Na skróty
  • Ważne:
Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?
2005-09-14 00:00

Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Nie musisz bezradnie czekać, jeśli Twój pracodawca nie wypłaca pensji na czas. Takich sytuacji jest – niestety - coraz więcej. Często są to działania celowe, bo pracodawcy kosztem naszych wynagrodzeń, obracają pieniędzmi na własne potrzeby. Zdarza się też, że przyczyną nieterminowych wypłat jest nieznajomość przepisów, czy kłopoty finansowe firmy. Dziś radzimy, jak dochodzić swego i o czym warto wiedzieć.

Na początek kilka podstawowych zasad dotyczących wypłaty świadczeń pracowniczych:

Zawsze na czas

Wypłata wynagrodzenia następuje w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
Pracodawcy, którzy nie ustalają regulaminu pracy powinni wręczyć pracownikom (nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę) pisemne informacje o terminie, miejscu, czasie i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia.

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Nie ma przeciwwskazań, by wynagrodzenie płatne było z góry. Wszystko zależy od ustaleń w danym zakładzie pracy.


Gdy wypłata przelewana jest na rachunek bankowy pracownika – musi tam trafić najpóźniej w dniu ustalonym jako dzień wypłaty.

Gdy termin wypłaty wypada w dzień wolny

Tutaj obowiązuje inna zasada niż przy płatnościach wysyłanych do urzędu skarbowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty pensji jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się odpowiednio wcześniej – np. w dniu poprzedzającym.

Nie ujawniaj ile zarabia Kowalski...

Pracodawca nie powinien ujawniać, ile zarabiają jego pracownicy. Może to zrobić wówczas, gdy podmiot występujący o udzielenie takich informacji wskaże konkretny przepis prawa, który nakłada na pracodawcę obowiązek ujawnienia czy dostarczenia danych dotyczących dochodów pracownika.

...chyba że ujawniasz Kowalskiemu

Na żądanie pracownika pracodawca musi udostępnić mu dokumenty, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie. Pracownik ma bowiem prawo zapoznania się ze sposobem, metodą oraz podstawą prawną dokonanych obliczeń wynagrodzenia, w tym także wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wynagrodzenia za urlop, odprawy pieniężnej, odszkodowania itp.

Gotówka przede wszystkim

Co do zasady pensje należy wypłacać w gotówce. Inne formy wypłaty, w szczególności przelew na rachunek bankowy – wymagają uprzedniej zgody pracownika wyrażonej na piśmie.

Nie można płacić pracownikom w naturze, np. w towarach produkowanych przez dany zakład pracy. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się bowiem w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Gwarantowane minimum

Pracownik zatrudniony na pełen etat nie może zarabiać mniej niż wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia – w 2005 roku to 849 zł. Pracodawca może obniżyć pensję pracownikowi wchodzącemu na rynek pracy. W pierwszym roku zatrudnienia wypłacić można takiej osobie 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w drugim roku 90 proc. tej kwoty.
Opisane zasady zmienią się nieco w 2006 r. Obniżka pensji będzie możliwa tylko w pierwszym roku zatrudnienia, do poziomu 80 proc. ustawowego minimum.

Potrącenia pod kontrolą

Kodeks pracy ogranicza możliwość dokonywania potrąceń z pensji pracownika. Regulacje dot. potrąceń mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być zmieniane ani przez pracownika, ani przez pracodawcę.

Kary, odsetki i odszkodowania

Pracodawca, który zalega z wypłatą wynagrodzeń może zostać ukarany przez inspekcję pracy mandatem do 1 tys. zł. Sąd pracy może nałożyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
Jeśli pracodawca nadal uchyla się od wypłacenia zaległych pensji - wszczęte zostaje postępowanie egzekucyjne, a na pracodawcę zostają nałożone grzywny "w celu przymuszenia", których wysokość może dojść nawet do kilkudziesięciu tys. zł.

Pewna rekompensata za nieterminową wypłatę wynagrodzenia należy się również pracownikowi. Może on zażądać wypłaty odsetek za czas opóźnienia, nawet wówczas, gdy nie poniósł żadnej szkody i opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca odpowiedzialności nie ponosi.
Jeżeli stopa odsetek nie była z góry ustalona, należą się odsetki ustawowe.

