?
skrot / 95.160.236.* / 2013-01-14 13:31
Wstąp do Policji i zobacz jaki to miód... no i wtedy też będziesz uprzywilejowany...
Najpopularniejsze