Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie planuje pożyczek dla Ukrainy

0
Podziel się:

Pomoc od MFW i UE powinna wystarczyć - uważa minister finansów Mateusz Szczurek.

Polska nie planuje pożyczek dla Ukrainy

Minister finansów wypowiedział się na temat polskich planów dotyczących pożyczek dla Ukrainy. Jak twierdzi Mateusz Szczurek, w tej chwili nasz kraj nie przewiduje takiego wsparcia. Pomoc od MFW i UE powinna wystarczyć - uważa minister. Ponadto podkreśla, że już w przyszłym roku Polska będzie mogła obyć się bez gazu z Rosji, jeśli zajdzie taka konieczność.

- _ Nie planujemy bilateralnych pożyczek czy transferów do Ukrainy na tym etapie _ - powiedział minister Szczurek dziennikarzom w Waszyngtonie, gdzie przebywa w związku z wiosenną sesją MFW. Jego zdaniem pomoc, o której mówili wcześniej ministrowie prezydenta Bronisława Komorowskiego, to _ program, który poprzez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa będzie wspierał Ukrainę _.

Pomysł stworzenia specjalnego funduszu, który miałby wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa na Ukrainie, przedstawił na spotkaniu z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem prezydent Bronisław Komorowski. Fundusz - jak poinformowano na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii - _ w którym znalazłyby się polskie instytucje finansowe, tj. BGK i PKO BP, inwestowałby w rozwój i restrukturyzację ukraińskich przedsiębiorstw, a także w polskie małe i średnie firmy inwestujące na ukraińskim rynku _. Według założeń, projekty mają być wspierane z puli wynoszącej 300 mln zł.

Szef resortu finansów przyznał, że ukraiński kryzys spowodował spowolnienie w eksporcie Polski na rynki wschodnie. - _ Jest to widoczne zważywszy na to co działo się z eksportem na Wschód w ciągu ostatnich lat - rósł szybciej niż ten do UE _ - powiedział Szczurek.

Przypomniał, że eksport na Wschód nie ma już tak wielkiego znaczenia jak pod koniec lat 90. - _ Spowolnienie bije w niektóre sektory i firmy, ale w skali całej gospodarki nie jest to aż tak znaczące. Nie oczekuję, by problemy handlowe były w stanie powstrzymać proces umocnienia polskiej gospodarki na tym etapie _ - podkreślił.

Pytany o wpływ kryzysu na politykę pieniężną i wizję podwyżek stóp procentowych zastrzegł, że jest to pytanie do NBP.

_ Ale jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, że w przypadku np. zaostrzenia restrykcji handlowych i większych problemów z handlem, wpływ na polską gospodarkę raczej będzie wskazywał na niższą inflację niż wyższą i tym samym zarówno słabszy wzrost gospodarczy, jak i mniejszy wzrost cen, czy późniejsze dojście do celu NBP mogłoby wskazywać na inną ścieżkę stóp procentowych _ - powiedział.

Szczurek zwracał uwagę, że ryzyko zaostrzenia kryzysu ukraińskiego ma też swoje pozytywne strony. _ UE zaczyna mówić jednym głosem ws. bezpieczeństwa energetycznego i zewnętrznej polityki handlowej, jeśli chodzi o restrykcje lub ich brak. To bardzo ważne, bo w przeszłości strona rosyjska zbyt łatwo była w stanie rozgrywać partnerów europejskich w sposób bilateralny _ - powiedział.

Zwrócił uwagę, że Polska pracuje nad zmniejszeniem zależności od rosyjskiego gazu. _ Oczekujemy, że w przyszłym roku będziemy w stanie funkcjonować bez importu gazu z Rosji, gdyby to było konieczne, ale moim zdaniem tak nie będzie _ - powiedział.

Podkreślił, że Ukraina jest w innej sytuacji niż przechodzące transformację wschodnioeuropejskie kraje w 1989 roku, _ gdy brakowało ludzi, doświadczeń i kapitału _.

Rada Wykonawcza MFW powinna na przełomie kwietnia i maja ostatecznie zaaprobować uzgodniony wstępnie program pomocowy dla Ukrainy, zakładający linię kredytową w wysokości 14-18 mld dolarów w ciągu dwóch lat, co ma pomóc Ukrainie ustabilizować sytuację finansową i sprostać zobowiązaniom kredytodawców. Umowa z MFW ma otworzyć możliwość dalszych pożyczek, które mogą sięgnąć 27 mld dolarów. Porozumienie obłożone jest wieloma warunkami, od spełnienia których będą zależały wypłaty poszczególnych transz kredytu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)