Na skróty
Money.plGospodarkaWywiadyPozostanie w OFE to ryzyko?
2013-06-28 09:50
Pozostanie w OFE to ryzyko?
fot: Stanislaw Kowalczuk/East News

Pozostanie w OFE to ryzyko?

Zasada dziedziczenia środków pozostanie we wszystkich rekomendowanych wariantach zmian w systemie emerytalnym - poinformował dzisiaj minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że OFE nie są gotowe wypłacać dożywotnich emerytur.

Szef resortu finansów pytany dzisiaj w radiu RMF FM, czy przeniesione środki z OFE do ZUS będą dalej dziedziczone, powiedział: Będą tak samo dziedziczone. Środki na subkoncie w ZUS, na które te środki byłyby przekazywane, są też dziedziczone. Dodał, że jest tak w propozycjach wszystkich wariantów.

- Dwa, albo trzy lata po przejściu na emeryturę jeszcze jest to dziedziczenie. I dokładnie taki sam system istnieje w OFE. Bo nie można mieć systemu, w którym jest emerytura dożywotnia i pełne dziedziczenie do końca życia. Inaczej nie byłoby możliwości wypłacania emerytur dożywotnich - podkreślił minister finansów.

Rostowski powiedział, że na rządzie ciąży konstytucyjny obowiązek zapewnienia emerytur obywatelom, którzy przez cały okres gromadzili środki głównie w 80 proc. w ZUS i w relatywnie małej proporcji w OFE. Emerytury muszą być skutkiem całości składek, które były wpłacane przez całe życie, przez cały okres pracy emeryta. Nie możemy się zgodzić na skok w niewiadomą przyszłość, w której pozwalamy na to, że bliżej nieokreślone firmy będą proponowały ludziom emerytury - powiedział. Dodał, że OFE powiedziały jasno, że nie są gotowe wypłacać dożywotnich emerytur.

Pytany, czy pozostanie w OFE jest skrajnie ryzykowne, powiedział: Myślę, że nie jest skrajnie ryzykowne, póki osoba ma jeszcze przed sobą wiele lat płacenia składek i wobec tego może odrobić straty, które po drodze na skutek gry rynkowej są naturalne.

Giełda na żywo

GPW: Czas na PMI. Co z dywidendami od banków?

Spora liczba publikacji odczytów wskaźników PMI przyciągnie w środę uwagę...

Szef resortu finansów podkreślił, że w ostatnich 10 latach płacenia składek zbieramy na kontach w ZUS i w OFE aż 50 proc. kapitału końcowego. - Różnica polega na tym, że ta część kapitału, która jest w OFE, jest poddana bardzo znaczącemu ryzyku, o ile jest inwestowana w akcje, kilkukrotnie większemu, niż w ZUS. Po to istnieje system emerytalny, by ludzie mieli dożywotnie, bezpieczne emerytury - zaznaczył.

- Naprawdę nie rozumiem, czego boją się OFE. Jeżeli są przekonane, że mają dobry produkt, to powinny się cieszyć z możliwości dobrowolności - dodał minister finansów. Przedwczoraj ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym oraz propozycję wypłat emerytur z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zdaniem autorów rekomendacji zmiany - bez względu na to, który wariant zostanie wybrany - korzystnie wpłyną na wysokość emerytur, zapewnią dopływ środków do gospodarki.

Pierwszy wariant z przedstawionych w środę przez ministrów pracy i finansów, przewiduje likwidację części obligacyjnej OFE. Oznacza to, że środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone do ZUS, a ich równowartość trafiałaby na subkonta przyszłych emerytów i byłaby waloryzowana na tych samych zasadach, jak obecnie zgromadzone tam środki.

Drugi wariant zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć. Jeżeli ktoś nie wybierze OFE, jego składka w całości będzie trafiać na subkonto w ZUS.

Zgodnie z trzecim wariantem, ubezpieczony mógłby zdecydować się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 proc., albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS (17,52 proc.). Pozostała 2-proc. część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 proc. składki. W sumie składka emerytalna od wynagrodzenia wyniosłaby 21,52 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Nacjonalizacja oszczędności? Nie przejdzie. Rząd wybierze drugi wariant zmian w OFE
Już w zasadzie wiadomo, który z trzech scenariuszy wygaszania OFE wybierze rząd.
Jak zmiany w OFE wpłyną na emerytury?
Zobacz opis wszystkich trzech wariantów rekomendowanych przez rząd.
Zmiany w OFE - zobacz omówienie trzech wariantów
Wizja systemu emerytalnego według minister Andrzeja Kosiniaka Kamysza i wicepremiera Jacka Rostowskiego.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

FDA / 188.116.35.* / 2013-06-29 07:00

Dodał, że OFE nie są gotowe wypłacać dożywotnich emerytur.

