Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest rekord. Złoty nie był tak mocny od pół roku

0
Podziel się:

Zobacz, co stoi za gwałtownym wzrostem wartości polskiej waluty.

Jest rekord. Złoty nie był tak mocny od pół roku

Złoty dzisiaj zyskuje. Wszyscy czekają na jutrzejszy przetarg na 3-letnie niskooprocentowane pożyczki (LTRO) oferowane przez Europejski Bank Centralny. Pomaga także jednoczesna poprawa nastrojów na rynkach finansowych.

Aktualizacja, godz. 17.10

Kurs USD/PLN spadł do 3,0756 zł, natomiast EUR/PLN do 4,1388 zł. Obecnie dolar jest najtańszy od października, a wspólna waluta od września 2011 roku.

Zobacz jak zyskał złoty w ostatnich miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rynki finansowe w optymistycznych nastrojach, które tylko na chwilę popsuły obawy o negatywny wpływ wysokich cen ropy na wzrost gospodarczy na świecie, czekają na wyniki środowego przetargu na tanie pożyczki z ECB. Inwestorzy prognozują, że europejskie banki sięgną po 492 mld EUR, po tym jak w czasie pierwszego przetargu, przeprowadzonego w grudniu 2011 roku, banki pożyczyły w ramach LTRO 489,2 mld EUR.

Humorów nie zdołała dziś popsuć wczorajsza wieczorna decyzja agencji Standard & Poor's, która uznała Grecję za częściowo niewypłacalną. Czy też znak zapytania, jaki został dziś postawiony przy kwestii piątkowego spotkania przywódców strefy euro (po szczycie Unii Europejskiej), podczas którego miała być omówiona kwestia współistnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM).

Pozytywnym impulsem była natomiast udana aukcja 5- i 10-letnich obligacji Włoch, zgoda Troiki na wypłatę Portugalii kolejnej transzy pomocy finansowej (14,6 mld EUR), czy też oscylujące wokół wczorajszego zamknięcia ceny ropy.

W drugiej połowie dnia notowania złotego wciąż będzie kształtowała sytuacja na rynkach globalnych. Ta zaś będzie uzależniona od licznie dziś publikowanych danych makroekonomicznych z USA. Jeżeli jednak dane te nie okażą się mocnym rozczarowaniem, to dalej pierwszoplanową rolę będzie odgrywało czekanie na LTRO.

Obserwowane umocnienie złotego w relacji do głównych walut, w tym wyznaczenie nowych kilkumiesięcznych minimów na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, na gruncie analizy technicznej może zapowiadać dalszą aprecjację polskiej waluty. Byłby to jednak ostatni taki impuls w tej sekwencji ruchu.

Obie pary pozostają bowiem wyprzedane, co koreluje z wykupieniem obserwowanym na wykresach czołowych światowych indeksów giełdowych (głównie amerykańskich). Rośnie więc ryzyko dłuższej realizacji zysków. Taki proces może zapoczątkować przetarg LTRO, niezależnie od tego jakie będą jego wyniki.

"Nic nie stoi na przeszkodzie dla dalszego umocnienia złotego"W ocenie dilerów walutowych, wobec braku negatywnych informacji z polskiej gospodarki oraz rynków rozwiniętych, złoty ma potencjał do dalszego umocnienia. Ruch wzrostowy polskiej waluty wspierany jest przez poniedziałkową decyzję Bundestagu o zatwierdzeniu pomocy finansowej dla Grecji oraz oczekiwania na środową operację LTRO, której ma dokonać bank centralny strefy euro.

_ - Złoty umocnił się dzisiaj, możliwe jest przebicie poziomu 4,14 za euro. Widać, że polska waluta ma siłę, zresztą podobnie jest z innymi walutami regionu. Nawet jeśli mamy jakieś chwilowe osłabienia, to ich skala jest coraz mniejsza i złoty szybko wraca na mocniejsze poziomy _ - powiedział w rozmowie Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Jego zdaniem wobec braku silnie negatywnych informacji zarówno z polskiej gospodarki, jak i rynków zewnętrznych, złoty ma nadal potencjał do aprecjacji.

_ - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby złoty się nadal się wzmacniał. Obecnie nie ma złych informacji napływających na rynki, a mamy informacje pozytywne, takie jak wczorajsza decyzja parlamentu niemieckiego w sprawie pomocy dla Grecji czy spodziewane jutro działania EBC _ - podkreśla Cherubin.

Zdecydowaną większością głosów niemiecki Bundestag poparł w poniedziałek drugi pakiet pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji o wartości 130 mld euro. W środę EBC przeprowadzi operację udostępnienia długoterminowych pożyczek dla banków (LTRO).

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

waluty
komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)