Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister finansów atakuje wiceprzewodniczącego KNF

0
Podziel się:

- Lesław Gajek daleko przekroczył swoje kompetencje - twierdzi wicepremier.

Minister finansów atakuje wiceprzewodniczącego KNF
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

- _ Komisja w ogóle nie zajęła się OFE i nie przypuszczam, że się będzie zajmowała. Urzędnik urzędu Komisji Nadzoru Finansowego daleko przekroczył swoje kompetencje _ - twierdzi Jacek Rostowski

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Lesław Gajek mówił przedwczoraj, że system OFE powinien być bardziej efektywny, ale powinien istnieć. Twierdził, że to jest cenna część systemu ubezpieczeń społecznych.

Minister finansów oczekuje od urzędników z KNF, że będą nadzorowali instytucje finansowe. - _ A nie, że będą wypowiadali się, jako lobbyści instytucji finansowych _ - wskazywał w TVP Regionalna.

Zdaniem Lesława Gajka należałoby zachować filar kapitałowy, a nie doprowadzać do jego likwidacji. Czy rzeczywiście te zmiany grożą likwidacją? Twierdzi, że tak, prędzej czy później. Jego zdaniem te propozycje są tak źle skonstruowane, że doprowadzą paradoksalnie, że będzie tak źle, że jedynym wyjściem będzie zlikwidowanie OFE.

W ocenie Gajka źle skonstruowany jest mechanizm dobrowolności wyboru pomiędzy OFE a ZUS, a pomysł umorzenia części obligacyjnej z portfeli OFE i zakaz inwestowania w dług skarbowy nie ma uzasadnienia. Zdaniem wiceprzewodniczącego KNF efekty fiskalne podobne do tych, które wynikają z obecnych propozycji zmian w OFE, można osiągnąć innymi metodami, np. podnosząc efektywność II filaru.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli po raz pierwszy w 2016 r., będzie można zmienić zdanie. Potem ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE co cztery lata. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE. Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, który będzie wypłacał emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Założenia rządowego projektu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski chce likwidacji OFE. A te świetnie sobie radzą Fundusze emerytalne w miesiąc zwiększyły aktywa o 6 miliardów złotych.
OFE uniemożliwia skok cywilizacyjny Premier Donald Tusk przedstawił plany reformy OFE. Mówiąc krótko: część obligacyjna OFE trafi do ZUS, a składka w otwartym funduszu emerytalnym będzie dobrowolna. Planując założenia reformy, rząd wziął pod uwagę trzy główne czynniki. Po pierwsze, brany będzie pod uwagę dług publiczny, bo to na nim dotychczas miał się opierać system OFE. Premier martwi się też, ...
"Ogromny dług publiczny to wina OFE" Minister Jacek Rostowski przekonuje, że gdyby nie te obciążenia to Polska byłaby jednym z najmniej zadłużonych krajów w Unii.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)