Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane z Niemiec istotne dla rynku walutowego

0
Podziel się:

Na początku dzisiejszej sesji na rynku krajowym obserwowaliśmy osłabienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 2,2550, natomiast EUR/PLN do 3,3150.

Dane z Niemiec istotne dla rynku walutowego

Na początku dzisiejszej sesji na rynku krajowym obserwowaliśmy osłabienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 2,2550, natomiast EUR/PLN do 3,3150.

Impuls do deprecjacji złotego dał wzrost wartości dolara na światowych rynkach. Inwestorzy chętniej lokowali swe środki w amerykańską walutę rezygnując przy tym z tym z inwestycji w waluty naszego regionu. W kolejnych godzinach dolar może się jeszcze umocnić, a kurs EUR/USD prawdopodobnie podejmie próbę pokonania poziomu minimów z zeszłego tygodnia (okolice 1,4630). Taki rozwój wydarzeń doprowadzi do dalszej deprecjacji złotego. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN zbliżą się w takiej sytuacji do swych maksimów sprzed kilku dni.

O godz. 10.00 z Polski zostaną przedstawione dane na temat dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w lipcu. Prognozy zakładają, że pierwszy ze wskaźników w minionym miesiącu osiągnął poziom 14,0% r/r (w czerwcu wyniósł on 14,2%), natomiast drugi 9,5% (poprzednio 9,6%). Silny wzrost sprzedaży detalicznej, jaki dokonuje się w naszym kraju od ponad 2,5 roku przyczynia się do narastania presji inflacyjnej. Do tej pory Rada Polityki Pieniężnej starała się hamować ten proces podwyżkami stóp procentowych. Jednak w obliczu pogarszającej się sytuacji w rodzimym sektorze przemysłowym, RPP będzie coraz trudniej dokonywać takich interwencji.

Do końca roku naszym zdaniem koszt pieniądza zostanie co najwyżej podniesiony o 25 pb. O tym na jakim poziomie stopy procentowe w Polsce będą kształtować się przez najbliższy miesiąc przekonamy się już jutro. Już dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Rady, na którym dyskutowana będzie właśnie ta kwestia. Prognozy zakładają, że koszt pieniądza w tym miesiącu nie zostanie zmieniony. Jeśli na rynku międzynarodowym dokonywać się będzie dalsze umocnienie dolara, doniesienia z Polski prawdopodobnie nie będą miały wpływu na notowania złotego.

Podczas wczorajszej sesji amerykańskiej kurs EUR/USD zaczął zniżkować. Tendencja ta utrzymała się również na dzisiejszej sesji w Azji, wskutek czego kurs tej pary walutowej przebił istotne wsparcie na poziomie 1,4700. Osłabienie euro podyktowane jest spekulacjami inwestorów dotyczących dzisiejszych istotnych danych makroekonomicznych z niemieckiej gospodarki.

Obawy inwestorów okazały się słuszne. O godzinie 8.00 podano pierwszą porcję danych z Niemiec. Po raz kolejny rozczarował indeks nastrojów konsumentów Gfk, który odnotował spadek do 1,5 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 2,0 pkt. Warto odnotować, iż opublikowana wartość jest najniższa od czerwca 2003 roku. Na dane te kurs EUR/USD zareagował spadkami do 1,4670. Również wartość euro wyrażona w jenie zdecydowanie spadła (w pobliże 3- mies. minimum).

O godz. 10.00 z Niemiec zostanie przedstawiony kolejny istotny wskaźnik makro - indeks Ifo, który mierzy nastroje w tamtejszym biznesie. Oczekuje się jego spadku do najniższego od 3 lat poziomu 97,1 pkt. Poprzednio wyniósł on 97,5 pkt. Niższy od prognoz odczyt tego wskaźnika może sprowadzić kurs EUR/USD na minima z zeszłego tygodnia.

Słabe dane makroekonomiczne Niemiec utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że nie tylko gospodarka USA zdecydowanie spowalnia. W USA kryzys gospodarczy został zdiagnozowany i zdyskontowany o wiele wcześniej niż w przypadku innych gospodarek. Dlatego właśnie na każde słabsze dane ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy nie reagują już tak gwałtownie jak w przypadku innych krajów.

Z pozostałych danych makroekonomicznych poznamy dzisiaj wskaźniki z USA. Będzie to indeks Case- Shiller (rynek nieruchomości). Wartość tego indeksu w czerwcu według prognoz ma odnotować spadek o 16,2 proc. Także dzisiaj podana zostanie wartość indeksu zaufania konsumentów w sierpniu (konsensus: 53 pkt.). Dodatkowo napłyną do nas dane z rynku nieruchomości, będzie to sprzedaż domów na rynku pierwotnym w lipcu. Przewiduje się, iż utrzyma się ona na poziomie z czerwca. Najpóźniej, bo o godzinie 20.00, opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)