Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komentarz J.C. Tricheta ważniejszy od decyzji

0
Podziel się:

Szef EBC stwierdził, że ryzyko inflacyjne zwiększyło się, ale dodał także, że i czujność banku jest równie duża. Sugestie o możliwości podwyżki w kwietniu ocenił jako możliwą, lecz w jego opinii duża podwyżka była by niewłaściwa.

Komentarz J.C. Tricheta ważniejszy od decyzji

Euro na wyższym poziomie

Dzisiejszy dzień na rynku głównej pary walutowej można podzielić na dwa etapy przed konferencją EBC i po konferencji. Pierwsza część upłynęła spokojnie, bez większych wahań. Inwestorzy czekali na decyzje ws. stóp procentowych. Oczekiwania co do podwyżki były duże i to one w dużej mierze kierowały zachowaniem rynku. Dlatego też dzisiejsze publikacje makroekonomiczne zeszły na drugi plan. Lekko gorszy od oczekiwań indeks PMI dla usług, który wyniósł 56,8 pkt w stosunku do oczekiwanych 57,2 pkt początkowo delikatnie zepchnął kurs poniżej 1,3850.

Jednak o wiele lepsza dynamika sprzedaży, która łącznie wzrosła o 1,6% do poziomu 0,7% m/m pozwoliła eurodolarowi na szybki powrót do 1,3880. Bez echa przeszła natomiast publikacja danych o dynamice PKB, która okazała się zgodna z prognozami. W miarę zbliżania się do momentu decyzji niewielkie wahania na rynku nie zmieniały się. Również po informacji o pozostawieniu przez EBC stóp na niezmienionym poziomie rynek nie zanotował większych ruchów.

Powodem tego mogło być wstrzymanie się i próba szukania impulsów dla wzrostu euro w słowach J.C. Trichet na konferencji po posiedzeniu. Co w dużej mierze udało się kupującym i kurs eurodolara wzrósł do poziomu 1,3975. Szef EBC stwierdził bowiem, że ryzyko inflacyjne zwiększyło się, ale dodał także, że i czujność banku jest równie duża. Sugestie o możliwości podwyżki w kwietniu ocenił jako możliwą, lecz w jego opinii duża podwyżka była by niewłaściwa.

Małe znaczenie danych ze Stanów

W cieniu słów płynących z Frankfurtu nad Menem przeszły dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Liczba zasiłków dla bezrobotnych okazała się niższa od oczekiwanych o 27 tys. i wyniosła 368 tys. To w połączeniu z wczorajszym dobrym wynikiem raportu ADP daje pierwsze podstawy do lepszej oceny amerykańskiego rynku pracy. Niewielkie znaczenie miał także indeks ISM dla sektora usług w USA. Wzrósł on o 0,2 pkt ponad prognozę do poziomu 59,7 pkt. To sprawiło, ze pod koniec sesji w Europie kurs eurodolara pozostał wysoko i kształtował się na poziomie 1,3840.

Rozbieżność na parach złotowych

Podobnie jak dla eurodolara dzisiejsza decyzja EBC ws. stóp i jej uzasadnienie miało wpływ na notowania par złotowych. Jednak między nimi nastąpiła rozbieżność. Złoty po lekkim przedpołudniowym osłabieniu względem dolara wraz z rozpoczęciem wzrostu na głównej parze skorzystał ze słabości amerykańskiej waluty. Para USD/PLN spadła w okolice poziomu 2,85, jednak przebywała tam tylko chwile ostatecznie wracając pod koniec dnia w okolice 2,86.

W tym wypadku wpływ na wzrost miały także dobre dane zza oceanu. W stosunku do drugiej pary walutowej złoty osłabiał się cały dzień. Presja na podwyżkę umacniająca euro wobec dolara spowodowała, iż rodzima waluta deprecjonowała się wobec niej. Kurs EUR/PLN pod koniec sesji europejskiej dotarł do poziomu 3,9890. Na aprecjację euro względem złotego mogła też mieć wpływ wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, który uznał za słuszną decyzję RPP o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)