Ale ciemnota wciskana ludowi już kolejny raz.
OFE zaproponowały wariant emerytur programowych jako jeden z wariantów-obok emerytur dożywotnich.Nawiasem mówiąc najbardziej uczciwy.
Z wypłatą emerytur dożywotnich nie ma wogóle problemu-szacowaniem ryzyka w tym przypadku zajmuje się aktuariusz(tak do wiadomości JVRostowsky).Oczywiście ryzyko długowieczności zostanie przerzucone na emeryta-to oczywiste.
Jest to zmuszanie każdego do kosztownego ubezpieczania się na życie bez względu na to jaką ma sytuację ekonomiczną i życiową.
Nie chce mi się wierzyć że Rostowsy o tym nie wie.Jedynym wytłumaczeniem jest skok na oszczędności w OFE.
Ale jeśli on ani Kamysz tego nie wiedzą to myślę że sytuacja jest jeszcze gorsza-co za "specjalistów" mamy w rządze!

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

hhh43 / 89.66.13.* / 2013-06-28 23:40
Pan Rostowski dzięki swojej indolencji ma dziurę w budżecie. Musi ją zapełnić albo dostanie kopa w d.... Do zapełnienia dziury zamierza ukraść składki emerytalne zgromadzone w OFE. Wmawia wszystkim, że ta kradzież to dla naszego dobra. W zamian daje obietnice, że jego następca za wiele lat odda składki w formie emerytury z ZUS. Tyle, że wiele lat jego następca powie: co wy idioci myślicie, że urodzę te pieniądze? Nie ma ich. Były ale pozwoliliście je Rostowskiemu ukraść i roztrwonić więc teraz nie ma nic.
Wszystko co należy zrobić to mocą ustawy zmniejszyć opłaty jakie każdy przyszły emeryt ponosi, od swoich składek, na rzecz OFE. Ale tego Rostowski nie zrobi, chociaż jest to prosta rzecz, bo nie o to mu chodzi. Jemu chodzi tylko o kasę do natychmiastowego roztrwonienia a nie o twoją emeryturę przyszły biedaku.

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

bsf / 77.255.249.* / 2013-06-28 16:08
Można by napisać tak : wyraźcie zgodę aby dać sie OKRAŚĆ !
Nie ma żadnej gwarancji ,że składki zgromadzone w ZUS czy OFE będą wypłacone na należną EMERYTURĘ a to z prostej przyczyny towarzystwo , które dorwało się do naszej kasy żąda WIĘCEJ i WIĘCEJ gwarancja WYPŁATY = ZERO!

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

Greg1234321 / 91.214.0.* / 2013-06-28 14:51
Panie Rostowski. Kiedy przystępowałem do OFE miało być tak, że w wieku emerytalnym mogę pobrać całość zgromadzonych środków i sam nimi zarządzać - ZMIENILIŚCIE TO ! Pieniądze miały być dziedziczone - ZMIENILIŚCIE TO ! [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
szklarek / 2013-06-28 23:24 / Tysiącznik na forum
Doprawdy ?

Dziedziczenie środków w OFE do dziś nie zmieniło zasad- jest takie jak w czasie ogłaszania USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Co do wypłaty jednorazowej- nie pomnę, czy tak czarowano, ale w sensie prawnym NIE było takiej obietnicy, bo zasady wypłat z OFE pojawiły się dopiero w 2008 r. w Ustawie o emeryturach kapitałowych, która NIE przewidywała w momencie ogłoszenia i do dziś nie przewiduje wypłaty jednorazowej.

Więc...zarzut bezprzedmiotowy, bo obu tych kwestii NIE zmieniono.
FDA / 188.116.35.* / 2013-06-29 07:10

bo obu tych kwestii NIE zmieniono

Masz tutaj rację.
Ale te wszystkie reklamy, wyciągi o stanie konta w OFE, zalecenia aby sprawdzać jak sobie radzi twoje OFE, jeśli źle to przenieś się do innego itd. dawały nadzeję że te pieniądze są na MOJĄ emeryturę.
A teraz wszystko wyląduje w jednym dziurawym worze z którego "wyciągnę" w najlepszym przypadku 50% pieniędzy tam zgromadzonych.
I tutaj się szykuje wielki "przekręt w OFE".

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

unia / 95.41.80.* / 2013-06-28 14:10
te głupawe pomysły tuska i rostowskiego
nasuwajhą pytanie czy oni razem z kolesiami nie manipulują giełgą, czy to nie jest ich celem,
i czy wiedządz o skutkach np pomysłów z OFE na giełdzie nie słuzy to wyciąganiu korzyści im np poprzez instytucje kture na tym zarabiają
....

Re: Pozostanie w OFE to ryzyko?

Waniek / 2013-06-28 13:36 / Bywalec forum
Artykuł sponsorowany przez MF i wszystko jasne!!!
Najpopularniejsze