Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Presja na waluty regionu

0
Podziel się:

Połowa grudnia, po dość nerwowym jego początku przynosi powrót optymizmu na rynek (amerykańskie indeksy na nowych tegorocznych szczytach w cenach zamknięcia).

Presja na waluty regionu

Tym razem źródeł polepszenia nastrojów należałoby szukać w potwierdzeniu informacji o pożyczce rządu dla Dubai World (10 mld z przeznaczeniem na spłatę pożyczek) oraz doniesieniach z największych amerykańskich banków. W przypadku tych ostatnich okazuje się, że po deklaracji Bank of America o spłacie pożyczki rządowej w kwocie 45 mld USD, tą samą „szlachetną" drogą zamierzają pójść władze kolejnego banku - Citygroup. Kwota jaką musi zwrócić Citygroup amerykańskim podatnikom opiewa na wartość 20 mld USD, z czego 17 mld USD ma być sfinansowana poprzez emisję akcji.
O godzinie 08.50 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4603 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: Od kilkudziesięciu godzin obserwujemy wyhamowanie fali aprecjacji waluty amerykańskiej - kurs utrzymuje się w pobliżu figury 1,4600. Cały czas jednak odczuwalna jest jeszcze presja w kierunku południowym. W ujęciu intra day nie można zatem wykluczyć spadku w rejon ostatnich minimów. Z uwagi jednak na obraz techniczny oraz zachowanie cen na rynkach skorelowanych generowanie nowych dołków znacząco poniżej minimum z 11 grudnia: 1,4585 wydaje się mało realne. Najbliższe wsparcie wykreślić można obecnie na wysokości 1,4570 - 1,4550. Pierwszy opór i jednocześnie sygnalna poważniejszych zmian w kierunku północnym to przedział 1,4680 - 1,4700.

RYNEK KRAJOWY

Wczorajszy handel akcjami na Książęcej potwierdza z jednej strony niepewność inwestorów co do dalszego kierunku, z drugiej spadek aktywności inwestorów jako naturalna konsekwencja tego pierwszego. Indeks WIG20 wzrósł wczoraj o 0,7%, przy obrotach podliczonych na szerokim rynku na 1,1 mld zł. Polski złoty, solidarnie z walutami regionu od kilku dobrych dni pozostaje pod presją sprzedających. Dzisiaj z publikacji makro z rodzimej gospodarki poznamy inflację CPI, gdzie w listopadzie szacuje się, że był to wzrost na poziomie 3,3% r/r.

O godzinie 09.08 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,1590, a za dolara 2,8480 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: wzrost awersji do ryzyka na rynkach kapitałowych trwa, a złoty w takich okolicznościach jest w stanie tylko tracić w oczach inwestorów. Na rynku pary USD/PLN ceny wzrosły do nowych lokalnych górek: 2,8500. Wchodzimy powoli zatem w rejon nowego oporu technicznego 2,8500 - 2,8700. Biorąc pod uwagę obraz eurodolara nie można wykluczyć, że górny zakres oporu testowany będzie jeszcze w pierwszej części handlu.
Kluczowe wsparcie to obecnie okolice figury 2,7900. Słabszy złoty widoczny jest też na parze EUR/PLN, gdzie od rana notowania rozpoczęły wspinaczkę w kierunku szczytu z 09.12.2009: 4,1700. Obraz tej pary wskazuje na możliwość skutecznego ataku na to miejsce charakterystyczne. Silne wsparcie wyrysować można na wysokości 4,1250.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)