Niezależnie od konieczności zapłaty na rzecz pracownika odsetek za zwłokę, pracodawca może również narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą. Pracownik może zażądać naprawienia szkody jaką poniósł na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku wypłaty wynagrodzenia, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku wypłaty wynagrodzenia jest następstwem okoliczności, za które pracodawca odpowiedzialności nie ponosi.

Pracownik walczy o swoje

Pracownik, który nie otrzymuje na czas bądź wcale świadczeń pracowniczych może złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy. Możne również skierować pozew bezpośrednio do sądu pracy i domagać się wypłaty zaległych wynagrodzeń (np. wraz z odsetkami i odszkodowaniem). Postępowanie sądowe w tym przypadku wolne jest od opłat sądowych.

Częste i celowe uchybianie terminowi wypłaty pensji pracownik potraktować może jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i na tej podstawie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Co ważne, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli umowa o pracę zawarta była na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Teraz co środę w portalu Money.pl znajdziesz nowy poradnik. Jeśli masz sugestie dotyczące tego, jakie tematy powinni w nich poruszać nasi dziennikarze, napisz mail na adres poczta@money.pl
Tagi:wynagrodzenia, firma, prawo pracy, pracodawca
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

zaległa delegacja / dieta

jacek25188 / 83.23.174.* / 2015-03-16 16:20
Jak odzywskac nie wypłaconą diete z okresu 6 miesięcy, Jak obliczyc ile się należy z ustawowymi odsetkami? Isnpekcja pracy pomoże odzyskać te pieniądze??
 
wiwan / 2015-03-16 20:44 / Tysiącznik na forum
kalkulator odsetek:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

opcja 'gospodarcze'.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Krystyna01 / 159.205.18.* / 2015-02-28 21:07
Sądy to długa i mocno niepewna droga niestety.W małych miejscowościach ,a i w większych pewnie też najlepiej w nocy zawiesić transparent przed domem właściciela (zwykle dbają przedsiębiorcy -złodzieje o opinię ) i wtedy zaraz się pieniądze znajdą , byłam świadkiem sytuacji obwieszenia w ogłoszenia całej ulicy w małym mieście i od razu się pieniądze znalazły! Ktoś w nocy porozwieszał ogłoszenia , a pół miasta czytało idąc rano do pracy....pracownicy mówili ,że sposób mega skuteczny był ,choć do dziś nie wiadomo kto to zrobił.....a mógł pomysł opatentować (ha,ha!)

Re: Co zrobić gdy pracodawca czesto spóżnia sie z wypłata

mazzer / 5.60.53.* / 2014-12-04 23:46
witam szef czesto spoznia sie z wyplatami mam wrazenie ze robi to celowo planuje zmienic prace bo mam na oku inna jak napisac wypowiedzenie i le bede musiał pracowac na wypowiedzeniu pracuje juz ponad 3 lata w tym pol roku na 1/2 etatu na czas nieokreslony
 
szklarek / 2014-12-05 10:30 / Tysiącznik na forum
Obowiązuje więc okres trzymiesięczny. Pracownik nie musi podawać powodu.

No chyba, że skorzysta Pan/Pani z trybu wspomnianego w artykule- tj. rozwiązania umowy bez wypowiedzenia- czyli z dnia na dzień- dając pracodawcy 'dyscyplinarkę' z art. 55. par. 1'1 KP.
Od której oczywiście pracodawca może się odwołać do sądu pracy- a raczej wystąpić o odszkodowanie.
Więc może być sytuacja, w której sąd orzeknie, czy owe spóźnienia z wypłatą wyczerpują znamiona ciężkiego, zamierzonego itd. naruszenia obowiązków pracodawcy.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Midorigami / 77.79.252.* / 2014-10-28 10:02
hej pracowałam 4 miesiące w pewnej firmie zawsze pracodawca spóźniał się z wypłatą czy mimo i już miesiąc nie pracuję mogę domagać się odsetek ?
Gdzie to zgłosić do sądu ? na razie zgłosiłam skargę za ciągle nie wypłacona pensje za wrzesień do PIP
 
szklarek / 2014-10-28 10:11 / Tysiącznik na forum
To, że stosunek pracy już ustał nie zmienia niczego w prawie do dochodzenia niewypłaconego wynagrodzenia, w wysokości odsetek z opóźnienie, przedawnienia, właściwości terytorialnej sądu pracy.

