Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tyle wyniosą dochody mediów publicznych w 2012 roku

0
Podziel się:

Jan Dworak tłumaczy, skąd dodatkowe pieniądze i dlaczego musimy płacić za abonament.

Tyle wyniosą dochody mediów publicznych w 2012 roku
(EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK)

Dochody mediów publicznych z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosą w tym roku ponad 500 milionów złotych, czyli o kilkadziesiąt milionów więcej niż prognozowano. Taką informację podał gość radiowej Trójki Jan Dworak.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedział, że lepsza ściągalność abonamentu to w dużej mierze zasługa ministra Michała Boniego. Minister cyfryzacji nie tylko zaapelował o płacenie abonamentu do czasu wprowadzenia innego systemu finansowania mediów, ale też realnie przyczynił się do wzrostu wpływów z abonamentu - ocenił Jan Dworak.

- _ To nie są tylko słowa, ale to też skłonienie poczty, która zresztą z własnej inicjatywy, wykonuje cały szereg czynności kontrolnych, które wykonywała kiedyś gorzej. Dlatego ten abonament, który miał wynieść 470 milionów, teraz wiemy, że wyniesie powyżej 500 milionów. To jest po raz pierwszy od bardzo dawna zmiana trendu _- powiedział Jan Dworak.

POSŁUCHAJ JANA DWORAKA:

(źródło: IAR)

Michał Boni w oficjalnym komunikacie napisał, że wypełnianie zobowiązań abonamentowych, szczególnie istotne jest w świetle zalegających z opłatami podmiotów gospodarczych. Zdaniem Boniego, trzeba jednak rozważyć w przyszłości odejście od abonamentu, tak, jak zrobiono to w Niemczech.

Szef Krajowej Rady Radiofonii Jan Dworak podkreślił, że ściąganie abonamentu należy utrzymać do czasu wprowadzenia nowego, bardziej nowoczesnego systemu finansowania mediów publicznych. W dobie cyfryzacji trzeba powoli odchodzić od rejestrowania odbiorników. Abonament powinien być zastąpiony powszechnie obowiązującą opłatą - powiedział Jan Dworak.

_ - Do tego nie potrzeba rejestrować odbiornika, żeby powiedzieć: tak jak władza publiczna jest obowiązana dostarczyć wodę lub kanalizację, tak też jest obowiązana, dla dobra obywateli, dostarczyć program radiowy i telewizyjny - _ powiedział Jan Dworak.

POSŁUCHAJ JANA DWORAKA:

(źródło: IAR)

Według Jana Dworaka okres przejściowy, do czasu wprowadzenia systemu powszechnej opłaty potrwa około dwóch lat.

Czytaj więcej o finansowaniu mediów publicznych w Money.pl
Wielki sukces. Nie obsadzili zarządu rodziną W przekonaniu Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT, w mijającym roku można mówić o osiągnięciach.
Kto za to zapłaci? "Premier ma wolną rękę" Minister kultury jest zdania że nikogo w Polsce nie stać na finansowanie mediów publicznych w dotychczasowym kształcie.
TVP bez reklam? Jest oficjalne oświadczenie - _ TVP jest nadmiernie uzależniona od reklam _- przyznaje prezes telewizji publicznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)