Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys początkiem zmian w systemie finansowym

0
Podziel się:

Wśród bankowców rośnie przekonananie, co do potrzeby wprowadzenia radykalnych zmian w światowym systemie finansowym.

Wśród bankowców rośnie przekonanie, co do potrzeby wprowadzenia radykalnych zmian w światowym systemie finansowym.

Trichet zasugerował nawet konieczność powrotu do bardziej "zdyscyplinowanego" modelu, którego wzorem byłby system z Bretton Woods. Oznaczałoby to ograniczenie roli rynków w płynnym wyznaczaniu cen i kursów. W skrajnym przypadku regulatorzy mogliby zdecydować się na rozwiązanie polegające m.in na sztywnym wyznaczeniu kursów walutowych i ograniczenie tym samym przepływów kapitałowych. Debata będzie trwała jeszcze długo, ale można spodziewać się wielkich zmian w funkcjonowaniu systemu finansowego.

Rynki wraca powoli spokój - spada implikowana zmienność oraz zakres wahań kursów walutowych. Rynek międzybankowy jest jednak daleki od normalności i mówi się, że część środków pożyczonych przez banki centralne wraca z powrotem do nich w formie lokat (brak zaufania utrzymuje się).
Akcje nadal charakteryzują się dużą zmiennością i będą reagować na nadchodzące prognozy wyników. Z danych o liczbie krótkich pozycji wynika, że część inwestorów / fuduszy wykorzystała panikę do odkupienia krótko sprzedanych akcji. W szczególności dotyczy to banków. W ostatnich dwóch dniach to właśnie sektor bankowy najbardziej skorzystał z poprawy nastrojów.

Dzisiaj wyniki podaje m.in. JP Morgan oraz Wells Fargo.
Dolar będzie reagował dzisiaj na dane o sprzedaży detalicznej oraz publikację Beżowej Księgi. Skala reakcji powinna być ograniczona. Zakresy zawęziły się i eurodolar od jakiegoś czasu porusza się w przedziale 1,3750- 1,35. Dostarczanie płynności przez banki centralne prawdopodobnie ogranicza popyt na dolary na rynku.

EURPLN

Wczorajsze odczyt inflacji we wrześniu był niższy w porównaniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Zdaniem niektórych członków RPP inflacja na koniec roku może wynieść nieco powyżej 4,0% i być może w 2009r. dojdzie do rozluźnienia polityki monetarnej. Lekka poprawa nastrojów na rynkach akcji, a także jasne określenie celów działań zawartych w tzw. 'Pakiecie zaufania' pozwoliły złotemu umocnić się w okolice silnego wsparcia na EURPLN wynikającego z nagromadzenia się zniesień geometrycznych na tym poziomie. Kurs utrzymał się powyżej linii trendu i kontynuował wzrosty. Obecnie złoty pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach bazowych. W przypadku dalszego umocnienia dolara widzielibyśmy możliwość osłabienia złotego w okolice 3,5570. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,48. poznamy dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce.

Eurodolar w dniu dzisiejszym pozostaje dość stabilny w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI. Wczoraj kurs ponownie próbował bezskutecznie przetestować okolice ostatniego maksimum lokalnego na poziomie 1,3785. Obecnie okolice te stanowią silny opór- znajdują się tam dwa ostatnie maksima lokalne. Z technicznego punktu widzenia dopóki znajdujemy się poniżej tych poziomów nie ma szans na większe wzrosty na eurodolarze. Dodatkowo formacja, która ukształtowała się na wykresie 30 min w okolicy wczorajszego maksimum wskazuje na możliwość kontynuacji spadków. Strefę wsparcia stanowi rejon 1,3450-1,35. W dużej mierze sytuacja na EURUSD będzie zależała również od rozwoju sytuacji na giełdach. Rynki czekają na dzisiejsze wystąpienie Bernanke i raport Fed na temat kondycji amerykańskiej gospodarki.

GBPUSD

Ten tydzień obfituje w dane makroekonomiczne z gospodarki brytyjskiej. Dziś poznamy dane z rynku pracy. Funt w ostatnich dniach pozostaje nieco mocniejszy niż euro. Pomimo silnych wzrostów kontynuowanych od początku tego tygodnia kurs w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej 50% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 1,8675. Silną strfę oporu wyznacza rejon 1,7580-1,7650. W dniu dzisiejszym widzielibyśmy możliwość spadków w okolice 1,7290, co pozwoliłoby na ukształtowania się 3 podfali spadkowej i dopełniłoby trójkę korekcyjną.

USDJPY

Dolarjen pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach akcji. Poprawa nastrojów na giełdzie mająca miejsce na początku tego tygodnia doprowadziła do wzrostu na tej parze w okolice 103, gdzie znajdowała się istotna strefa oporu. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami okolice te były dobra okazja do wznawiania krótkich pozycji z krótkim stopem powyżej poziomu 104,00. Obecnie widzielibyśmy możliwość kontynuacji spadków w rejon najbliższego wsparcia na poziomie 100,00.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)