Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adamkiewicz: Niezdecydowanie na parkietach, funt traci

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.

Adamkiewicz: Niezdecydowanie na parkietach, funt traci

Dzisiejsza sesja przebiegała raczej w spokojnej atmosferze ze względu na puste kalendarium makroekonomiczne i brak innych bodźców mogących wywołać większe ruchy.

Po spokojnym początku sesji w Europie, DAX zanotował mocny wystrzał, ale pod koniec sesji ponownie znalazł się pod kreską.

Tuż po godzinie 16:00 główne indeksu europejskie traciły w zakresie 0,30-0,80%; poza włoskim FTSE MIB, który zyskiwał w okolicy 0,50%. Od lekkich spadków rozpoczęła się również sesja na Wall Street, gdzie tracą wszystkie główne indeksy. Są to jednak spadki w okolicy kilkunastu setnych procenta, więc na razie zmienność w USA również jest ograniczona. WIG20 traci podczas dzisiejszej sesji niemal 1%, a to głównie za sprawą akcji banków oraz PZU. Największy ubezpieczyciel w kraju tracił o godzinie 16:11 ponad 3%; natomiast akcje Alior, BZWBK i PKO BP traciły wyraźnie ponad 2%. Na plus wyróżniały się natomiast akcje Synthos, które rosły o ponad 3%. Poza tym o ponad 1% rosły jeszcze papiery Orange i PGNiG.

Jedną z najczęściej komentowanych spraw podczas dzisiejszej sesji jest Brexit, czyli potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podczas weekendu ze stanowiska ustąpił minister ds. pracy i emerytur Iain Duncan Smith. Oficjalnie powodem były zbyt duże cięcia wydatków na programy socjalne, ale sprawa może mieć drugie dno i powodem może być właśnie poparcie Smitha dla ruchu na rzecz Brexit. W efekcie funt brytyjski traci wyraźnie podczas dzisiejszej sesji.

Kurs GBPUSD spada o 0,61%; natomiast my zapłacimy za jednego funta już mniej niż 5,44 złotego. Dziś pojawiło się także kilka analiz dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i spodziewany koszt takiej operacji to mniej więcej 100 miliardów funtów i milion miejsc pracy do 2020 roku.

Jutrzejsza sesja zapowiada się zdecydowanie ciekawiej za sprawą bogatszego kalendarza makro. Od rana na rynek będą napływały dane o indeksach PMI dla Europy za marzec, a po południu taki sam odczyt poznamy również dla Stanów Zjednoczonych. Nie mniej ciekawy będzie także odczyt inflacji z Wielkiej Brytanii, który poznamy o godzinie 10:30.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)