Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Motorem wszelkich ruchów pozostaje ryzyko

0
Podziel się:

Wczorajszy dzień przyniósł handel w zakresie na dolarze, głównie za sprawą dużej zmienności nastrojów na rynku.

Waluta amerykańska na zmianę traciła i zyskiwała na wartości względem euro. Dane makroekonomiczne w dalszym ciągu mają niewielki wpływ na notowania dolara. Słabe dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej oraz niski odczyt indeksu Fed z Filadelfii nie przyczyniły się do osłabienia waluty amerykańskiej, która w ostatnim czasie głównie reaguje na zmiany w nastrojach na rynkach akcji.

Ryzyko decyduje o kierunku ruchu cen na rynku walutowym. Wzrost niepewności powoduje spadki na giełdzie i ucieczkę do bardziej bezpiecznych aktywów, co przyczynia się do aprecjacji USD. Wszelkie odbicia n rynkach akcji i chwilowy powrót optymizmu działa na niekorzyść dolara.

Pomimo zamknięcia europejskich indeksów na minusie, inwestorzy w USA w końcówce sesji przystąpili do zakupów akcji. Jeśli w dniu dzisiejszym utrzyma się ten optymizm, stopy z rynku międzybankowego będą kontynuowały powolny spadek, a inwestorzy w dalszym ciągu będą widzieli okazję do zarobku na tanich akcjach, to jest szansa na korektę na dolarze. Zdaniem szefa brytyjskiego nadzoru finansowego minęło już ryzyko załamania w globalnym sektorze bankowym po skoordynowanej interwencji rządów, jednak świat odczuje jeszcze gospodarcze skutki zawirowań w tym sektorze.

Ciekawsze publikacje makroekonomiczne w dniu dzisiejszym zaczynają się od godziny czternastej. Z Polski poznamy dynamikę produkcji i inflację PPI, natomiast z USA zostaną opublikowane dane z rynku nieruchomości. W dalszym ciągu monitorowalibyśmy giełdy - utrzymanie się nieco lepszych nastrojów stwarza szanse na ruch korekcyjny na dolarze, jednak na razie nie ma ku temu symptomów.

EURPLN

EURPLN w dalszym ciągu broni linii trendu, która przebiega obecnie mniej więcej w okolicy 3,50. Eurozłoty był handlowany w dniu wczorajszym w zakresie pomiędzy 100-okresową średnia na wykresie godzinowym, a ostatnimi maksimami lokalnymi w okolicy 3,6200. Dopóki utrzymuje się niepokój, a wszelka euforia jest krótkotrwała, to presja na złotym powinna się dalej utrzymywać. Silny opór w dalszym ciągu wyznacza projekcja 127,2% zniesienia podfali wzrostowej z poziomu 3,20 na 3,4885. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 3,5320.

W ostatnim czasie dolar zyskuje dzięki utrzymującej się dużej niepewności na rynku. W dniu wczorajszym zakres ruchów nieco się zawęził i EURUSD był handlowany w węższym zakresie wahań 1,3350- 1,3370 a 1,3500-1,3530. Jeśli nieco lepsze nastroje wśród inwestorów USA się utrzymają, to jest szansa na ruch korekcyjny na dolarze. Symptomem do tego byłoby przełamanie najbliższego oporu w rejonie 1,3530. Wsparcie wyznacza okolice 1,3380.

GBPUSD
GBPUSD wyhamował nieco spadki. Na wykresie w skali dziennej mamy dość ciekawą sytuacje techniczną. Po ukształtowaniu minimum lokalnego i formacji młota kurs rozpoczął odreagowanie ostatnich silnych spadków. Wczorajsza dzienna świeca to również młotek nad istotna geometria 61,8% zniesienia ostatniej fali wzrostowej z poziomu 1,6740. Potwierdzeniem tej formacji byłaby nowa dzienna świeca wzrostowa. Jeśli mielibyśmy do czynienia z taką sytuacja, to jest szansa na kontynuacje wzrostów w przyszłym tygodniu powyżej istotnego oporu na poziomie 1,7630.

USDJPY

USDJPY w dalszym ciągu handlowany jest w szerszym zakresie wahań 99,00-103,00. W czwartek indeks VIX znalazł się na nowych rekordowych poziomach, co potwierdza, że na rynkach wciąż gości duży niepokój. Dolarjen w ostatnich dniach pozostaje bardziej stabilny więc obecnie najlepszą strategią pozostaje handel w zakresie. Podobnie jak to miało miejsce na przełomie września i października, dopiero wybicie z zakresu zaowocowało silniejszym ruchem. Najbliższy opór wyznaczają okolice 101,80.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)