Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To przyśpieszy procesy sądowe

0
Podziel się:

Wyrok w sprawie Przemyka skłania do przemyśleń - ocenia były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

To przyśpieszy procesy sądowe
(East News)

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący sprawy Grzegorza Przemyka skłania do przemyśleń nad przewlekłością polskich postępowań przed sądami, choć pod względem odpowiedzialności karnej sprawa jest już zamknięta - ocenił były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Ćwiąkalski powiedział, że wtorkowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nic nie zmienia w kwestii ukarania winnych zbrodni na Przemyku.

_ - W odczuciu społecznym zakończenie tej sprawy pozostawia niedosyt i jest negatywnie oceniane, ale należy pamiętać, że w prawie karnym należy udowodnić indywidualnie winę konkretnej osobie, a nie zrzucić ją na system _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/221136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/giertych;uwaza;ze;sciganie;hejterow;nadal;bedzie;trudne,237,0,1367789.html) *Nie ma szans na łagodniejszą dyskusję w internecie * Roman Giertych przekonuje, że ostatnia decyzja sądu nie wpłynie na obraz polskiej sieci.

ETPC orzekł we wtorek, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Uznał, że postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia._ _

_ Wyrok odnosi się wyłącznie do przewlekłości postępowania, wskazuje na to, że sprawę prowadzono za długo, wyrok I instancji uchylano pięć razy. Dlatego to orzeczenie nie daje podstawy do wznowienia postępowania _ - zaznaczył Ćwiąkalski.

Jak dodał, trzeba pamiętać, że _ chodzi o wydarzenia sprzed 30 lat, gdzie władze komunistyczne bardzo usilnie starały się zatrzeć ślady przestępstwa popełnionego na komendzie milicji w wąskim gronie osób, które nie były zainteresowane w rzetelnym przedstawieniu tego zdarzenia _. _ Z jednej strony na sprawę nakładają się trudności dowodowe, z drugiej zmiany w prawie karnym, które były możliwe po 1989 r. _ - powiedział.

_ - Z całą pewnością jest to wyrok, który skłania do przemyśleń, czy część postępowań musi trwać przesadnie długo _ - dodał. Według Ćwiąkalskiego w przyszłości pewnym rozwiązaniem problemu może okazać się przygotowywana reforma procedury karnej, która m.in. ma wprowadzić jako zasadę, że sąd II instancji ma kończyć proces, a nie uchylać wyroki instancji niższej i odsyłać sprawy do poprawki. Sejm uchwalił te zmiany w końcu sierpnia, obecnie pracuje nad nimi Senat.

Czytaj więcej w Money.pl
To dowód słabości polskiego sądownictwa W sprawie śmierci Przemyka mamy do czynienia z przewlekłością sądów, która prowadziła do wykluczenia ścigania sprawców - orzekł Trybunał Praw Człowieka.
Solidarna Polska grozi PiS procesem Zdaniem Jacka Kurskiego, PiS zastosował _ ordynarną prowokację _.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)