Umowy handlowe Unii Europejskiej z Kanadą (CETA) i z USA (TTIP) wzbudzają wiele kontrowersji. W Europie trwają protesty. Kolejne w Polsce są już planowane na 15 października. Swoje obawy wyraża też wielu polskich i zagranicznych ekspertów. W wywiadzie dla gazetaprawna.pl Maude Barlow, założycielka organizacji Council of Canadians, zajmującej się między innymi ochroną środowiska, zaznaczyła, że ,,po podpisaniu NAFT-y [umowa handlowa między Kanadą, Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi] w Kanadzie nastąpiło ,,równanie w dół' - wszystkie nasze normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, zabezpieczenia społecznego i ochrony środowiska dostosowano do amerykańskich, dużo bardziej liberalnych. Tak samo będzie teraz w Europie, gdzie standardy są wyższe niż w Ameryce".

Do podpisania umowy CETA może dojść już 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada. By weszła ona w życie, wystarczy, że podpisze ją przynajmniej 16 z 28 państw Wspólnoty. Mimo że premier Beata Szydło podczas konferencji po posiedzeniu rządu uspokajała: ,,Polska nie przystąpi do umowy CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne", nic nie wskazuje na to, żeby Polska tej umowy miała nie podpisać.

Oto jakie eksperci widzą zagrożenia i korzyści wynikające z CETA.

Czytaj także
Polecane galerie
Zenon 22
2017-03-15 00:07
ani CETA ani GMO nie da nam żadnych korzysci. Owszem panom z LEWIATANA tak ale nie rolnikom i nam klientom... Odsyłam do raportu UE na temat naszej zywnosci ,wydanego w 2015.
ala
2017-02-17 11:41
Wystarczy popatrzeć na Saskathevan (+ Alberta) w google map- ziemi uprawnej tyle co cała Polska, widać uprawy, większość farm w Kanadzie pow 100ha, w Polsce średnia 10 ha. Jakby przyjechali na tych swoich kombajnach wielkości małej górki to by nas zaorali w całości.
Ekscytujemy się jakimiś Misiewiczami albo Petru, a to bez znaczenia, kiedy zapadają ważne decyzję, o długofalowych konsekwencjach, to u nas odpala się jakąś bzdurę, a to jakiś marsz czarny albo zielony, albo wykopuje się tych nieszczęśników którzy zginęli w Smoleńsku i przykrywa to co istotne.
A za CETA możemy podziękować posłom PIS i PO, iście braterska zgodność, a dla gawiedzi political show w telewizorze.
Wojtek
2017-02-15 12:46
Dlaczego mamy tak głupich i wręcz działających na szkodę Europejczyków przywódców UE? Nawet ostatnie opinie pokazały, że CETA będzie szkodliwa dla UE. Amerykańskie korporacje poprzez Kanadę, i sama Kanada, zaleją nas tanią żywnością przemysłową. Rakotwórcze, niezdrowe substancje na bazie GMO. Super. Niedługo UE zacznie obniżać normy jakości, tak jak w Polsce podwyższa się normy jakości powietrza bo ktoś zaspał aby wcześniej zacząć walczyć z problemem. Rakotwórcze łososie z Norwegii... bierzemy. GMO z Ameryki i Kanady... bierzemy. Tylko patrzeć jak zombi zaczną po ulicach chodzić...
Pokaż wszystkie komentarze (51)