Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepsze nastroje na walutach mogą się utrzymać

0
Podziel się:

Dzisiaj rano francuski minister spraw zagranicznych Alaine Juppe zapowiedział, iż przed jutrzejszym szczytem szefów państw Eurolandu najprawdopodobniej dojdzie do spotkania prezydenta Nicholasa Sarkozego z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Lepsze nastroje na walutach mogą się utrzymać

Celem będzie osiągnięcie porozumienia w kwestii formy drugiego pakietu pomocy dla Grecji i jak określił wysłanie _ mocnego przekazu _ dla rynków finansowych. Tymczasem wczoraj niemieckie i francuskie środowiska bankowe skrytykowały pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku, który miałby sfinansować część potrzeb dla Grecji. Niemcy i Francja różnią się w swoich opiniach - pierwsi zdają się opowiadać za bardziej radykalnym scenariuszem, który zakładałby pogodzenie się z częściowymi stratami na greckich obligacjach, drudzy woleliby rozważyć bardziej łagodną formę.

Oczywiście nadal kluczowym pozostaje ewentualne stanowisko Europejskiego Banku Centralnego i agencji ratingowych. Wydaje się, że najbardziej możliwym scenariuszem jest jakaś kombinacja wszystkich rozwiązań naraz. Bo czas nagli - dzisiejszy _ Telegraph _ pisze jakoby Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał coraz bardziej naciskać na europejskich polityków, przestrzegając, iż brak szybkich działań może przynieść _ duże koszty _ w ujęciu globalnym.

Słowa francuskiego ministra wyraźnie wsparły dzisiaj euro, ale i też poprawiły nastroje na rynkach wschodzących - widać to dobrze po umacniającym się złotym. Wczoraj wieczorem obserwowaliśmy też mocne zwyżki na Wall Street, które były wynikiem m.in. oświadczenia amerykańskiej administracji, która z zadowoleniem przyjęła propozycję ponadpartyjnej _ Grupy Sześciu _, która zakłada cięcia wydatków w wysokości 3,7 bln USD do 2020 roku.

Uznano, iż daje to szanse na osiągnięcie porozumienia ws. kluczowego podniesienia limitu zadłużenia przed 2 sierpnia. Tym samym w pewnym sensie potwierdziły się wcześniejsze spekulacje telewizji ABC News, o których wspominałem w ostatnich komentarzach.

Dzisiaj uwaga rynków skupi się na dalszych spekulacjach wokół jutrzejszego szczytu ws. Grecji, a także wspomnianej kwestii zadłużenia USA. Poza tym mamy publikację być może kluczowego dla funta protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii (godz. 10:30), dane o sprzedaży domów w USA (godz. 16:00), istotne wystąpienie szefa EFSF, Klausa Reglinga (godz. 17:00), oraz konferencję Banku Kanady (godz. 17:15). O wpływie tych wydarzeń na rynek piszę w subiektywnym kalendarium.

EUR/PLN: Wczoraj rano wspominałem, że notowania mogą próbować złamać istotne wsparcia 4,01-4,02, co może stać się sygnałem do wyraźniejszego umocnienia się złotego. Rejon 4,01 został naruszony, ale nie udało się przetestować psychologicznej bariery 4,00. Wydaje się jednak, iż może być to kwestią najbliższych godzin. Jeżeli dzisiaj wieczorem zejdziemy poniżej 4,00, to w kolejnych dniach możemy dotrzeć w okolice 3,96-3,97. Kluczowy opór to teraz strefa 4,01-4,02.

*USD/PLN: *Notowania znalazły się poniżej 2,84, który to poziom zaczyna stawać się ważnym oporem. Teraz kluczowe będzie sforsowanie poziomu 2,82, a dalej być może skuteczny atak na 2,80. Kluczowe będzie w tym względzie zachowanie się EUR/USD, który jest coraz bliżej wygenerowania mocnego sygnału do zwyżki.

EUR/USD: Wczoraj wieczorem wspominałem, iż rynek jest w zawieszeniu pomiędzy 1,4125 a 1,4200 i dopiero przełamanie, którejś z tych barier uruchomii właściwy ruch. Wskaźniki sugerują, że bardziej preferowany jest scenariusz wzrostowy. Mocne wyjście ponad 1,42 da szanse na testowanie okolic 1,4280 (szczyt z 14 lipca). Niemniej celem byłyby okolice 1,4400-1,4500 i to w dość szybkim tempie (najpewniej w końcu tygodnia).

GBP/USD: Dzisiejsze _ minutki _ z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, które poznamy o godz. 10:30, a także napięta sytuacja polityczna po skandalu z podsłuchami (pozycja premiera Davida Camerona słabnie po ujawnieniu bliskich związków z ludźmi Murdocha) odbijają się negatywnie na notowaniach funta. Tym samym rosną szanse na złamanie okolic wsparcia na 1,6050. Wydaje się jednak, iż w kolejnych dniach rynek spróbuje wrócić w okolice 1,6150. Tym samym naruszenie bariery 1,6000 jest raczej mało prawdopodobne.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)