Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa nastroju w Europie

0
Podziel się:

Obserwowana od początku dzisiejszych notowań poprawa nastrojów na światowych rynkach wsparła złotego. Kurs USD/PLN znacząco oddalił się od piątkowych szczytów ustanowionych w pobliżu 2,7000.

Poprawa nastroju w Europie

Obserwowana od początku dzisiejszych notowań poprawa nastrojów na światowych rynkach wsparła złotego. Kurs USD/PLN znacząco oddalił się od piątkowych szczytów ustanowionych w pobliżu 2,7000.

O godz. 9.30 za dolara płacono ok. 2,5800 zł. Para EUR/PLN również odnotowała znaczącą zniżkę, schodząc na początku notowań w Europie poniżej poziomu 3,5200. Najbliższymi istotnymi wsparciami, które mogą hamować dalszy spadek wspomnianych par walutowych, są obecnie poziomy odpowiednio 2,5500 i 3,5000.

Nastroje na rynkach poprawiły zapowiedzi zdecydowanych działań, jakie zostaną podjęte przez państwa Grupy G7 oraz strefy euro w celu zapobiegnięcia zaostrzeniu się kryzysu na globalnym rynku finansowym. Choć polski sektor bankowy powinien oprzeć się rynkowym zawirowaniom to jednak planowane są kroki nakierowane na zwiększenie jego bezpieczeństwa.

Rząd i parlament we wtorek i w środę zajmą się ustawą zakładającą podwyższenie poziomu do jakiego gwarantowane są depozyty w naszym kraju. Dzisiaj o godz. 9.00 rozpoczęła się konferencja prezesa NBP oraz przedstawicieli Związku Banków Polskich, na której zapowiedziano, iż we wtorek NBP przedstawi bankom ,,pakiet zaufania", tj. dodatkowe instrumenty, które zwiększą bezpieczeństwo polskiego systemu bankowego.

Wspomniane planowane działania naszych władz są z pewnością dobrym sygnałem dla całej rodzimej gospodarki.

Złoty na początku dzisiejszych notowań umacniał się, mimo niekorzystnej dla niego wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sławomira Skrzypka. Stwierdził on, iż obecne zawirowania w światowej gospodarce, skłaniają do ponownego przemyślenia planowanej daty wstąpienia naszego kraju do strefy euro.

Co więcej, jego zdaniem w ostatnim czasie pojawiło się wiele argumentów za obniżką stóp procentowych w Polsce. Szanse na ewentualne rychłe cięcie kosztu pieniądza zwiększa fakt, że Rada Polityki Pieniężnej zbiera się dziś wieczorem na nadzwyczajnym posiedzeniu. Ewentualna obniżka stóp nie jest obecnie wliczona w cenę złotego, wobec czego, jeśli RPP podejmie się tego typu interwencji, polska waluta powinna powrócić do osłabienia.

Ostatnia sesje ubiegłego tygodnia przebiegała pod znakiem umocnienia dolara względem euro - para EUR/USD zniżkowała na krótko do poziomu 1,3250. Jednak końcowe godziny piątkowej sesji wyglądały nieco inaczej i ostatecznie kurs EUR/USD zakończył tydzień na poziomie 1,3410.
Zmiana nastawienia do amerykańskiej waluty wynikała z oczekiwań inwestorów na wypracowanie w weekend planu ratunkowego dla światowego sektora finansowego.

Po dramatycznym tygodniu na giełdach uczestnicy rynku oczekiwali zdecydowanych działań ze strony krajów G7. Ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych tych krajów zobowiązali się do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do przywrócenia płynności na rynkach finansowych.

Dodatkowo w niedzielę doszło do spotkania szefów państw i rządów Eurolandu w celu zdefiniowania wspólnego planu działania państw strefy euro oraz Europejskiego Banku Centralnego w obliczu kryzysu finansowego. Plan taki został przyjęty, nie ma on jednak charakteru ogólnoeuropejskiego, bowiem każde z państwa stosować go będzie w sposób elastyczny i zróżnicowany.

Działania ratunkowe obejmują m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez ich rekapitalizację. Celem planu jest uspokojenie inwestorów i przywrócenie zaufania do instytucji finansowych.

Reakcją rynku walutowego na przyjęty plan jest umocnienie euro względem dolara. Para EUR/USD wzrosła dzisiaj ponad poziom 1,3600, a istotnym oporem będzie poziom 1,3780, czyli luka z początku ubiegłego tygodnia. Jej pokonanie będzie istotnym technicznym sygnałem do dalszej aprecjacji dolara.

W ciągu najbliższych dni uczestnicy rynku z uwagą śledzić będą wszelkie doniesienia odnośnie ratowania sektora finansowego. Dzisiaj rozpoczyna się konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który poparł plan ratunkowy. Wszelkie działania mające na celu przywrócenie stabilizacji sektorowi finansowemu powinny wspierać wspólną walutę, która w ostatnim czasie traciła przede wszystkim ze względu na obawy o kondycję europejskich banków.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)