Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne słabe dane z USA

0
Podziel się:

W opublikowanym w środę protokole z kwietniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, większość uczestników tego posiedzenia odrzuciła możliwość QE3 w przypadku, gdy nie będzie znacznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej.

Kolejne słabe dane z USA

W opublikowanym w środę protokole z kwietniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, większość uczestników tego posiedzenia odrzuciła możliwość QE3 w przypadku, gdy nie będzie znacznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej.

Nową rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej wyklucza też znaczna część uczestników rynku. Jednak gdy dalej seriami będą pojawiać się gorsze od prognoz dane makroekonomiczne z USA, tak jak to miało miejsce w czwartek, to temat QE3 może jeszcze wrócić.

Kolejne słabe dane z USA

W czwartek 3 z 4 opublikowanych raportów makroekonomicznych, opisujących sytuację w amerykańskiej gospodarce, rozczarowało. Najmocniej indeksy Fed z Filadelfii i wskaźników wyprzedzających.

Indeks Fed z Filadelfii spadł w maju do poziomu 3,9 pkt. z 18,5 pkt. miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał natomiast jego wzrostu do 20 pkt. Jeszcze w marcu indeks ten notował najwyższe poziomy od stycznia 1984 roku.

Równie dużym rozczarowaniem był indeks wskaźników wyprzedzających. W kwietniu spadł o 0,3 procenta. Był to pierwszy spadek od czerwca 2010 roku. Tymczasem oczekiwano jego wzrostu o 0,1 procenta.

Nieco mniejszym zaskoczeniem były gorsze od prognoz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Negatywnej wymowy opublikowanych raportów nie łagodzi większy od prognoz spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Póki co, słabsze dane przyjmowane są z lekkimi obawami. Jeżeli jednak w przyszłym tygodniu ta seria będzie kontynuowana, to na rynkach może już zagościć strach.

Stopy w Japonii bez zmian

Na zakończonym dziś dwudniowym posiedzeniu Bank Japonii (BoJ) nie zmienił głównych parametrów polityki monetarnej, podtrzymując wcześniejsze zobowiązanie do utrzymania głównej stopy w przedziale pomiędzy 0 a 0,1.

Decyzja zapadła jednomyślnie i była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. W odrażeniu od poprzedniego posiedzenia, bank nie głosował też nad rozszerzeniem puli funduszy na zakup aktywów i operacje rynkowe.

Utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie i brak dalszego luzowania polityki pieniężnej, w zestawieniu z opublikowanymi wczoraj, wyraźnie gorszymi od prognoz wstępnymi szacunkami japońskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za I kwartał 2011 sugeruje, że bank centralny podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię, iż Japonii uda się uniknąć przedłużającej się recesji.

Niemniej jednak pomimo tego rynek jest przygotowany na to, że dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Japonii.

Wyniki posiedzenia BoJ nie wpłynęły na notowania USD/JPY. W dalszym ciągu na tej parze trwa walka o pozostanie powyżej istotnego długoterminowego wsparcia, jakim jest umowna granica 80 jenów.

Piątkowe kalendarium

W piątkowym kalendarium dominują raporty z Kanady i Polski. Inwestorzy poznają kwietniowe dane o inflacji i marcowe o sprzedaży detalicznej dla Kanady. Wydarzeniem na rodzimym rynku będzie publikacja kwietniowych raportów o produkcji przemysłowej, inflacji bazowej i PPI oraz majowego raportu o koniunkturze gospodarczej.

komentarz
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)