Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Profesor mówi, kiedy stopy procentowe pójdą w górę

0
Podziel się:

Marian Noga wie, co spędza sen z powiek Rady Polityki Pieniężnej.

Profesor mówi, kiedy stopy procentowe pójdą w górę

Money.pl: Rada Polityki Pieniężnej kończy dzisiaj swoje posiedzenie, spodziewa się Pan podniesienia stóp procentowych, czy zostaną one bez zmian?

*Prof. Marian Noga, ekonomista: *Uważam, że zostaną bez zmian, mimo, że są przesłanki do podwyższania stóp. Jednak patrząc na prognozy inflacji rzeczywistej, zakładające że zejdzie ona do celu za 12 miesięcy, to można spokojnie stóp nie zmieniać.

Mówi Pan _ są przesłanki do podnoszenia _, jakie?

Wzrost cen ropy naftowej, a co za tym idzie wyższe ceny na stacjach paliw. Inflacja, nie wiadomo jaka będzie w marcu, ale w lutym wyniosła 4,1 procent i oczywiście wysoka sprzedaż detaliczna.

Czyli można powiedzieć, że prawdopodobieństwo podwyżek jest większe?

To pokazuje, że RPP zaostrzyła swoją politykę?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/178/202930.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/niezalezny;ekonomista;tusk;staje;sie;mezem;stanu,177,0,1057713.html) *Niezależny ekonomista: Tusk staje się mężem stanu * Prof. Dariusz Filar mówi, kiedy Polska może liczyć na wyższe ratingi.

Jak najbardziej.

Skoro nie teraz, to kiedy RPP podniesie stopy procentowe?

Musiałyby nastąpić dodatkowe fakty. Albo z różnych powodów, znajdujących się poza Polską, znacznie osłabiłby się złoty, albo gdyby inflacja rzeczywista utrzymywałaby się powyżej celu i nie ujawniałyby się żadne tendencje spadkowe.

Ta uporczywa inflacja trochę spędza sen z powiek RPP.

Spędza, to prawda. Już wydawało się, że szczyt był w maju ubiegłego roku, a tu w listopadzie był drugi, w styczniu tego roku kolejny. Zobaczymy jak będzie w marcu, konsensus rynkowy wynosi 3,9 proc.

Co dla złotego oznaczać będzie decyzja RPP zostawiająca stopy procentowe bez zmian?

Moim zdaniem stabilizację kursu. Zresztą nasza waluta zmienia się ostatnio w dość wąskim paśmie.

Przedsiębiorcy z tej stabilizacji się ucieszą?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/68/129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/gonimy;zachod;bo;on;zwolnil;ale;jest;jeden;problem,158,0,1055902.html) *Będziemy bogaci jak Francuzi i Niemcy. Gonimy, ale... * Profesor ekonomii, Stanisław Gomułka, komentuje stan polskiej gospodarki.

Jak najbardziej. Oni zdecydowanie wolą kiedy złoty jest stabilny, i to bardziej niż kiedy miałby się zmieniać w pożądanym przez nich kierunku. Lepiej jest jednak kiedy nasza waluta porusza się, we wspomnianym wcześniej, bardzo wąskim paśmie.

Kredytobiorcy też powinni się cieszyć jeśli stopy nie zostaną zmienione?

Kredytobiorcy chcieliby żeby złoty był silny, ale to nie zależy jedynie od decyzji RPP. Mogę powiedzieć, że niezmienione stopy procentowe są oczekiwaną decyzją dla gospodarstw domowych, ponieważ nie będą zaskoczeniem.

A co z lokatami? Oszczędzający chyba woleliby podniesienie stóp?

Pewnie tak, gdyby nie jeden fakt, a mianowicie to, jak działają w Polsce banki. Bo to jest u nas zawsze tak, że jeżeli stopy idą w górę, to natychmiast zwiększone jest oprocentowanie kredytów, a jeżeli chodzi o depozyty to już jest śpiewka przyszłości.

Więc jeżeli ktoś liczy na to, że w wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej będą rosły oprocentowania depozytów, to się przeliczy.

Mamy dobre informację jeśli chodzi o nasze przyszłe emerytury. OFE ma za sobą najlepszy okres od czterech lat. W ciągu ostatnich trzech lat zarobiły 30 procent. To oznacza, że wychodzą z kryzysu?

To jest skomplikowany problem. Atmosfera wokół OFE jest bardzo niedobra, więc ten wynik może pomóc funduszom poprawić atmosferę, poprawić poziom zaufania do nich.

Jeżeli w tych trudnych czasach OFE sobie radzą to można liczyć na to, że kiedy rynek będzie lepszy zarobią jeszcze więcej?

Mogą zarobić, zresztą one po to są żeby te pieniądze dla nas zarabiać. 30 procent zysków to dobry znak.

Wytrącający argumenty _ wieszającym psy _ na OFE?

Zdecydowanie. Zresztą rząd zmniejszając wysokość odpisu do OFE i zwiększając do ZUS popełnił błąd. To zburzyło wypracowany i zdrowy system emerytalny. Można było zrobić inaczej. Na przykład zawiesić na 5 lat składki do OFE w ogóle, a potem wznowić wpłaty nawet z zaległym oprocentowaniem.

Widać brak konsekwencji w rządzie jeśli chodzi o OFE i system emerytalny?

Dokładnie. Być może ten dobry wynik OFE pozwoli na prawidłowe spojrzenie na OFE. Zarabianie w tych instytucjach to długofalowe działania.

O stopach procentowych i inflacji czytaj więcej w Money.pl
Kredyt w złotym podrożeje? RPP zdecyduje Ekonomiści są zgodni, że podczas rozpoczynającego się posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
Inflacja w Polsce pod koniec roku wyniesie... Inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 4,44 proc. rok do roku, podaje Pentor.
NBP ujawnia, jakie mogą być stopy procentowe Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jest nadal wyższe niż ich obniżki.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)