Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurodolar znów na ścieżce wzrostu

0
Podziel się:

Po wczorajszym nocnym spadku na rynku głównej pary walutowej dziś pod koniec dnia nie było już śladu.

Eurodolar znów na ścieżce wzrostu

Kurs eurodolara znów powrócił do testów poziomu 1,3850 a pod koniec sesji europejskiej notował wartość 1,3875. Pierwszym czynnikiem, który wpłynął na aprecjację wspólnej waluty był wyższy od oczekiwań odczyt inflacji PPI w Strefie Euro. Wyniósł on do poziomu 6,1% r/r i był wyższy o 0,8% od poprzedniej wartości. Taki stan rzeczy uwidocznił wpływ drożejących surowców, szczególnie „czarnego złota” na ceny wytwórców towarów i usług. Zwiększył on także już dość wysokie oczekiwania inwestorów, co do podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie. Drugim elementem o kojącym działaniu dla rynku było zapewnienie Arabii Saudyjskiej o możliwości zwiększenia dostaw ropy naftowej i zaspokojeniu potrzeb nawet w przypadku całkowitego braku dostaw z Libii. To wszystko pozwoliło euro na umocnienie się wobec amerykańskiej waluty. Dodatkowo także dobre dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się prowzrostowe dla głównej pary. Raport ADP, który miał spaść do 175 tys. zaskoczył inwestorów wzrostem do poziomu 217 tys.

Decyzja Rady chwilowo osłabiła złotego

Dzisiejszą sesję europejską polski złoty kończy sporym umocnieniem wobec euro i dolara. Początek dnia obie pary rozpoczęły od spadków, kurs USD/PLN dotarł do poziomu 2,87, a EUR/PLN 3,97. Zachowanie to w większej mierze wynikało z umacniania się wspólnej waluty wobec dolara. Niewielki wpływ na to miała publikacja dynamiki polskiego PKB, która wyniosła zgodnie z oczekiwaniami 4,4% r/r. Na zatrzymanie spadków i wzrost kursów obydwu par zadziałała decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Powodami takiego posunięcia były w ocenie rady nadal wysoka stopa bezrobocia oraz słabość poprawy w inwestycjach i niska presja płacowa. Jednak deprecjacja złotego nie trwała długo.

Poprawa sytuacji na eurodolarze, zapowiedź Ministra Rostowskiego o podjęciu działań mających na celu wyjście z nadmiernego deficytu w 2012 roku, a także potwierdzenie wysłania listu z planem reform do komisarza Rehna pozytywnie wpłynęły na złotego. Również słowa prezesa NBP w komunikacie po posiedzeniu RPP umocniły rodzima walutę. Stwierdził on bowiem, że styczniowa podwyżka nie była jednorazowym działaniem, co może świadczyć, że kolejne mogą nastąpić niedalekiej przyszłości. Zastrzegł on jednak, że potrzeba zacieśniania polityki fiskalnej może zaszkodzić dynamice PKB, która w jego ocenie w 2011 roku wyniesie ponad 4%. To wszystko zaowocowało, że kurs USD/PLN dotarł do poziomu 2,5890, a EUR/PLN 3,9665.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)