Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty najsłabszy od czterech miesięcy

3
Podziel się:

Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.

Złoty najsłabszy od czterech miesięcy

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam próbę stabilizacji wyceny złotego po tym jak w piątek spadła ona do najniższego poziomu od początku lipca br. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,4132 PLN za euro, 4,0907 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1237 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1303 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,351 proc. (wobec niedawnych 3 proc.) w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na rynku złotego przyniosło nam dynamiczny spadek wartości przy tzw. płytkich arkuszach. W czwartek ruch spadkowy można było tłumaczyć zamykaniem pozycji przed „długim weekendem” w Polsce. Piątkowa zniżka PLN wydaje się nieco przesadzona i najprawdopodobniej miała związek z ograniczoną płynnością na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, iż wycena PLN jest obecnie najniższa od początku lipca br. (czyli ponad 4-miesięcy).

Ruch ten w dużej mierze przypisywać można umocnieniu dolara w ciągu ostatnich dni, co oczywiście należy wiązać ze zwycięstwem kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich. Pośrednio rynek oczekuje, iż działania D. Trump'a podbiją odczyty inflacyjne w USA, stąd wyraźne wzrosty rentowności na dłużnych papierach bazowych. W konsekwencji również polski dług znalazł się pod presją notując 3,35 proc. wobec okolic 2,9-3,0 proc. w październiku.

Jest to oczywiście jedynie część argumentacji skupiająca się raczej na wpływie mocniejszego dolara i perspektyw USA dla większości walut EM i CEE. Lokalnie Od czwartku PLN jest jednak wyraźnie słabszy również na tle koszyka CEE.

Podstawowym czynnikiem stojącym za spadkiem wydaje się być spadek płynności związany z piątkowym dniem wolnym od handlu. W szerszym ujęciu wydaje się jednak, iż inwestorzy mogą obawiać się wstępnego wskazania (15.11) dynamiki PKB za III kw., gdzie istnieje realne ryzyko odczytu poniżej 3 proc. r/r. W połączeniu z globalną niepewnością (zwycięstwo D. Trump'a) tworzy nam się układ w, którym trudno oczekiwać wyraźnie mocniejszego PLN. Krótkoterminowo jednak możemy liczyć na próbę korekty osłabienia z piątku.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda finalne dane dot. inflacji CPI za październik. Wedle wstępnego wskazania rynek spodziewa się dynamiki na poziomie -0,2 proc. r/r, która traktowana jest jako zbliżająca nas do dodatnich wskazań na przełomie grudzień/styczeń. Ponadto NBP opublikuje dziś odczyt w zakresie bilansu płatniczego za wrzesień – oczekiwany jest deficyt na poziomie -616 mln EUR (rach. Bieżący).

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż wyjście z okolic 4,33 EUR/PLN i test 4,45 PLN cechuje zbyt duża dynamika zmiany i prawdopodobnie możemy spodziewać się lekkiej korekty tego ruchu (do okolic wsparcia na 4,40 PLN). Podobnie sytuacja przedstawia się na pozostałych zestawieniach. Wyjątek stanowi para USD/PLN, gdzie lokalne wsparcia wypada już w rejonie 4,00 PLN z uwagi na relatywną silę dolara na światowych rynkach. W szerszym ujęciu globalne i lokalne czynniki ryzyka utrzymywać będą jednak presję na PLN.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(3)
Matthew
7 lat temu
Kolejny zaklinacz rzeczywistości z kredytem we frankach. Skąd biorą tych ekspertów od "odczytów", "przebić" i "okolic wsparcia". Młode wilki są jeszcze śmieszniejsze w swoich andronach.
pititi
7 lat temu
nie no, znów artykuł Pana Ryczko z nagłówkiem, że złoty słaby i za chwilę pionowa krecha w dół na wykresach kursów
jabol
7 lat temu
w poniedzialek dzien zbierania plonow. Mozna duzo zarobic na forexie bo kolek czyli belka bedzie interweniowal wiec PLN wzrosnie o 5 groszy a pieniadze z interwencji zostana wyrzucone w bloto bo pejsaci wiedza dobrze ze belka bedzie interweniowal.