Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nastroje w regionie istotne dla złotego

0
Podziel się:

Biorąc pod uwagę dużą zmienność notowań polskiej waluty, z jaką mieliśmy do czynienia w trakcie ostatnich kilku sesji, początek dzisiejszych notowań należy uznać za spokojny.

Nastroje w regionie istotne dla złotego

Para USD/PLN oscyluje wokół poziomu 2,6100, natomiast EUR/PLN 3,5300. Wśród uczestników rynku widoczne były obawy, że po piątkowej wyprzedaży na GPW, inwestorzy zagraniczni będą chcieli uzyskaną ze sprzedaży akcji polską walutę, zamienić na waluty obce.

Wiązałoby się to z widocznym osłabieniem złotego, jednak jego notowania od rana są stabilne, co może oznaczać, iż ,,zagranica" nie ucieka z kapitałem od polskiej giełdy.

Jeśli chodzi o najbliższe kilka sesji, to wciąż możemy oczekiwać zwiększonej zmienności. W dalszym ciągu duże znaczenie dla notowań rodzimej waluty, będą miały wydarzenia na Węgrzech. Dzisiaj tamtejszy bank centralny podejmuje decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Poznamy ją o godzinie 14:00. Ewentualna zmiana kosztu pieniądza z pewnością odbije się również na wartości złotego.

W obecnej sytuacji na drugi plan spychane są wydarzenia z krajowej gospodarki. Pamiętajmy jednak, że zawirowania na świecie nie pozostaną bez wpływu na kondycję ekonomiczną Polski. Wśród wielu członków Rady Polityki Pieniężnej widać już zmianę nastawienia z "jastrzębiego" na neutralne, a to może świadczyć o tym, że w najbliższym czasie nastąpi łagodzenie polityki monetarnej w Polsce.

Rynek nie oczekuje, że nastąpi to już na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w przyszłym tygodniu. Jednak w perspektywie kilku miesięcy, krok taki jest jak najbardziej prawdopodobny. Zwłaszcza, że zdaniem wielu ekonomistów globalna recesja wpłynie znacząco na obniżenie tempa wzrostu polskiej gospodarki.

Miniony tydzień kurs EUR/USD zakończył w pobliżu dolnego ograniczenia przedziału wahań 1,3380-1,3520, w którym przebywał od dwóch dni. Na początku dzisiejszej sesji europejskiej wartość euro wyrażana w dolarze wzrosła w okolice górnej bariery tego obszaru. Trwałe pokonanie tego poziomu może okazać się zapowiedzią silniejszej zwyżki kursu EUR/USD. Impuls do porannego wzrostu kursu tej pary walutowej dały m.in. wyższe od oczekiwań dane z Niemiec na temat inflacji producentów (PPI).

We wrześniu wskaźnik ten osiągnął poziom 8,3% r/r, prognozy zakładały 7,5%, w sierpniu wyniósł on 8,1%. Z danych tych wynika, iż mimo spadku cen ropy naftowej, presja inflacyjna wśród przedsiębiorców nie maleje. Jest to argument przeciwko ewentualnej kolejnej obniżce stóp procentowych w strefie euro, o której na rynku spekuluje się od pewnego czasu.

Od początku dzisiejszej sesji na światowych rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. W Azji humory inwestorom polepszył plan pomocy dla sektora finansowego przygotowany przez rząd Korei Południowej. Zakłada on m.in. rządowe gwarancje długu w walutach obcych na kwotę 100 mld EUR.

Lepszych nastrojów nie były nawet w stanie popsuć doniesienia o tym, iż wzrost gospodarczy Chin w III kwartale spadł do najniższego od 5 lat poziomu 9% r/r.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej uczestnicy rynku chętniej sięgali po ryzykowniejsze aktywa, co przełożyło się na zwyżkę na giełdach. Na popularności ponownie zyskały transakcje oparte o carry trade, co przełożyło się na osłabienie japońskiego jena. Kurs USD/JPY wzrósł z poziomu 101,50 na 102,40. Obecnie istotnym oporem dla kursu tej pary walutowej jest poziom 103,00.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)