Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internetowy kantor. Na co zwrócić uwagę?

0
Podziel się:

Jeszcze dwa lata temu wybór internetowego kantoru był w miarę prosty. Na rynku bowiem funkcjonowało jedynie kilka tego typu podmiotów. Dzisiaj jest ich około trzydziestu. Sprawdź, czym się kierować wybierając jeden z nich.

Internetowy kantor. Na co zwrócić uwagę?
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Gwałtowny wzrost liczby e-kantorów jest efektem ustawy antyspreadowej. Dzięki niej możliwe jest pomijanie banku w przeliczaniu wysokości rat kredytu walutowego. Na samodzielnej wymianie walut można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób dostrzega zalety internetowych kantorów. Szacuje się, że dotychczas około 150 tys. Polaków skorzystało już ze zmiany prawa.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Pentor w kwietniu 2012 r., 30 procent kredytobiorców było zaznajomionymi z kantorami internetowymi. Liczba ta z pewnością wzrosła, bowiem największe i najbardziej popularne kantory miesięcznie zyskują tysiące nowych użytkowników. Zgodnie z prognozami porównywarki e-kantórów, strefawalut.pl, w 2013 roku internetowe kantory wymienią waluty o wartości od siedmiu do dziesięciu miliardów złotych.

_ Boom _ na e-kantory nie powinien dziwić, bo jego klientami są nie tylko osoby spłacające kredyt. Coraz więcej firm dostrzega potencjał tego rynku. Tylko w 2012 roku ich liczba wzrosła dwukrotnie. Według prognoz, branża będzie dalej rosnąć i na koniec bieżącego roku będziemy mieli do wyboru około 40 internetowych kantorów. Niestety, wraz ze wzrostem ich liczby, rośnie ryzyko oszustwa. Firmy te bowiem nie podlegają żadnemu nadzorowi. Niemniej jednak, szanse na utratę pieniędzy można zminimalizować. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Jeżeli zależy nam na czasie, powinniśmy wpierw określić, na jakiej platformie zamierzamy dokonywać transakcji.

Rodzaj platformy transakcyjnej

Wyróżnia się dwa rodzaje platform. Jedna działa na zasadzie tradycyjnego kantoru, druga zaś umożliwia swobodną wymianę walut z innymi użytkownikami (platforma p2p). Obydwie z nich mają swoje wady i zalety, natomiast niezależnie od rodzaju, proces wymiany waluty przebiega w podobny sposób.

Na początku należy się zarejestrować w danym serwisie oferującym wymianę walut, a następnie dokonać przelewu na utworzone konto. Proces jest ten podobny jest do zakupów w internecie – podajemy wartość przelewu, a następnie zostaniemy przekierowani do banku, żeby zlecić jego wykonanie. Po zasileniu konta możemy dokonać wymiany waluty. Finalizując transakcję, przelewamy środki z powrotem do banku. Tym razem jednak na rachunek walutowy, który jest niezbędny do transakcji wymiany.

Czym zatem różni się zwykły internetowy kantor o platformy p2p? Zasadnicza kwestia związana jest z trybem zawierania transakcji. W standardowym e-kantorze kupujemy (sprzedajemy) waluty od (do) firmy, natomiast na platformie p2p handlujemy z innymi użytkownikami. Tak więc jeśli zależy nam na jak najszybszej wymianie walut, raczej powinniśmy wybrać standardowy e-kantor – tutaj praktycznie wymiana realizowana jest natychmiastowo. Natomiast na platformie p2p wymiana waluty zostanie zrealizowania pod warunkiem, gdy inny użytkownik złoży przeciwstawną ofertę kupna/sprzedaży. Może się to wiązać z wydłużeniem czasu transakcji. Jednak taki tryb zawarcia transakcji niesie za sobą pewną zaletę – to właśnie na platformach p2p można nabyć (sprzedać) waluty po najbardziej atrakcyjnych kursach. Ten bowiem uzależniony jest od popytu i podaży, kreowanej przez użytkowników.