Zmienia się jedynie to, że były pracownik nie może już siłą rzeczy rozstać się z pracodawcą w trybie danej mu 'dyscyplinarki' z art. 55, par. 1'1 KP

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

tytus52 / 2014-10-25 18:33
Po co tu wypisujecie jakies bzdurne paragrafy i co powinien pracodawca .Napiszcie jak skutecznie odzyskac nasze pieniadze jak skutecznie moze nimi zajac sie prawo i organy scigania oni kpia z nas pracownikow z waszego prawa i calego systemu ,Zacznijcie cos robic zeby ich ukarac zeby nie czuli sie bezkarni zeby odpracowali swoje winny wlasnie swoje winny w zakladach karnych .Zwykly obywatel jest zamykany w zakladzie karnym bo wzial batona ze sklepu a ludzie ktorzy oszukali swych pracownikow na setki tysiecy sa na wolnosci .Biednego nikt nie obroni ale bogatych bronia prawnicy bogatych broni wlasnie to prawo ,Dlatego panowie prezesi z PRG itergwarek czekam na swoje pieniadze ,bo nie dam sie okrasc i bede walczyl o swoje wszelkimi sposobami nawet poza granicami kraju .Co dzien ryzykowalismy zyciem na dole w najbardziej niebezpiecznej kopalni pod wzgledem tompan a wy tak nam podziekowaliscie.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

tytus52 / 2014-10-25 17:50
FIRMA PRG INERGWAREK -firma widmo ,firma istnieje ale jej niema .Zostalem oszukany jak wielu innych ,Firma przestala placic sa mi winni za trzy miesiace swiadczenia rechabilitacyjnego i za dwa lata zaleglego urlopu . Biuro zlikwidowane .telefony milcza od dwoch miesiecy adres dyrekcji okazal sie byc fikcyjnym . bo oddzial kiedys istnial w Jastrzebiu Zdroju . Napisalem podanie do ZUS-u ale okazuje sie ze zus nie umie odnalesc firmy ktora nie placi ludziom ktora nie oglosila upadlosci ktora potrafila nas juz zwolnic ale nie mozna jej namierzyc.ZUS tlumaczy sie ze wyplaci mi zasilek wtedy kiedy firma laskawie o to poprosi i uzasadni .To jawne kpiny z nas ludzi oszukanych . Co to za prawo ktore nie umie ukarac winnych a wrecz odwrotnie .Jaki sad tu pomoze ,Moze sasadzic ale jeszcze trzeba otrzymac te pieniadze od oszustow ,wiec pytam sie kiedy ich znajda kto ich ma szukac i czy do konca moich dni laskawie zaczna splacac dlugi . Ludzie kto nas ma bronic przed takimi firmami prezesami . Chyba pojade do Warszawy do Pani Premier zeby ona nam pomogla >moze sie zjednoczymy wszyscy oszukani i niech wladze nam pomoga

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Zdesperowana2014 / 212.14.41.* / 2014-09-08 11:54
Rojax CNC Machining Sp. z o.o.
Siedziba w Szczecinie, zakład produkcyjny w Widuchowej
Firma nie wypłaca pieniędzy na czas. Pracodawca zalega z wypłatami dla pracowników, niektórym od pól roku. Zostałam przez tych ludzi bez środków do życia w obcym mieście, na dzień dzisiejszy zostaje mi tylko prostytucja. Ostrzegam-nie zatrudniaj się tam, dla pana R.O. będziesz tylko śmieciem na którego można się wydrzeć i darmowym pracownikiem.
 
Florian 2 / 85.222.76.* / 2014-10-22 11:14
WITAM ja też i koledzy mamy problemy z pracodawcą Eco - Invest z Torunia . Nie płaci a po za tym nie można go zlokalizować nikt nie wie jak go znależc a mieszka w Toruniu

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Madzia02 / 83.28.86.* / 2014-08-12 12:11
Witam mam problem skończyłam prace 23 czerwca pracodawca twierdził przez cały okres trwania umowy że mi przedłuzy niestety to były tylko słowa skonczyłam prace z dniem 1 lipca pracodawca do dnia dzisiejszego nie wypłacił mi wynagrodzenia za miesią maj i czerwiec co z tym mam zrobic?
 
H Szatkowski / 2014-08-12 20:34 / Tysiącznik na forum
Już w tym wątku to padło. Skoro pracodawca- czyli był stosunek pracy- PIP albo od razu Sąd Pracy.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Mariusz545 / 77.45.75.* / 2014-06-09 19:51
Pracodawca nie wyplacil mi pieniedzy za okres 3 miesiecy pracowalem za granica mialem zalozona wlasna dzialalnosc gospodarcza jednoosobowa dlatego tez nie moge tego zglosic do inspekcji pracy co robic?
 
