Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duża wiara w ratunek dla Grecji

0
Podziel się:

Wczorajsze siedmio godzinne spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy przyniosło wypracowanie wspólnego stanowiska na dzisiejszy nadzwyczajny szczyt przywódców krajów Strefy Euro.

Duża wiara w ratunek dla Grecji

Niemcy i Francja wypracowały wspólne stanowisko

Wczorajsze siedmio godzinne spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy przyniosło wypracowanie wspólnego stanowiska na dzisiejszy nadzwyczajny szczyt przywódców krajów Strefy Euro. W jego uzgadnianiu brał też udział szef Europejskiego Banku Centralnego J.C. Trichet, a także prezydent UE Herman van Rompuy.

Ta informacja pozytywnie podziałała na zmniejszenie awersji do ryzyka na czym skorzystała wspólna waluta kontynuując w nocy umacnianie się względem dolara. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli taki obrót sprawy mimo, że wynik rozmów nie zostały upubliczniony. Najpierw poznają go inni przywódcy i dopiero wtedy będą mogli się ustosunkować do proponowanych rozwiązań.

To wprowadza sporo niepewności, gdyż w ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji na temat możliwych wariantów pomocy dla Grecji. Szczególnie dużo emocji wywołuje udział sektora prywatnego w kosztach nowego pakietu. Z jednej strony mówi się o wprowadzeniu podatku bankowego, z drugiej zaś o francuskiej propozycji rolowania długu, czy niemieckiej zamiany obligacji.

Sprzeciw wobec pierwszej możliwości wyrazili już Hiszpanie. Pozostałe dwie zapewne też mają niewielkie szanse, gdyż stanowczy sprzeciw wobec nich wygłasza EBC z uwagi na możliwość ogłoszenia przez agencje ratingowe selektywnej niewypłacalności Grecji. To sprawia, że jak na razie największe szanse ma wariant wykorzystania EFSF do pomocy Grecji.

O tym zapewne dyskutowali wczoraj przywódcy Niemiec i Francji, lecz takie rozwiązanie wymaga dokapitaliozwania tej instytucji, co może się okazać trudne, gdyż m.in. niemieccy podatnicy nie maja już ochoty dorzucać się do kolejnych pakietów pomocowych. Dlatego to wszystko sprawia, że zanim zostanie ogłoszony wynik dzisiejszego spotkania trzeba rozwiązać sporo niewiadomych, a to podnosi ryzyko niepowodzeń. Nie przeszkadza to jednak eurodolarowi, który dziś o poranku notuje poziom 1,4285.

Złoty coraz silniejszy

Spore oczekiwania co do rezultatu spotkania na szczycie przywódców krajów ze Strefy Euro, poparte wczorajszym porozumieniem Niemiec i Francji z aprobatą szefa EBC i prezydenta UE dają możliwość poluzowania stanowiska inwestorów ws. ryzykowniejszych inwestycji. Skłaniają się oni ku mniej bezpiecznym aktywom, dzięki czemu rodzima waluta znacznie zyskuje na wartości.

Dziś o poranku parze USD/PLN udało się przebić przez kolejny poziom wsparcia na 2,80 i dotrzeć do wartości 2,7880. Druga para również odnotowała spory spadek. Kurs eurozłotego po przebiciu poziomu 4,00 dziś o poranku oscyluję wokół wartości 3,9840. Klimatu inwestycyjnego nie za bardzo pogorszyły słabe dane z chińskiej gospodarki, gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 pkt.

Dziś spotkanie przywódców europejskich

Czwartek przyniesie nam sporą liczbę publikacji makroekonomicznych. Pierwsze dwa odczyty poznamy o godzinie 10:00 i będą one dotyczyć gospodarki Strefy Euro. Pierwszym będzie indeks PMI dla sektora przemysłowego. Analitycy spodziewają się niewielkiego spadku tego wskaźnika o 0,5 pkt do poziomu 51,5 pkt.

Drugim będzie indeks PMI dla sektora usługowego. W tym przypadku konsensus rynkowy też zakłada spadek o 0,7 pkt do wartości 53 pkt. Następnie o godzinie 14:30 poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która według oczekiwań ma wynieść 410 tys., czyli o 5 tys. więcej niż w poprzednim okresie.

Dwie godziny później zostanie ogłoszona wartość indeksu FED z Filadelfii. Eksperci oczekują, że po wcześniejszym spowolnieniu, w lipcu nastąpi odbicie na poziomie 2 pkt. Dziś także na godzinę 13:00 zaplanowano nadzwyczajne spotkanie przywódców krajów Strefy Euro, którego tematem ma być kwestia pomocy dla Grecji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)