Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ do likwidacji. Zastąpi go... inny urząd

1
Podziel się:

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, obiecuje krótsze kolejki do lekarzy.

NFZ do likwidacji. Zastąpi go... inny urząd

Likwidację centrali NFZ, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim funduszom oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą jakości świadczeń - przewiduje plan założeń przedstawiony przez resort zdrowia.

Reforma NFZ to jeden z elementów strategii zmian w systemie ochrony zdrowia w latach 2012-2015 - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, nie podając szczegółowych terminów.

_ - Chcemy zaproponować i poddać debacie publicznej likwidację centrali NFZ. Chcemy, aby w miejsce tego urzędu powstał urząd, który będzie nadzorował funkcjonowanie regionalnych oddziałów NFZ _ - poinformował minister.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/136108.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/nfz;jest;parszywy;a;minister;potrafi;tylko;ble;ble;ble,49,0,1206577.html) *NFZ jest parszywy. A minister potrafi tylko "ble ble ble" * Poseł PiS Bolesław Piecha mówi o powodach złego stanu służby zdrowia. A czy ma recepty?

Minister podkreślił, że reforma NFZ jest kluczowym elementem reformy systemu, jaką chce zaproponować resort. Jak poinformował, plan założeń dot. zmian w NFZ zawiera pięć zasadniczych elementów. Pierwszym jest likwidacja centrali NFZ i zastąpienie jej przez Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych (UUZ). Będzie on nadzorował funkcjonowanie regionalnych funduszy, a w przyszłości ewentualnie także innych niepublicznych płatników.

Drugi punkt to _ wyprowadzenie wyceny świadczeń poza obszar płatnika _. Wycena będzie przeprowadzona przez UUZ, jako niezależną agencję, a płatnik nie będzie miał wpływu na wycenę.

Trzeci punkt to weryfikacja jakości leczenia i premiowanie tych świadczeniodawców, którzy leczą najefektywniej, najszybciej i najbezpieczniej. _ Jednostki, które nie odsyłają pacjentów i podejmują się kompleksowego leczenia mają być premiowane _ - mówił minister.

Czwarty element to stworzenie i realne wykorzystanie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego. _ Dziś planowanie usługi odbywa się z poziomu centrali. Chcemy przenieść dużą część kompetencji na regiony _ - powiedział minister.

Piąty element zmiany to budowanie spójnego systemu planowania inwestycji medycznych w regionie. Zdaniem ministra obecnie nie ma _ map zapotrzebowania _, samorządy nie wiedzą ile i jakiego sprzętu mają na swoim terenie etc. _ Mapy zapotrzebowania _ i wspólna polityka inwestycyjna mają pozwolić na racjonalne wydawanie pieniędzy i ułatwić życie pacjentom.

Arłukowicz jako najważniejsze zadania wymienił: reformę systemu lecznictwa (przede wszystkim właśnie zmiany w NFZ), regionalne mapy zapotrzebowania zdrowotnego oraz wspólną politykę inwestycyjną w regionach. _ Mapę działań podzieliliśmy na trzy główne obszary _ - powiedział Arłukowicz.

W pierwszym obszarze - którym jest reforma systemu lecznictwa - wymienił wprowadzoną już ustawę o działalności leczniczej, zmiany dotyczące konsultantów krajowych, zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, projektowane ustawy o zdrowiu publicznym oraz o szpitalach klinicznych, a na końcu tej drogi - projektowaną ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Drugim obszarem zmian jest system refundacji i wprowadzona już ustawa o refundacji. _ W najbliższych dniach przedstawimy założenia nowelizacji tej ustawy _ - zapowiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/5/40965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/krus;to;nie;problem;psl;tylko;pis,31,0,1253407.html) *KRUS to nie problem PSL, tylko PiS * Poseł ludowców uważa, że jest potrzebna armia urzędników, by zniknęły nieprawidłowości.

Zaś trzeci obszar to informatyzacja systemu. Minister wymienił wprowadzony od 1 stycznia system eWUŚ, dzięki któremu _ numer pesel otwiera pacjentowi drzwi do lekarza _. Wśród elementów informatyzacji wymienił też elektroniczne karty pacjenta, które mają zacząć być wydawane w 2014 r., karty wydawane lekarzom, e-recepty, system zapisywania się do lekarza przez internet.

Arłukowicz zapowiedział, że proponowana reforma będzie poddana nie tylko konsultacjom społecznym. Za pośrednictwem poczty elektronicznej swoje zdanie w tej sprawie będzie mógł wyrazić każdy; uwagi na temat obecnego sposobu funkcjonowania NFZ, a także proponowanych zmian, można kierować na adres reformanfz@mz.gov.pl

_ - Chcemy wysłuchać głosów wszystkich, którzy chcą głos w tej sprawie zabrać. Obok toczących się konsultacji wewnątrzrządowych, formalnej procedury, która przebiegać musi, chcemy, aby ta debata toczyła się w sposób przejrzysty i publiczny. Chcemy, aby wszyscy mogli wypowiedzieć się na temat tego, jak system ochrony zdrowia po tylu latach - trochę wspólnego narzekania, tysięcy pomysłów na naprawę - zbudować na następne lata _ - powiedział minister.

_ - My tej bardzo głębokiej zmiany systemowej nie chcemy przeprowadzić chaotycznie, nie chcemy ścigać się z czasem. Wsłuchamy się w głosy samorządowców, pacjentów, środowisk lekarskich, pielęgniarskich. Wsłuchamy się w głosy opozycji i koalicji _ - zapewnił minister.

Powołane mają zostać też zespoły ekspertów, jak mówił, złożone z _ ludzi, którzy oddzielają politykę od reformy systemu ochrony zdrowia _.

Arłukowicz podkreślił, że efektem wszystkich zaproponowanych zmian ma być lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, wyższa jakość leczenia oraz wpływ regionów na rozwój ochrony zdrowia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zlikwidują NFZ. Rewolucja czy ewolucja? Bartosz Arłukowicz chce wprowadzić pięć wielkich zmian w polskiej służbie zdrowia. Sprawdź, czego dotyczy każda z nich.
Decentralizacja NFZ. Ma być otwarty i wydajny NFZ ma być bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny.
Już brakuje pieniędzy dla pacjentów Chorzy, zamiast być kierowani na radioterapię krótko po operacji, muszą na to czekać trzy miesiące.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
kasandra
5 lata temu
mija 6 lat i nic, służba zdrowia coraz mniej wydajna a wydatki rosną. chyba czas na szarlatanów.