H Szatkowski / 2014-06-10 09:17 / Tysiącznik na forum
Dochodzić zapłaty faktur w postępowaniu cywilnym.
 
Bolo 30 / 79.162.225.* / 2014-05-24 20:32
Firma Euro -an i Trans-team sp zoo ul .Mokotowska w obu firmach nazwisko Morga .........nie wyplacaja sprawa musi trafic do telewizji
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
Monika992 / 5.172.252.* / 2014-05-13 12:50
Uważajcie na firmę si market bo też ciężko dostać wynagrodzenie na czas. Ul: tupolewa Bydgoszcz zwana też jako Roma
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

stanisław 997 / 83.31.147.* / 2014-03-24 15:59
witam, pracowałem na umowę zlecenie od 17 01 2014 ,do 31 01 2014 umowę podpisałem na ten okres, lecz jej nie dostałem i do tej pory nie dostałem wynagrodzenia. w firmie sprzątającej kwota zaległ 700 złotych.kierowniczką jest pani Elżbieta Trojanowska. b o m a x.e u.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

stanisł997 / 83.31.147.* / 2014-03-24 15:56
witam, pracowałem na umowę zlecenie od 17 01 2014 ,do 31 01 2014 umowę podpisałem na ten okres, lecz jej nie dostałem i do tej pory nie dostałem wynagrodzenia. w firmie sprzątającej kwota zaległ 700 złotych.kierowniczką jest pani Elżbieta Trojanowska. b o m a x.e u.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Hala / 178.235.27.* / 2014-02-20 21:09
Nasz pracodawca nas oszukał ,od zatrudnienia mija już 50 dni a wypłaty nie ma teraz mówi się że za styczeń wypłata będzie na koniec lutego Ostrzegamy przed firmą GK Vision Grup nie płacą kłamią żle formułują umowy ,i się śmieją z pracownika ,nasza grupa pracowników postanowiła że zaczniemy od telewizji i związków zawodowych a potem sad ,nie damy się tym oszustom
 
Majcio / 89.70.159.* / 2014-04-22 13:42
Czy chodzi o firmę Vision Group sp. z.o.o.o. Bracka 3/13 Warszawa?

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Firma / 95.40.139.* / 2013-12-06 13:44
Walczę z nieuczciwą firmą Mariana i Adama Bednarczuk : Grupa MTB w Wieliczce. Nie płacą podwykonawcom i pracownikom wynagrodzenia.
Uważam, że PIP lub ZUS powinien udostępniać w Internecie listę przedsiębiorstw/ zakładów pracy, których właściciele zostali ukarani za niewypłacanie wynagrodzeń pracownikom. To pozwoliłoby uniknąć tak wielu tragediom oszukanych ludzi.
 
AKNADS / 31.2.27.* / 2014-04-04 01:47
Firma GRUPA MTB MNIE RÓWNIEZ NIE ZAPŁACIŁA WYNAGRODZENIA. SPRAWA TOCZY SIĘ W SĄDZIE. WYGRAM!
 
