Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs EUR/USD wciąż w konsolidacji

0
Podziel się:

Wczorajsze dynamiczne umocnienie złotego względem dolara i euro, zostało zatrzymane przez poziomy istotnych wsparć, odpowiednio 2,5000 oraz 3,4200.

Kurs EUR/USD wciąż w konsolidacji

Po nieudanej próbie ich przebicia nastąpiło odreagowanie, które jest kontynuowane również dzisiaj. O godz. 9.30 kurs USD/PLN kształtował się już na poziomie 2,5800, natomiast EUR/PLN na 3,5130. Druga ze wspomnianych par walutowych wybiła się górą z kanału spadkowego, w którym przebywała od końca minionego tygodnia, co daje jej potencjał do wzrostów przynajmniej do poziomu 3,5600.

Kluczowe dla notowań złotego w najbliższych dniach będą nastroje na światowych rynkach. Jeśli po silnym spadku awersji do ryzyka, który obserwowaliśmy na początku tygodnia, w szeregi inwestorów szybko powróci pesymizm, polska waluta powinna dynamicznie tracić na wartości. W najbliższych dniach na rynek złotego mogą mieć również wpływ doniesienia z rodzimej gospodarki. Przedstawione we wtorek, nieco wyższe od prognoz dane na temat inflacji konsumentów we wrześniu wsparły wczorajsze umocnienie polskiej waluty.

Dzisiaj poznamy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w minionym miesiącu. Prognozy zakładają zwyżkę tego wskaźnika do poziomu 10,8% r/r z 9,7% w sierpniu. Oczekiwania, jak na obecną sytuację w rodzimej gospodarce, wydają się dość wysokie, wobec czego łatwiej będzie o negatywne zaskoczenie, które może przełożyć się na osłabienie złotego. Dane z Polski są o tyle istotne, iż mogą wskazać, czy Rada Polityki Pieniężnej będzie miała w najbliższym czasie miejsce, by dokonać ewentualnej obniżki stóp procentowych. Jeśli dynamika wzrostu wynagrodzeń powróci ponad poziom 10% r/r, rychłe cięcie kosztu pieniądza prawdopodobnie nie nastąpi.

Ostatnie sesje na rynku eurodolara przebiegają pod znakiem konsolidacji. Para ta praktycznie od początku miesiąca porusza się w trendzie horyzontalnym. Wciąż istotnym poziomem oporu pozostaje luka z 6 października na poziomie 1,3780. Już dwukrotnie poziom ten okazał się silną barierą ograniczającą aprecjację euro względem dolara. Przebicie tego oporu będzie silnym technicznym sygnałem, otwierającym drogę parze EUR/USD do wzrostu nawet powyżej poziomu 1,4000. Jeśli chodzi o wsparcie, to istotne są dwa poziomy. Pierwszy z nich to 1,3440, czyli dolne ograniczenie konsolidacji z ostatnich dni, a drugi poziom to 1,3250, tegoroczny dołek pary EUR/USD.

Zachowanie notowań eurodolara doskonale obrazuje nastroje, jakie panują wśród inwestorów. Z jednej strony plany ratunkowe na ogromną skalę, dające nadzieję na poprawę sytuacji sektora finansowego. Z drugiej natomiast obawy o stan realnej gospodarki i wizja recesji, która dodatkowo wpływa na spadek cen surowców, przede wszystkim ropy naftowej i miedzi.
Do czasu wyjaśnienia sytuacji na światowych giełdach, para EUR/USD prawdopodobnie pozostawać będzie w trendzie bocznym. Większej zmienności należy oczekiwać po przebiciu wspomnianych wcześniej poziomów wsparć bądź oporu.

W przypadku pary USD/JPY, uznawanej często za barometr nastrojów na giełdach, również widać wciąż duże obawy inwestorów. Udany początek tygodnia na giełdach w USA i Azji sprawił, że cześć inwestorów powróciła do carry trade, a tym samym japoński jen tracił na wartości. Dzieje się tak ponieważ inwestorzy pożyczają niskooprocentowaną japońską walutę i zamieniają ją na bardziej ryzykowne aktywa. Wyprzedaż jena została jednak powstrzymana na poziomie 103,00, a uspokojenie na giełdach sprawiło, że obecnie para ta znajduje się w rejonie 101,00.

W dniu dzisiejszym poznamy kilka istotnych danych makroekonomicznych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim odczyt inflacji CPI w strefie euro oraz dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Poza tym wpływ na rynek może mieć wieczorne wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke oraz publikacja Beżowej Księgi, przedstawiającej kondycję ekonomiczną gospodarki USA. Pamiętajmy jednak, że obecnie odczyty makroekonomiczne spychane są na drugi plan, w centrum uwagi pozostają plany ratunkowe i giełdowe indeksy.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)