Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwolnienia nauczycieli. Będą pieniądze na aktywizację zawodową

2
Podziel się:

MEN przewiduje, że w tym roku pracę straci ponad 6,8 tysiąca z ponad 666 tysięcy nauczycieli.

Zwolnienia nauczycieli. Będą pieniądze na aktywizację zawodową
(PAP/Rafał Guz)

100 milionów złotych ze środków z Unii Europejskiej Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy na aktywizację zawodową nauczycieli, którzy utracili pracę w ciągu ostatnich 24 miesięcy - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Szczegóły programu wsparcia bezrobotnych nauczycieli będą ustalone z urzędami marszałkowskimi. Jak zaznaczyła minister na konferencji w Warszawie, zależy jej na tym, by program odpowiadał na lokalne potrzeby.

Pieniądze będą przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy.

Subsydiowanie miejsc pracy u nowego pracodawcy będzie mogło trwać maksymalnie 12 miesięcy, w tym czasie pracodawca będzie musiał zapewnić co najmniej 50-proc. pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika. Ponadto osoby, które rozpoczną działalność gospodarczą, dostaną na ten cel dotację.

Priorytetowo będą traktowane projekty angażujące byłych nauczycieli do wsparcia procesu dydaktycznego w klasach I-III oraz w świetlicach szkolnych w szkołach podstawowych, a także w pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wszystkie formy wsparcia będą skierowane dla nauczycieli, którzy w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące przed dniem przystąpienia do projektu utracili pracę i posiadają status osoby bezrobotnej oraz przepracowały w jednostkach systemu oświaty co najmniej 12 miesięcy.

Jak podkreśliła Szumilas, redukcja zatrudnienia nauczycieli związana jest z niżem demograficznym. Przypomniała, że od roku szkolnego 2005/2006 o prawie 1,5 miliona zmniejszyła się liczba uczniów we wszystkich typach szkół.

MEN przewiduje, że w tym roku pracę straci ponad 6,8 tys. z ponad 666 tys. nauczycieli. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła ok. 7 tys. nauczycieli. Resort dodaje, że dane o faktycznej liczbie zwolnionych nauczycieli będą znane późną jesienią.

Z opublikowanego w tym roku badania wykorzystania potencjału nauczycieli tracących pracę wynika, że wielu nauczycieli zwolnionych z pracy nie podejmuje żadnych działań w celu znalezienia zatrudnienia, biernie oczekując na zmianę sytuacji w lokalnej oświacie i powrót do pracy w szkole.

Badanie przeprowadzone zostało przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej - Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w ramach projektu _ - Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym _ realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wiadomo ilu nauczycieli straci pracę Resort podkreślił, że dane o faktycznej liczbie zwolnionych nauczycieli będą znane późną jesienią bieżącego roku.
Tysiące nauczycieli stracą pracę. Są szacunki Z deklaracji dyrektorów szkół złożonych wiosną wynika, że 1 września pracę stracić może 6,8 tysiąca nauczycieli, czyli 1,2 procent ogółu.
Ważny wyrok dla setek tysięcy Polaków Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązek wypłacania jednorazowych dodatków uzupełniających dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
debilizm
4 lata temu
a w klasach po 38 osób ;trzeci świat
andrzej a
4 lata temu
a może zamiast wydawać pieniądze na jakąś wyimaginowaną aktywizację (kto chce to się sam zaktywizuje) zmniejszyć liczebność klas będzie przynajmniej efekt i prawdziwa indywidualizacja nauczania