PODWYKONAWCA / 95.40.136.* / 2014-09-18 22:44
CI SAMI LUDZIE !!!!!!! NIE PŁACĄ I OSZUKUJĄ!!!!!
1. MARIAN TROCKEN BAU SP Z O O 2001-05-28
(KRS: 0000014616)
Bednarczuk, Adam Kazimierz Prezes Zarządu
Szeląg Grzegorz Antoni Prezes Zarządu
2. GAM 2 GRUPA M T B SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2014-04-30 (KRS: 0000506860)
Bednarczuk Mateusz Sebastian Prokurent
3. BIS BUD 2 GRUPA M T B SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2014-03-20
(KRS: 0000502356)
4. INWESTYCJE 2 GRUPA M T B SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2014-02-27 (KRS: 0000499811, NIP: 6832083287)
Bednarczuk, Adam Kazimierz Prokurent
5. INWEST 2 GRUPA M T B SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2014-02-25 (KRS: 0000499548)
DO REPREZENTOWANIA SPÓŁKI NA ZEWNĄTRZ UPOWAŻNIONY JEST KOMPLEMENTARIUSZ JEDNOOSOBOWO. KOMPLEMENTARIUSZEM JEST: 2 GRUPA M-T-B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. SPOSÓB REPREZENTACJI KOMPLEMENTARIUSZA: DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIONY JEST SAMODZIELNIE JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU. OSOBY UPRAWNIONE DO REPREZENTACJI KOMPLEMENTARIUSZA: GRZEGORZ SZELĄG PESEL: 80073106597.
6. GRUPA M T B SP Z O O III SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2014-01-14
(KRS: 0000494114)
Bednarczuk Mateusz Sebastian Prokurent
DO REPREZENTOWANIA SPÓŁKI NA ZEWNĄTRZ UPOWAŻNIONY JEST KOMPLEMENTARIUSZ JEDNOOSOBOWO. KOMPLEMENTARIUSZEM JEST 2 GRUPA M-T-B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. SPOSÓB REPREZENTACJI KOMPLEMENTARIUSZA: DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIONY JEST SAMODZIELNIE JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU. OSOBA UPRAWNIONA DO REPREZENTACJI KOMPLEMENTARIUSZA: GRZEGORZ SZELĄG - PREZES ZARZĄDU, PESEL: 80073106597.
7. 2 GRUPA M T B SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2011-12-02
(KRS: 0000403972)
Bednarczuk Mateusz Sebastian Prokurent
DO REPREZENTOWANIA SPÓŁKI UPRAWNIONY JEST SAMODZIELNIE KOMPLEMENTARIUSZ, TO JEST SPÓŁKA POD FIRMĄ: 2 GRUPA M-T-B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W LEDNICY GÓRNEJ, W KTÓREJ PREZESEM JEDNOOSOBOWEGO ZARZĄDU JEST PAN PIOTR MASTALERZ. SPOSÓB REPREZENTACJI 2 GRUPA M-T-B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W LEDNICY GÓRNEJ- KAŻDY CZŁONEK ZARZĄDU SAMODZIELNIE.
8. GRUPA M T B SP Z O O 2003-11-21
(KRS: 0000180167)
Maź Renata Barbara Prokurent
Bednarczuk, Adam Kazimierz Prezes Zarządu
9. 2 GRUPA M T B SP Z O O II SPÓŁKA KOMANDYTOWA 2012-04-16 (KRS: 0000417908)
Bednarczuk Mateusz Sebastian Prokurent

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

olo483 / 89.65.88.* / 2013-11-06 00:31
MASTER Recycling Linkowski Michał Bydgoszcz Osielsko ul.Olsztynska 4
O s t r z e g a m wszystkich nie płacił wynagrodzenia oraz skladek Z U S

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Dawna pracownica / 83.11.11.* / 2013-08-21 12:15
Add Value (wlascicielka Dorota Burzec) oraz Ink Communication (wlasciwiel Andrzej Karwowski) przy Wiertniczej 104 - bardzo ostrzegam, trzymac sie z daleka! Nigdy mi nie zaplacili za miesiac tam przepracowany. Po miesiacu odeszlam z powodu mobbingu, skrajnego chamstwa i braku szacunku, codziennych wrzaskow. Firmy sa niby odrebne, ale wlascicele to prywatnie para i pracuje sie de facto dla obu. Umowa o dzielo, choc pracuje sie jak przy umowie o prace. Co chwile zwalniaja kolejne osoby z powodu "utraty zaufania", pojedynczym, ktorzy maja umowe o prace, nie placa ZUSu ani wynagrodzenia na czas i daja minimalna krajowa, a reszte na umowe o dzielo (nie wyplacane)

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

madzia199261 / 2013-06-25 22:14
Witam przeczytałam artykuł i wszystko rozumiem ale mam taką sytuacje że pracowałam w firmie jako sprzątaczka 1,5 miesiąca miałam mieć umowę o prace potem szef powiedział że umowę zlecenie niestety żadnej zemną nie podpisał, odeszłam gdyż spóźniał się długo z wypłatą, a nie chciałam pracować za darmo. Nie wiem co dalej zrobić gdyż jak mogę udowodnić, że tam pracowałam jestem zdesperowana ponieważ nie są to małe pieniądze, a z szefem bardzo ciężko jest się skontaktować i polubownie dogadać. Bardzo proszę o pomoc!!!
 
