Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekkie umocnienie złotego

0
Podziel się:

Trwający od wczoraj szczyt przywódców państw Unii Europejskiej przyniósł już dwa, te najbardziej oczekiwane, skutki.

Lekkie umocnienie złotego

Pierwszym z nich będzie podniesienie kapitału zakładowego Europejskiego Banku Centralnego do ponad 10 mld EUR. Ma to związek z obawami banku o straty wynikające z wykupionych obligacji europejskich. Drugim skutkiem jest zgoda państw na zmianę Traktatu Lizbońskiego w zakresie wprowadzenia stałego mechanizmu stabilizującego Strefę Euro. Inwestorzy na te wiadomości zareagowali zwiększeniem popytu na wspólną walutę, choć nie był on powalający.

Dziś rano kurs EUR/USD znajduje się w pobliżu poziomu 1,33, a przed nami niewiele ważnych danych makro.

Lekkie umocnienie złotego

Wartość polskiej waluty pozostaje relatywnie stabilna. Jedynie para USD/PLN podlega nieco większym wahaniom ze względu na zmienność głównej pary. Natomiast para EUR/PLN nadal utrzymuje się w pobliżu poziomu 3,98. Dziś na inwestorów czekają istotne dane z polskiej gospodarki i biorąc pod uwagę skromne kalendarium zagraniczne można oczekiwać, że do pewnego stopnia dane te wpłyną na zachowanie par złotowych. Na to jednak trzeba będzie zaczekać do popołudnia, a do tej pory złoty może nadal korzystać na nieco lepszych nastrojach.

Produkcja przemysłowa z Polski

Ostatnia sesja w tym tygodniu przyniesie nieco mniej publikacji niż wczorajsza. Najpierw o 10:00 poznamy najnowszy odczyt indeksu instytutu IFO z Niemiec. Rynek oczekuje, że jego wartość zanotuje symboliczny spadek z poziomu 109,3 pkt do 109,1 pkt. Następnie o 11:00 poznamy bilans handlowy Strefy Euro, który powinien wynieść 2,9 mld EUR, podczas gdy poprzednio było to 2,4 mld. Z kolei na godzinę 14:00 zaplanowano publikację dwóch informacji z Polski. Napłyną wówczas dane o dynamice produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI. W przypadku produkcji spodziewany odczyt to 10 proc. rocznie, a zatem lepiej niż poprzednie 8 procent. Natomiast inflacja PPI ma wzrosnąć z 4 proc. do 4,5 proc. rocznie.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)