Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane makro wskazują na gwałtowne spowolnienie

0
Podziel się:

Ostatnio publikowane dane makroekonomiczne zgodnie wskazują na gwałtowne spowolnienie gospodarki amerykańskiej i i europejskiej.

Ostatnio publikowane dane makroekonomiczne (m.in. spadek zamówień przemysłowych, wzrost zapasów, spadek ISM sektora produkcyjnego, wzrost liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych do około 500 tys. tygodniowo, niskie indeksy PMI) zgodnie wskazują na gwałtowne spowolnienie gospodarki amerykańskiej i i europejskiej.

Główną przyczyną pogorszenia się kondycji gospodarek jest przedłużający się kryzys finansowy przejawiający się przede wszystkim brakiem zaufania i drastycznym wzrostem kosztu pieniądza. Wzbudza to obawy o przyszłość wśród menadżerów korporacji, którzy w najbliższym czasie będą odkładać planowane inwestycje. Amerykański rynek pracy zdecydowanie pogarsza się, co będzie miało ujemny wpływ na konsumpcję. W takim otoczeniu makro, utrudnionym dostępie do kredytu oraz przy zamrożonym rynku pieniężnym nic dziwnego, że akcje są pod nieustanną presją sprzedających. Plan ratunkowy Paulsona może spowolnić procesy recesyjne, ale ich nie zatrzyma. Gospodarka sama znajdzie punkt równowagi. Pozytywnym rezultatem w dłuższym terminie będzie spadek cen surowców, inflacji oraz presji płacowej. Kosztem będzie wzrost bezrobocia.

Dzisiaj rynek zapozna się z miesięcznym raportem z amerykańskiego rynku pracy oraz indeksem ISM z sektora usług. Z Eurolandu opublikowane będą indeksy PMI dla sektora usług oraz sprzedaż detaliczna. Zgodnie z naszymi prognozami dolar ustanowił nowe maksima trendu do euro. Dalsze umocnienie dolara może przebiegać już mniej gwałtownie, ale ciągle widoczny jest agresywny popyt na amerykańską walutę. Świadczy o tym brak reakcji rynku na gorsze dane z USA (brak osłabienia USD). Widoczna jest również słabość euro wynikająca z wzrostu obaw o kondycję europejskiego sektora finansowego oraz wzrostu oczekiwań na obniżki stóp w strefie euro.

Złoty nadal reaguje głównie na notowania dolara. Można zauważyć dywergencję w postaci ustanowienia nowego minimum na EURUSD i braku nowego szczytu na EURPLN.

EURPLN przebił opór wynikający ze zniesienia 61,8% fibo. W przypadku korekcyjnego osłabienia dolara zakresem korekty może być 3,375. Najbliższym oporem jest strefa wrześniowego szczytu 3,48-3-49. Rynek nadal charakteryzuje się niską płynnością oraz wysoką zmiennością. Zmienność implikowana opcji jest bliska rekordów kilkuletnich.

Krótkoterminowy trend spadkowy na EURUSD jest utrzymany i został potwierdzony ustanowieniem nowego minimum. Jest to wstępny sygnał powrotu do spadkowego trendu średnioterminowego. Ewentualna korekta wzrostowa powinna mieć zasięg ograniczony do strefy 1.41-1.42, gdzie znajdue się kilka ważnych oporów technicznych - dwa zniesienia fibo oraz linia trendu. Rynek nie reagował ostatnio na słabe dane makro z USA, więc ciekawa będzie skala reakcji na raport z rynku pracy. Wzrost powyżej 1,39 będzie sygnałem możliwego pogłębienia korekty. W innym przypadku skala odbicia nie przekroczy standardowego odbicia w obecnym ruchu i można spodziewać się kontyuacji trendu.

Funtdolar kolejny raz próbuje wrócić ponad 1,7733. Skala obecnej korekty nie przekracza standardowego odbicia w obecnym trendzie. W dalszym ciągu bazowym scenariuszem jest ustanowienie nowego minimum na GBPUSD - niekoniecznie w dniu dzisiejszym. Słabość funta, podobnie jak w przypadku euro, wynika z obaw o kondycję sektora finansowego oraz ogólnie panującej wysokiej awersji do ryzyka. W dłuższej perspektywie możliwe jest osłabienia funta nawet poniżej 1,70. Korekty wzrostowe można wykorzystywać do zajmowania krótkich pozycji.

Umacniający się do większości walut jen i dolar pozostają w miarę stabilnej relacji do siebie. Oznacza to utrzymywanie się zakresu na USDJPY. W niedługiej perspektywie można spodziewać się wybicia z zakresów. Może to nastąpić w wyniku spadku awersji do ryzyka, co oznaczałoby większe osłabienia jena lub w wyniku paniki utrzymujących krótkie pozycje w jenie. Zmienność implikowana opcji utrzymuje się historycznie wysokich poziomach, co oznacza, że rynek spodziewa się silnego trendu w przyszłości. Obecnie preferowaną strategią na USDJPY jest gra w zakresach.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)