Renoma internetowego kantora

Najistotniejszym czynnikiem przy wyborze internetowego kantora jest powszechna opinia na jego temat. Warto jej zasięgnąć w Internecie. Użytkownicy nierzadko bowiem dzielą się swoim zdaniem o danej firmie na forach internetowych i różnych portalach. Sprawdź też, czy ktoś z twoich znajomych miał już do czynienia z wymianą walut przez internet. Warto korzystać z cudzych doświadczeń, ponieważ firmy, które wątpliwie wywiązują się ze swoich zadań, nie powinny mieć racji bytu – i takich należy unikać. Podobnie jak tych, o których nic nie wiadomo.

Regulamin, czyli umowa z e-kantorem

Zanim dokonamy wymiany waluty, czyli przed zarejestrowaniem się w danym serwisie i zasileniem konta, należy zaznajomić się z regulaminem internetowego kantora. Podobnie jak przed podpisaniem umowy, wpierw należy ją przeczytać. Regulamin bowiem określa m.in. sposób funkcjonowania e-kantora, tryb zawierania transakcji, zakres odpowiedzialności oraz informacje o kosztach prowadzenia konta w danym portalu. Rejestracja oznacza akceptację w regulaminu.

Cennik, koszty rejestracji i utrzymania konta

Koszty wydają się być również kluczowym elementem wpływającym na wybór internetowego kantora. Nie ma sensu bowiem ponosić opłaty za rzeczy takie jak rejestracja czy logowanie, które u renomowanej konkurencji mogą być za darmo. Zwróć również uwagę na wysokość kosztów transakcyjnych. Wysokość prowizji pobieranej przez kantor jest również określona w regulaminie, podobnie jak koszty związane z realizacją przelewu na rachunek bankowy.

Współpraca z innymi bankami

Opłaty za przelew na rachunek bankowy mogą nawet wynosić kilkadziesiąt złotych, jeżeli dany e-kantor nie współpracuje z naszym bankiem. Wówczas przy niewielkich wymianach walut, sens transakcji jest wątpliwy. Koszty mogą bowiem przewyższać korzyści. Ponadto jeśli bank nie współpracuje z kantorem, nie możemy liczyć na natychmiastową realizację przelewu z banku na rachunek w portalu i z powrotem. W takim przypadku, na transfer pieniędzy możemy czekać co najmniej jeden dzień.

*Spread na walutach *

Na pierwszy rzut oka, tania waluta (niski spread, czyli niewielka różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty) może zachęcać do rejestracji w danym portalu. Natomiast trzeba również zwrócić uwagę, jakiej liczby jednostek dotyczy prezentowany kurs. Tak więc możliwa jest sytuacja, gdy chcąc wymienić 1.000 EUR sugerujemy się kursem dla wymiany 100.000 EUR. W zasadzie to, czy dany kantor stosuje takie zabiegi, mające na celu przyciągnąć jak największą liczbę użytkowników, daje pogląd na przejrzystość działania firmy. A im mniej klarowna działalność, tym lepiej trzymać się z dala.

Zabezpieczenia i bezpieczeństwo transakcji

Z perspektywy technicznego zabezpieczenia należy zwrócić uwagę, czy dany kantor wykorzystuje szyfrowane, bezpieczne połączenia SSL. Podczas rejestracji lub logowania, strona powinna korzystać z tego protokołu. Wystarczy sprawdzić, czy adres strony rozpoczyna się od https://. Podawanie wrażliwych danych przy wykorzystaniu standardowego protokołu _ http:// _ wiąże się z ryzykiem ich utraty. Atutem internetowego kantora jest również możliwość zatwierdzania wymiany walut SMS kodem. Przy czym, należy podkreślić, że autoryzacja przy przelewach o wartości powyżej 15.000 EUR jest wymagana przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Zwróć uwagę, czy kantor oferuje możliwość potwierdzenia transakcji przy mniejszych kwotach.

W kwestiach prawnych związanych z działalnością internetowych kantorów, należy mieć świadomość, że w chwili obecnej firmy te nie podlegają żadnemu nadzorowi. Zakres ich odpowiedzialności jest taki sam jak w przypadku zwykłych przedsiębiorców. E-kantory działają dzięki zaufaniu, dlatego też tak ważną rolę odgrywa ich renoma. Jeśli akceptujemy regulamin, możemy ją zweryfikować dokonując wymiany waluty o niewielkiej wartości. Z pewnością warto minimalizować ryzyko transakcyjne i mieć pewność, że środki, które przelaliśmy z banku, wrócą z powrotem na konto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)