Patrycja229 / 193.25.1.* / 2013-08-06 07:23
W tej sytucji należy zgłosić to do Inspekcji Pracy. Umowa nie na piśmie o pracę też jest umową. Generalnie brak umowy nie stanowi o tym, że nie należy wypłacać wynagrodzenia. Sytuacja winna być opisana w piśmie do Inspekcji Pracy- ważne jest to, że obiecano Pani umowę o pracę. Przychodziła Pani na ustalone godziny w konkretne dni, tak?
 
Jack 77 / 37.30.36.* / 2013-08-09 13:14
Gorzej gdy jest to umowa cywilnoprawna , takimi PIP się nie interesuje , pozostaje założenie sprawy za własne pieniądze.
Paranoją jest natomiast , że urzędy pracy zamieszczają takie oferty pracy , które nie podlegają pod prawo pracy.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Emeryt oszukany / 86.63.84.* / 2013-06-16 10:56
GK Vision Group to faktycznie firma, której właściciele powinni zostać pozamykani. Oszuści faktycznie nie płacą za wykonana pracę. Jakieś dziwne umowy zlecenia. Jedno na 50 zł (sprzątanie obiektu), drugie na sumę 400zł. Firmy, które ogłaszają przetargi powinny oferty tej firmy odrzucać. Zatrudniają meneli, którzy rozkradają powierzony majątek.
 
bebiol / 87.101.35.* / 2014-02-26 16:37
jest nas dużo oszukanych w firmie vision podzielam pana zdanie i prosimy o pomoc co mamy robić gdzie się udać
 
Boleń / 37.31.1.* / 2013-06-23 22:44
Trzeba powołać jakieś stowarzyszenie oszukanych przez Vision Group i dobrać im się do dupy. Odzyskać naszą kasę !!!
 
andrzej b / 212.2.96.* / 2013-05-07 11:50
Pracodawca zaległy jest mi 5 wypład i delegacje a teraz kaze mi sie zwolnic co mamrobic
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
wiwan / 2013-05-07 12:15 / Tysiącznik na forum
1. pracodawca nie może "kazać" się zwolnić pracownikowi.
2. może Pan sam rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu braku wypłat wynagrodzenia- czyli w trybie art. 55, par. 1'1 KP- czyli wręczając 'dyscyplinarkę' pracodawcy
3. dochodzenie zaległej wypłaty i odsetek jest kwestią niezależną od tego, czy rozwiąże Pan stosunek pracy, czy też nie.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

**ja** / 31.0.90.* / 2013-05-06 16:57
pracodawca nie chce zaplacic za zwolnienie lekarskie...mi jak i rowniez kolezance!! co robic??

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Pacta sunt servanda / 91.193.211.* / 2013-03-12 11:51
Ostrzegam przed firmą D.I. SEVEN FACILITY
Sp. z o.o.reprezentowaną przez Radim Hlożek z siedzibą w 02-070 Warszawa, ul. Solariego 6/1
Pracodawca niestety nie ma o niczym pojęcia, woli trwonić nie swoje pieniądze, niż wypłacić wynagrodzenia pracownikom.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Alfred123654 / 178.42.2.* / 2013-03-02 16:44
Ostrzegam przed firmą Vikstrom & Betz S.A z Warszawy. Firma w ogóle nie wypłaca wynagrodzeń, trzeba błagać o chodź by zaliczkę. Firma dno !

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Wioletta732 / 37.109.68.* / 2013-02-06 12:33
Anna Gutkowska

Vision Group Sp. z o o.
ul. Świeradowska 51-57
50-559 Wrocław -Ta firma to dramat trzeba sie domagać zapłaty a oni tylko potrafia kłamać ze pieniądze zostały wysłane...Zero szacunku do drugiego człowieka...
 
Batman XX / 37.30.60.* / 2013-10-21 21:26
Vision Group ochrona ( czyli równiez Nixus i Inter - Pol ) to mendy i oszuści !!!!!
 
Boleń / 46.205.80.* / 2013-06-02 08:25
Vision Group , bądź GK Vision Group a wcześniej zdaje się pod jeszcze innymi nazwami ( jakieś dziwne konsorcjum z agencją ochrony Nixus )obecnie mieści się na ul. Brackiej 3 w Warszawie , notabene kiedyś był tam Nixus , wcześniej Szczecin , Wrocław i nie wiadomo gdzie jeszcze. Jedno jest pewne - OSZUŚCI I KOMBINATORZY !!!!! NIE ZATRUDNIAJCIE SIĘ TAM !!!!
 
