Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy budżet UE wyzwaniem dla polskiej nauki

0
Podziel się:

Wiceminister podkreśla potrzebę lepszego gospodarowania pieniędzmi przez krajowe uczelnie.

Nowy budżet UE wyzwaniem dla polskiej nauki
(MNiSW)

Wykorzystanie pieniędzy z kolejnego budżetu Unii Europejskiej jest wielkim wyzwaniem dla polskich naukowców. Wiceminister nauki twierdzi, że uczelnie muszą pokazać, że potrafią nie tylko budować nowe obiekty, ale także prowadzić przełomowe badania.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego profesor Jacek Guliński uważa, że państwo finansuje badania naukowe w wystarczającym stopniu. Gorzej jest z zaangażowaniem środków prywatnych.

- _ To biznes daje parę razy mniej środków na badania i rozwój niż w krajach Europy. W tej perspektywie musimy stanąć na głowie, żeby różnymi instrumentami od podatkowych, przez umiejętnie zbudowane instrumenty pożyczkowe albo dotacyjne, spowodować większy wysiłek finansowy przedsiębiorstw w tym kierunku _ - uważa profesor Guliński.

Według wiceministra rektorzy polskich uczelni, którzy w ostatnich latach inwestowali w parki technologiczne będą musieli je zapełnić naukowcami i prowadzić badania naukowe.

- _ Nie dość, że rektorzy mają kłopoty z finansami swojej uczelni, to jeszcze dochodzą im nowe budynki, o których zresztą zawsze marzyli i na które zdobyli pieniądze, ale jakoś dziwnie zapomnieli, że trzeba je wypełnić ludźmi, aparaturą, odnawiać ją, a budynki ogrzewać, chronić. To wszystko kosztuje _ - zwraca uwagę wiceminister.

Polskim uczelniom trudniej będzie już zdobyć pieniądze na nowe budynki. - _ Skromniej będziemy obdarzać infrastrukturę badawczą. To ma sens, w tym rozumieniu, że najpierw trzeba zrobić wszystko żeby wykorzystać to co mamy. Zważywszy, że z roku na rok będzie się zmniejszać liczba studentów i nie tylko niestacjonarnych, ale w uczelniach publicznych zaczyna się delikatne zmniejszanie też tych studiujących dziennie _ - zauważa Jacek Guliński.

Według danych ministerstwa infrastruktury i rozwoju do 2022 roku Polska będzie mogła wydać około 82 miliardów 500 milionów euro. Są one rozdzielone pomiędzy 16 programów regionalnych oraz 6 centralnych. Na badania i rozwój trafi około 8,5 miliardów złotych.

Wykorzystaniem unijnego budżetu ma zająć się rząd na posiedzeniu 7 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)