Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Waluty: Przełomowy tydzień?

0
Podziel się:

Mijający tydzień przynosi kolejną wyraźną przecenę polskiej waluty. W przeciwieństwie jednak do poprzednich tygodni dla złotego pojawia się światełko w tunelu, gdyż wiele zagrożeń zostało już zdyskontowanych. Kolejny tydzień powinien zaś przynieść stabilizację z szansą na umocnienie.

<b>Przemysław Kwiecień</b>
<br /><br />
Analityk XTB
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

Mijający tydzień przynosi kolejną wyraźną przecenę polskiej waluty. W przeciwieństwie jednak do poprzednich tygodni dla złotego pojawia się światełko w tunelu, gdyż wiele zagrożeń zostało już zdyskontowanych. Kolejny tydzień powinien zaś przynieść stabilizację z szansą na umocnienie.

Ryzyka zewnętrzne maleją...

Bez wątpienia w ostatnim czasie notowania złotego zależały przede wszystkim od czynników globalnych i to przede wszystkim tych o charakterze nieekonomicznym. Niekontrolowany rozwój wydarzeń w elektrowni atomowej w Japonii był przyczyną strachu wśród inwestorów, w rezultacie czego na giełdach mieliśmy do czynienia z silnym tąpnięciem, zaś na rynku walutowym pieniądze uciekały do franka i jena. Złoty natomiast tracił, stąd największe ruchy notowane były na parze CHFPLN.

Pod koniec tygodnia miała miejsce jednak seria wydarzeń, które mogą okazać się zwrotem. G7 zdecydowało się na interwencję na rynku jena, co będzie dużym wsparciem dla japońskiej gospodarki. Jednocześnie japońskie władze poinformowały, iż działania mające przywrócić kontrolę na reaktorami zaczynają w końcu przynosić skutek. Na drugim froncie, Rada ONZ podjęła decyzję o wprowadzeniu strefy zakazu lotów na Libią. Nie jest powiedziane, że jest to koniec zamieszek w Libii, natomiast pierwsza reakcja władz, czyli zapowiedź wstrzymania walk, jest dobrym prognostykiem. Te wszystkie wydarzenia sprawiają, że rynek może mieć miejsce do odreagowania po ostatniej fali strachu. A w takiej sytuacji złoty powinien zyskiwać, szczególnie do franka.

...zaś Hiszpania sprzedała obligacje

Wzrosty notowań EURUSD w ostatnim czasie amortyzowały przecenę złotego. W minionym tygodniu euro znów zyskało względem dolara, w dużej mierze dzięki temu, że rynek zamiast na problemach zadłużenia skoncentrował się na Japonii. Udana aukcja hiszpańskich obligacji również pomogła i może to być sygnał, że choć Portugalia pozostaje poważnym problemem, Europa jest w stanie sobie z nim poradzić, gdyż inwestorzy mają (jeszcze) zaufanie do Hiszpanii. Temat kryzysu zadłużenia nie jest zakończony - zbliżają się terminy dużych zapadalności krajów PIIGS, czekają nas też kolejne ustalenia polityków w kwestii powiększenia funduszu stabilizacyjnego. Jednak na razie udaje się uniknąć czarnego scenariusza, a to oznacza, że inwestorzy zagraniczni nie mają pretekstu do piętnowania Polski za jej własne problemy z deficytem.

Inflacja niższa, ale podwyżki i tak będą

Inflacja za styczeń na poziomie 3,6 proc. okazała się pozytywnym zaskoczeniem, ale jej znaczenia nie należy przeceniać. Niższa inflacja to głównie efekt zmiany wag w koszyku, zaś kolejny wzrost PPI (7,3 proc.) oznacza, że presja inflacyjna zmusi Radę do kolejnych podwyżek, prawdopodobnie już w kwietniu. Tym niemniej, na moment obecny ta kwestia ma raczej drugorzędne znaczenie dla bieżących notowań.

Szansa na odrobienie strat

Tydzień temu pisaliśmy, iż ryzyka osłabienia złotego zdecydowanie przeważają. Rzeczywiście w miniony czwartek kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,11, zaś kurs CHFPLN dotarł nawet do 3,29. Już w czwartkowe popołudnie i w piątek złoty odrobił sporą część strat i uważamy, iż jest spora szansa, aby tak było również w przyszłym tygodniu. Oczywiście ryzyka globalne pozostają: sytuacja w japońskiej elektrowni atomowej nie została jeszcze całkowicie opanowana, zaś interwencja w Libii może zachęcić protestujących w innych krajach regionu, co znalazłoby przełożenie na ceny ropy i nastroje na rynku. Jeśli jednak nie będzie więcej negatywnych zaskoczeń, złoty ma szansę odrabiać straty. Pod koniec piątkowego handlu kurs EURPLN wynosił 4,06 złotego, USDPLN 2,87 złotego, zaś CHFPLN 3,18 złotego.

waluty
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)