Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Niemcy pójdą w ślady Grecji? Ujawnia kiedy

0
Podziel się:

Prof. Ryszard Bugaj, ocenia akcję pompowania pieniędzy w banki i pakt fiskalny.

Niemcy pójdą w ślady Grecji? Ujawnia kiedy

Money.pl: Europa po podpisaniu paktu fiskalnego złapie oddech?

Prof. Ryszard Bugaj, ekonomista: Niekoniecznie, to taki trochę osłonowy ruch. To, co jest tak naprawdę ważne, to pożyczki Europejskiego Banku Centralnego. One są tak wielkie, że to one mogą powstrzymać wzrost oprocentowania długu krajów europejskich, a nie pakt fiskalny.

Jeżeli z kolei chodzi o sam pakt, to jest on ważny dla niemieckiej opinii publicznej, bo łagodzi wydźwięk tego co zrobił EBC. Natomiast jakie będzie miał znaczenie, to okaże się w praktyce.

Osobiście mam wątpliwość w jednej kwestii tego paktu, mianowicie w kwestii deficytu strukturalnego. Gdyby to był deficyt w takim rozumieniu jak w makroekonomii, to byłby problem z jego pomiarem.

Prawdopodobnie jednak tam chodzi o deficyt po odliczeniu obsługi zadłużenia. Wtedy oczywiście jest to łatwiejsze do policzenia, ale też chyba niesie potencjalnie więcej problemów dla niektórych krajów. Inna sprawa, jak to będzie stosowane.

Założenia są takie, że pakt wymusi więcej dyscypliny w finansach publicznych. Tylko teraz pytanie, czy będzie skuteczny?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m89161.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;czyli;niechetne;przywodztwo;europy,245,0,1034997.html) *Prawda o przywództwie Niemiec w Europie * Niechęć do ponoszenia kosztów ratowania krajów żyjących ponad stan ma racjonalne podłoże ekonomiczne i moralne - pisze znany ekonomista, prof. Jan Winiecki. Mnie się wydaje, że to są pobożne życzenia, ale nie oceniam tego krytycznie, dlatego, że tu jest potrzebne zachowanie elastyczności. Widzimy to na przykładzie takich krajów jak Hiszpania czy Irlandia, które w miarę przestrzegały dyscypliny.

W ich przypadku dopiero po pęknięciu bańki spekulacyjnej zaczęły się poważne problemy. Wielu ekonomistów zwraca uwagę, że trzeba coraz uważniej patrzeć na całościowy dług - zarówno sektora publicznego jak i prywatnego, niż na sam dług sektora publicznego.

Paktu nie podpisali Czesi i Brytyjczycy, my musieliśmy ten pakt podpisać? Pod względem politycznym, nie tylko ekonomicznym.

Mnie się wydaje, że powinniśmy dawać inne znaki, bo tu jest taka próba udowadniania, że jesteśmy pierwszym uczniem w klasie. Polska powinna powiedzieć _ nie tędy droga _.

Na jak długo wystarczą pożyczki Europejskiego Banku Centralnego? Kiedy będzie potrzebny następny zastrzyk?

To jest zagadka. Nie ma jednak polityki bez ryzyka, także tej gospodarczej. Oczywiście decyzje o pożyczkach niosą takie ryzyko, że nie wystarczą. Ale one niosą też nadzieję, że gospodarka trochę _ zaskoczy _.

Jak nie, to alternatywą jest surowe redukowanie deficytu, a więc redukowanie popytu. Wtedy może się stać to, co przydarza się Grecji, a więc deficyt spada, ale dług do PKB nie spada, tylko rośnie.

To także było charakterystyczne w przypadku Brytyjczyków, którzy mają sytuację zadłużenia dużo gorszą niż zadłużenie strefy euro, a pożyczają taniej niż kraje Eurolandu. Oni mają swój bank, który jest kredytodawcą ostatniej instancji.

Te wszystkie działania pomogą w poprawie sytuacji Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/189/127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/wie;jak;zarobic;na;upadku;strefy;euro,160,0,1029280.html) *Wie, jak zarobić na upadku strefy euro * Krzysztof Rybiński wyjaśnia, dlaczego zarobi na funduszu Eurogeddon.

Między nimi są różnice. Co do Grecji istnieje przekonanie, że ona jest niewypłacalna i to jest tylko odroczenie wyroku, co nie oznacza, że musi to być ścięcie głowy. Może jego wykonanie wyglądać zupełnie inaczej, ale sam wyrok jest nieunikniony.

Natomiast jeżeli chodzi o Włochy, Hiszpanię i Irlandię, to decyzja EBC może im pomóc, bo wkrótce banki będą chciały pożyczać i wykupić papiery rządowe. Jak popyt banków na papiery się ożywi, to przypuszczalnie wartość pieniądza spadnie, więc tu od tej strony może przyjść jakaś ulga, czy skuteczna? Nie odważyłbym się ocenić czy na pewno. Niemniej ryzyko jakie podejmuje EBC jest dopuszczalne.

A kolejka następców Grecji czy Hiszpanii jest długa?

Sądzę, że tu potencjalnych kandydatów będzie dużo. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że cała Europa, poza pewnymi wyjątkami, jest zadłużona. I jeżeli recesja będzie coraz głębsza, a wszystkie zapowiedzi na to wskazują, to wątpliwości co do wypłacalności poszczególnych krajów będą rosły.

Przecież wielki lider Europy, Niemcy, mają 85 procent długu. Można zadać pytanie w kontekście tego paktu, kiedy Niemcy zredukują swoje zadłużenie do 60 procent PKB?

Jeżeli będą mieli wzrost na poziomie 3 procent, to stoją przed dużą szansą. Ale jeżeli wpadną, powiedziałbym, w taką sytuację, w której będą oscylować ze wzrostem 0,5-1 procent, to sytuacja może już wyglądać nieco gorzej.

O walce z drugą fala kryzysu czytaj w Money.pl
EBC drukuje miliardy. Zobacz, kogo to pogrąży Ekonomiści obalają mit o wysokiej inflacji.
Rostowski po szczycie: Postawimy banki przed próbą Banki w UE będą musiały tymczasowo zwiększyć wskaźnik płynności do 9 proc.
"Bernanke to katastrofa, kupujcie złoto" Legendarny inwestor ujawnia dla Money.pl, co czeka światową gospodarkę i rynki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)