PILNE! Najnowsze dane GUS o rynku pracy w Polsce

Umowy handlowe Unii Europejskiej z Kanadą (CETA) i z USA (TTIP) wzbudzają wiele kontrowersji. W Europie trwają protesty. Kolejne w Polsce są już planowane na 15 października. Swoje obawy wyraża też wielu polskich i zagranicznych ekspertów. W wywiadzie dla gazetaprawna.pl Maude Barlow, założycielka organizacji Council of Canadians, zajmującej się między innymi ochroną środowiska, zaznaczyła, że ,,po podpisaniu NAFT-y [umowa handlowa między Kanadą, Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi] w Kanadzie nastąpiło ,,równanie w dół' - wszystkie nasze normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, zabezpieczenia społecznego i ochrony środowiska dostosowano do amerykańskich, dużo bardziej liberalnych. Tak samo będzie teraz w Europie, gdzie standardy są wyższe niż w Ameryce".

Do podpisania umowy CETA może dojść już 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada. By weszła ona w życie, wystarczy, że podpisze ją przynajmniej 16 z 28 państw Wspólnoty. Mimo że premier Beata Szydło podczas konferencji po posiedzeniu rządu uspokajała: ,,Polska nie przystąpi do umowy CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne", nic nie wskazuje na to, żeby Polska tej umowy miała nie podpisać.

Oto jakie eksperci widzą zagrożenia i korzyści wynikające z CETA.

Czytaj także
Polecane galerie
Pepek
2017-05-15 10:33
Pani Mączyńska jak zwykle nieobecna ... Francuzi akurat na TPSA popłynęli.
ROJ
2017-05-04 09:40
Propaganda przecież Kanada jest mniejszym rynkiem niż UE a w Unii są wielcy gracze i to oni będą pierwsi i ważniejsi w Kanadzie a kanadyjski eksport więc im nie potrzebny i dlatego trafi do Polski . Niestety Jabłkami nie pokryjemy ujemnego bilansu płatniczego. Podpisanie umowy będzie korzystne dla produkujących wysoko przetworzone towary w Europie czyli dla Niemiec i Francji . Polska jest tylko podwykonawcą i interesu nie zrobi . Rynek kanadyjski nie jest większy od polskiego więc ile tam potrzeba a kolejka wielkich gospodarek jest zajęta. My do tego dołożymy żeby. inni zarobili. Tylko takie porównanie ile musimy sprzedać do Kanady jabłek by konkurować z jednym Mercedesem . Pietruszką nikt świata nie zawojował.
Zenon 22
2017-03-15 00:07
ani CETA ani GMO nie da nam żadnych korzysci. Owszem panom z LEWIATANA tak ale nie rolnikom i nam klientom... Odsyłam do raportu UE na temat naszej zywnosci ,wydanego w 2015.
Pokaż wszystkie komentarze (53)