Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umacnianie dolara wyhamowuje

0
Podziel się:

Eurodolar we wtorek podtrzymał tendencję spadkową, choć spadek kursu pod koniec sesji europejskiej jest nieznaczny. Kurs głównej pary walutowej rano rósł, jednak poziom 1,4200 okazał się za poważnym oporem.

Eurodolar we wtorek podtrzymał tendencję spadkową, choć spadek kursu pod koniec sesji europejskiej jest nieznaczny. Kurs głównej pary walutowej rano rósł, jednak poziom 1,4200 okazał się za poważnym oporem.

Po nieudanej próbie przebicia tego poziomu, EUR/USD poruszał się już tylko w dół. Poranny wzrost wartości wspólnotowej waluty mógł być spowodowany oczekiwaniami inwestorów na słabe dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące indeksu podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym jak również dynamiki zapasów hurtowych. Jak się jednak okazało decydującą rolę odegrała ropa naftowa. Jej spadek o około dwa dolary względem wczorajszego zamknięcia, do poziomu najniższego od początku kwietnia, przełożył się na wzmożoną aktywność zakupową amerykańskiego dolara. Jednak tuż po godzinie 16.00 obserwowaliśmy kolejny ruch wzrostowy na eurodolarze wywołany słabszymi od oczekiwań danymi z USA. Indeks podpisanych umów kupna domów spadł o 3,2% m/m (oczekiwano -1%), a zapasy hurtowe wzrosły o 1,4% m/m (oczekiwano 0,7%). Obecnie jedno euro wyceniane jest na 1,4136.

Duża presja inflacyjna w Polsce nadal problemem

Dzisiaj krajowa waluta zyskała zarówno względem euro jak i dolara. Umocnienie krajowej waluty mogło być spowodowane wypowiedzią jednego z członków RPP o wysokiej presji inflacyjnej. Twierdzi on, że nawet w kolejnym roku ciężko będzie osiągnąć cel inflacyjny NBP na poziomie 2,5% (+/- 1 p.p.). Oznacza to potwierdzenie wcześniejszych komentarzy odnośnie potrzeby podwyżki stóp procentowych. Ewentualna podwyżka wpłynie na umocnienie polskiej waluty i będzie czynnikiem hamującym dalszy wzrost cen. Aktualnie kurs eurozłotego wynosi 3,4572, a dolar wyceniany jest na 2,4471 złotego.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)