Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyraźny wzrost zmienności na eurodolarze

0
Podziel się:

Wszystko zmieniło się w momencie publikacji inflacji konsumenckiej z USA.

Wyraźny wzrost zmienności na eurodolarze

Wtorek przynosi powrót większej zmienności na rynku walutowym. Główna para EURUSD jeszcze w południe osiągała poziom 1,10, aby dwie godziny później znaleźć się już w rejonie 1,09.

Dziś w godzinach porannych poznaliśmy dobre dane z Niemiec oraz ze strefy euro, gdzie indeks PMI dla przemysłu wzrósł w marcu kolejno z 51,1 pkt. do 52,4 pkt. oraz z 51 do 51,9 pkt.. Również pozytywne odczyty obserwowaliśmy dla indeksów dotyczących sektora usługowego. Stąd też o poranku inwestorzy chętniej kupowali euro.

Wszystko zmieniło się w momencie publikacji inflacji konsumenckiej z USA. W ujęciu rocznym wzrosła ona z -0,1 proc. do 0,0 proc. (konsensus -0,1 proc.) oraz z -0,7 proc. do 0,2 proc. w relacji miesięcznej (konsensus 0,2 proc.). Z kolei inflacja bazowa pokonała konsensus 0,1 proc. m/m oraz 1,6 proc. r/r, wynosząc odpowiednio 0,2 proc. i 1,7 proc..

Dane te spowodowało, że inwestorzy po ostatniej wyprzedaży amerykańskiej waluty, ponownie zwrócili się w jej stronę. Należy także zaznaczyć, że wzrost zmienności doprowadził również do umocnienia franka, która to waluta jest obecnie stosowana w strategiach carry trade, a tym sprzyja niższa zmienność. Jej wzrost powoduje natomiast, że inwestorzy z tego typu strategii się wycofują i domykają pozycje carry.

Z USA napłynęły także dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w lutym wniosła 539 tys., co jest najlepszym wynikiem od 7 lat.

Na rynku złotego obserwujemy kontynuację umocnienia naszej rodzimej waluty względem euro. Kurs EURPLN znajduje się już na najniższych poziomach od czerwca ubiegłego roku i wynosi 4,0961. Złoty również dobrze radzi sobie względem funta, który dziś ucierpiał po gorszym odczycie inflacji (inflacja CPI oraz bazowa r/r spadły w lutym kolejno z 0,3 proc. do 0,0 proc. oraz 1,4 proc. do 1,2 proc.). W efekcie kurs GBPPLN znajduje się na poziomie najniższym od początku lutego (5,58).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)