Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Kurs euro najniżej od początku tego roku

0
Podziel się:

Na pozostałych parach walutowych ze złotym jest dość spokojnie.

Kurs euro najniżej od początku tego roku

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie wzrostów złotego wobec euro po wczorajszej decyzji EBC. Rynek wycenia polską walutę następująco: 4,2475 PLN za euro, 3,7496 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3003 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły do 2,206 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Kluczowym wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było ogłoszenie oczekiwanego programu QE ze strony EBC. Europejska instytucja będzie skupowała aktywa o wartości 60 mld EUR miesięcznie. W konsekwencji _ dodruk euro _ spowodował spadki na wycenie wspólnej waluty, w tym również na parze EUR/PLN, która oscyluje na najniższych poziomach w tym roku.

Na pozostałych zestawieniach związanych z PLN jest dość spokojnie, chociaż wczorajsze spadki na EUR/CHF chwilowo przełożyły się na zwyżkę kwotowań CHF/PLN. W szerszym ujęciu należy założyć, iż próba stymulacji gospodarki Strefy Euro będzie korzystna również dla polskich aktywów. Zarówno w _ sposób rynkowy _ obniżając poziom awersji do ryzyka oraz gospodarczy, gdzie wzrost popytu u naszych zachodnich sąsiadów powinien przynieść poprawę wskaźników również dla polskiej gospodarki. Część ekonomistów zwraca uwagę, iż europejskie QE będzie mniej efektywne od amerykańskiej wersji, niemniej i tak powinno wystarczyć, aby inwestorzy zagraniczni na powrót zainteresowali się polskim złotym, długiem czy rynkiem akcyjnym.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury konsumenckiej za styczeń. Dane te nie będą kluczowe w ocenie perspektyw rynkowych, stąd inwestorzy skupia się raczej na wskaźnikach PMI ze Strefy Euro oraz na dalszym dyskontowaniu ogłoszonego wczoraj programu QE.

Z rynkowego punktu widzenia ciężko mówić o mocniejszych reakcjach inwestorów na CHF/PLN oraz USD/PLN. Z drugiej strony w przypadku kontynuacji ruchu spadkowego na EUR/PLN rynek powinien zacząć rozgrywać również pozostałe pary związane z polską walutą. W dłuższej perspektywie podtrzymuje powyższe tezy o pozytywnym wpływie QE na bardziej ryzykowne aktywa, w tym PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)