Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja ECB raczej nie pomoże zbytnio notowaniom euro

0
Podziel się:

Wczoraj po południu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prezes Marek Belka nie przekreślił możliwości podwyżki stóp procentowych o 25 p.b. jeszcze w tym roku.

Decyzja ECB raczej nie pomoże zbytnio notowaniom euro

Przyznał, że poglądy większości członków RPP są zbieżne z tym, co oczekuje rynek. Zaznaczył jednak, iż wiele będzie zależeć od tego, jak będzie się kształtować inflacja. Te słowa nie wpłynęły jednak znacząco na notowania złotego, który pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynkach międzynarodowych. A tutaj, mimo, że odczyt indeksu ISM dla usług w USA, okazał się w czerwcu nieco niższy od prognoz, to jednak nowojorska giełda zakończyła handel na niewielkich plusach, co doprowadziło dzisiaj rano do niewielkiego odreagowania rynków wschodzących, a także powstrzymania obserwowanej w ostatnich dniach aprecjacji dolara względem głównych walut.

Globalna awersja do ryzyka nadal się jednak utrzymuje. Dzisiaj rano agencja Moody's poinformowała, iż jej zdaniem aż 26 z 91 europejskich banków (a więc blisko 1/3) może nie przejść testów wytrzymałościowych, to więcej, niż kilka dni temu szacował Reuters (15). Z kolei Wall Street Journal pisze dzisiaj rano, iż nadal trudno jest o osiągnięcie porozumienia w kwestii sposobu udziału inwestorów prywatnych w nowym pakiecie pomocowym dla Grecji, po tym jak Niemcy nieoficjalnie odrzuciły propozycje przygotowane przez pozostałych partnerów.

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Podwyżka stóp procentowych jest powszechnie oczekiwana, po tym jak ostatnio J.C.Trichet mówił o konieczności zachowania „wzmożonej czujności” i to niezależnie od tego, co dzieje się wokół Grecji i Portugalii (dzisiaj Moody's obniżył jeszcze oceny dla portugalskich banków), a może i zaraz Irlandii (kraj ten też może mieć spore trudności z powrotem na rynki finansowe w 2013 r.).

Oczywiście nie można wykluczyć scenariusza w którym ECB wstrzymuje się z podwyżką, chociaż bardziej prawdopodobne jest to, że podczas konferencji prasowej J.C.Trichet zasugeruje możliwą pauzę w dalszym zacieśnieniu polityki, akcentując rosnącą niepewność w światowej gospodarce (ostatnie dane makroekonomiczne sugerują spowolnienie), także w kontekście napiętej sytuacji w krajach PIIGS.

Jeżeli dodatkowo szef ECB utrzyma twardą linię, iż bank centralny nie będzie honorować greckich obligacji, jako zabezpieczenia pod pożyczki dla tamtejszych banków, w sytuacji, kiedy Grecja otrzymuje ocenę „selektywnego bankructwa” ze strony agencji ratingowych, to trudno będzie tutaj szukać jakiegoś wsparcia dla notowań euro. Poza tym warto będzie dzisiaj zwrócić uwagę na informacje z Wielkiej Brytanii (zwłaszcza te o godz. 10:30), a także publikacje z USA- więcej o tych wszystkich informacji piszę w subiektywnym kalendarium.

EUR/PLN: Wczoraj nie udało się trwale wyjść ponad poziom 3,96, stąd też dzisiejszy ranny powrót poniżej 3,95 nie jest zbytnim zaskoczeniem. Może to sugerować, iż w najbliższym czasie rynek pozostanie w przedziale 3,94-3,96, a dolne poziomy zobaczymy dzisiaj po południu. Nie oznacza to jednak, iż jutro nie wrócimy znów do wyraźniejszych zwyżek.

USD/PLN: Spadki EUR/USD stanowią obecnie kluczowe wsparcie dla zwyżek USD/PLN, który wczoraj testował rejon 2,77. Dzisiaj rano rynek na chwilę wrócił w okolice 2,75, ale zejście poniżej tego poziomu wydaje się mało realne, zwłaszcza, że znów obserwujemy presję wzrostową. Nie można wykluczyć, że jeszcze dzisiaj po południu sięgniemy okolic 2,78.

EUR/USD: Spadki są kontynuowane, a korekty krótkie i niewielkie. Obecnie rynek naruszył poziom wczorajszego dołka na 1,4284. Mocnych wsparć można szukać dopiero na 1,42 (sugerowałem to wczoraj) i ten rejon możemy dotrzeć dzisiaj po południu. Opór to rejon 1,43 i dalej 1,4340.

GBP/USD: Funt zgodnie z przewidywaniami przetestował okolice 1,5950. Ich pogłębienie w najbliższych godzinach może okazać się trudne, jeżeli pozytywnie zaskoczą nas dane o produkcji przemysłowej na Wyspach o godz. 10:30. Stąd też bardziej preferowanym scenariuszem jest dzisiaj przedział 1,5950-1,6030 z możliwością testowania górnego ograniczenia w perspektywie najbliższych 2 godzin.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)