Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Duża zmienność na na rynku złotego

0
Podziel się:

Na rynku lokalnym wciąż obserwować będziemy dużą zmienność. Zwyżki kursu EURPLN ponad 3,40 należy uznać za osiąganie wysokiego poziomu - pamiętajmy, jak kilkanaście dni temu kurs EURPLN z poziomu 3,48 spadł do 3,28.

Na rynku lokalnym wciąż obserwować będziemy dużą zmienność. Zwyżki kursu EURPLN ponad 3,40 należy uznać za osiąganie wysokiego poziomu - pamiętajmy, jak kilkanaście dni temu kurs EURPLN z poziomu 3,48 spadł do 3,28.

W długim okresie prawdopodobieństwo obserwowania tak wysokich poziomów będzie mniejsze, szczególnie jeśli rząd oraz NBP będą realizować zapowiedzi wprowadzania Polski do mechanizmu kursowego ERM-2. Dziś media cytują wypowiedź prezesa NBP, który mówi, że aby to zrobić, należy bardziej zacieśnić politykę pieniężną w naszym kraju. W przypadku USDPLN trudno wyrokować, co stanie się w perspektywie 6 czy 12 miesięcy. Z jednej strony przyjęcie planu może oznaczać stabilizację i ratunek sektora finansowego w USA, z drugiej jednak znaczne powiększenie zadłużenia Stanów może doprowadzić do załamania zaufania wobec USD i odmowy udzielania dalszych pożyczek. W komentarzach największych firm inwestycyjnych przewidywania dotyczące poziomu EURUSD za rok wahają się między 1,20 a 1,90...

Kalendarz makroekonomiczny wciąż znajduje się na drugim planie. Najważniejsze dane w dniu dzisiejszym to wartość indeksu PMI w sektorze przemysłowym dla Eurolandu (prognozowany odczyt to 45,3 pkt.) oraz amerykański odpowiednik tegoż - indeks ISM (prognoza to 49,5 pkt.). Być może inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA (prognozuje się, że zatrudnienie spadło o 60 tys.).

Wydawało się, że po odrzuceniu planu Paulsona indeksy giełdowe zanurkują jeszcze głębiej, tymczasem wczorajsza sesja giełdowa w USA zakończyła się na plusie: DJIA zyskał 4,68%, a S&P500 nawet 5,42%.Wszystko dlatego, że w obecnej chwili inwestorzy nabrali przekonania, że plan zostanie przyjęty po wprowadzeniu poprawek (ocena prawdopodobieństwa przyjęcia planu do 31 października włącznie wg graczy w Intrade wynosi 87%). Senat będzie głosował nad zmodyfikowanym pakietem już dziś. Wprowadzone zmiany odnoszą się nie tylko do kształtu samego planu ratunkowego, ale również np. do gwarantowanej sumy środków, które wypłacałoby po upadku banku: podwyższono ją ze 100 000 do 250 000 USD, aby poprawić nastroje konsumentów i zwiększyć ich zaufanie do sektora bankowego. W Stanach szykuje się też zmiana w zasadach rachunkowości - zasada wyceny aktywów według wartości godziwej mogła według niektórych komentatorów przyczynić
się do pogłębienia kryzysu. Jej zmiana pozwoliłaby bankom na uniknięcie dalszych odpisów księgowych w razie, gdyby musiałby sprzedać aktywa po cenie niższej, niż ostatnia wycena.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)