Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Dane przesądzą o kursie franka

0
Podziel się:

Umiarkowanie dobre dane z USA pozwoliły podtrzymać dobry sentyment na rynkach. Jednak mimo to obserwowaliśmy wyraźne umocnienie franka. Dziś ważne dane nie tylko z USA, ale także ze Szwajcarii.

<b>Przemysław Kwiecień</b>
<br /><br />
Analityk XTB
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB
Umiarkowanie dobre dane z USA pozwoliły podtrzymać dobry sentyment na rynkach. Jednak mimo to obserwowaliśmy wyraźne umocnienie franka. Dziś ważne dane nie tylko z USA, ale także ze Szwajcarii.

EURCHF, CHFPLN – SNB milczy, frank odrabia straty, dziś kluczowe dane

Środa przyniosła zdecydowane umocnienie franka szwajcarskiego mimo, iż na rynku nie wydarzyło się w zasadzie nic, co mogłoby sprowokować taki ruch. Lub właśnie dlatego, że nie wydarzyło się nic. Wcześniej to właśnie w środy (w każdą z trzech ostatnich) SNB wydawał komunikaty dotyczące franka i brak podobnego w tym tygodniu został odczytany, jako satysfakcja Banku z aktualnego poziomu kursu.

Takie tłumaczenie może wydawać się pokrętne, jednak prawdą jest, iż od 9 do 29 sierpnia kurs EURCHF odnotował wzrost aż o 19 figur (który naturalnie był konsekwencją wcześniejszych zbyt głębokich spadków) i dla rynku każdy pretekst był dobry do wykonania ruchu korekcyjnego.

Dziś o kursie franka mogą przesądzić dane ze Szwajcarii, zwłaszcza, że być może to na ich publikację czeka też Bank Szwajcarii. Dzisiejszy pakiet obejmuje PKB, sprzedaż detaliczną oraz indeks PMI. Co ciekawe oczekiwania co do tych raportów są względnie optymistyczne – nie zakładają silnego wyhamowania koniunktury w tym kraju.

Rynki akcji – ISM pod kreską?

Środa przyniosła umiarkowanie dobre dane z USA, co pozwoliło podtrzymać dobry sentyment na rynku. Wzrost zatrudnienia (ADP pokazał +90 tys. w sektorze prywatnym) był co prawda nieco mniejszy od oczekiwań, a indeks Chicago PMI odnotował spadek (z 58,2 do 56,5 pkt., oczekiwano 53 pkt.) dane sugerują, iż gospodarka nie załamuje się, a to dla rynku na ten moment najważniejsze.

Kluczowe będzie jednak to, co pokażą dwa najważniejsze raporty tygodnia – rządowy raport z rynku pracy (jutro) oraz indeks ISM (dziś). Po silnym spadku z lipcu (z 55,3 do 50,9 pkt.) rynek zakłada dalszy spadek ISM – do 48,5 pkt. Świadczyłby on o zmniejszaniu aktywności przez firmy w przemyśle po raz pierwszy od lipca 2009 roku.

Co więcej, wskaźniki regionalne sugerują, iż spadek może być jeszcze głębszy – wskazują one na odczyt w okolicach 46 pkt. Tak duży spadek (po zignorowanym wcześniej silnym spadku indeksu nastrojów) byłby dużym zagrożeniem dla utrzymującego się ciągle umiarkowanie dobrego sentymentu na rynku.

W kalendarzu – indeksy aktywności i szwajcarski PKB

Kluczową figurą dnia dzisiejszego jest amerykański ISM (16.00, konsensus 48,5 pkt.), ale indeksy aktywności publikowane będą także w Europie – dla krajów strefy euro będą to już tylko rewizje, ale dla Polski (9.00, konsensus 51,8 pkt.), Szwajcarii (9.30, konsensus 51 pkt.) i Wielkiej Brytanii (10.20, konsensus 48,6 pkt.) będą to pierwsze odczyty.

W Szwajcarii również dane o PKB (7.45, konsensus +0,4% q/q) oraz sprzedaż detaliczna (9.15, konsensus 4,5% R/R). W USA natomiast poznamy tygodniowe dane z rynku pracy (14.30, konsensus 410 tys.).

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)