Wellington / 46.205.80.* / 2013-06-02 08:20
Tak , to wyjątkowo podła firma - oszuści i kombinatorzy.Ale ja swoje odzyskam !!!

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

justyna377 / 85.219.133.* / 2013-01-05 15:44
ja cały czas jestem oszukiwana i wykorzystywana przez mojego pracodawce,i niewiem co zrobic mam

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

lilka208 / 84.10.67.* / 2012-12-24 11:06
Sprawdź sobie na radypracownicze.pl. Myślę, że możesz znaleźć tam artykuły które Cię zainteresuję. Mnie bardzo pomogła ta strona w czasie konfliktu z pracodawcą...

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Wapniak / 2012-12-23 09:13 / Tysiącznik na forum
Wziąść sprawę w swoje ręce... a najlepiej zlecić.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

bren / 195.189.79.* / 2012-12-21 22:43
firma Master of Stone z Radomska nie placi pracownikom, ostrzegam!
 
Pozdroawiam Adi / 46.171.125.* / 2013-05-06 15:31
Proszę o więcej informacji o firmie Master of Stone?
 
Tomasz01 / 2012-12-22 13:43
Ja miałem taką sytuację że pracodawca nie wypłacał mi przez dwa miesiące...wkurzyłem się i całą sprawę skierowałem do PIP, nei ma co sie patyczkować!!

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Emil390 / 77.253.122.* / 2012-12-04 18:04
Firma keramzyt z Mszczonowa nie placi pensj ostrzegam nie placi za rachunki i faktury

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Bergisel / 89.77.244.* / 2012-11-19 19:04
Ostrzegam przed firmą AVG Warszawa ul.Prymasa Tysiąclecia 62, p. Renata Hermann. Nie precyzują obowiązków, nie mają o niczym pojęcia, burdel w firmie i nie wypłacają wynagrodzenia

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

E.... / 37.225.52.* / 2012-11-15 13:22
Odeszlam z Drukarni Skinder z Nowego Brzeska z powodu braku wyplat od 3 miesiecy...zwolilam sie 2 tyg temu i dalej czekam na pieniadze za 2 miesiace to jest zgroza ilez to mozna szekac i sie prosic..:-/Obiecuja ze wyplaca ale kiedy?

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Beata.42 / 195.69.80.* / 2012-10-31 21:03
QUALITY-SERVICE S.C. K.Romanowska,P.Romanowski Żwirki1c/3
90-448 Łódz
Ostrzegam ta firma nie wyplaca pieniedzy na czas .Pracodawca zalega z wypłatami dla pracowników. Nie pisze tego ze zlosci tylko ku przestrodze.Nie radze sie zatrudniac... pozdrawiam

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

wqsa / 195.69.80.* / 2012-10-31 20:31
dfgascz

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

oszukany pracownik / 109.243.220.* / 2012-10-20 01:30
Ostrzegam przed firmą ONK PKZ z Poznania, która nie płaci za wykonywaną pracę!!!!!

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

kola9090 / 159.205.125.* / 2012-10-15 15:44
Ostrzegam przed Warta Sulęcin, ludzie którzy tam pracują muszą wręcz prosić się o swoje wynagrodzenie. Jeszcze śmią powiedzieć że ludzie 'słabo pracują'.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Krystyna417 / 46.113.0.* / 2012-10-09 19:18
Też się przewinęłam jako PH przez Eden s.c. z Rzeszowa i potwierdzam to co pisze kolega, banda oszustów i nic więcej. Prócz oszukiwania ph, to jeszcze oszukują ludzi, że im niby koszty energii zmaleją, co jest nie prawdą, bo po okresie promocyjnym będą płacili takie sumy, że się zesikają, a kara za zerwanie umowy dobije im gwóźdź do trumny.


Ja natomiast chciałam powiedzieć o innej firmie z Łodzi. Firma Brat-Dom o adresie Retkińska 70 i Polarna 19, to jest dopiero oszust!
Obiecał mi, że zarobię 2500zł na rękę, a tymczasem....
Na początku w kółko zachwalano jakiegoś mojego poprzednika, emeryta w dodatku, który to był najprzewspanialszym przedstawicielem w dziejach firmy i dzięki niemu firma wspięła się na szczyty, mnie było głupio, że niemogłam sprostać tak wielkim wymaganiom. Niestety firma Bart-Dom pod dowództwem cwaniaczka Bartosza Ścibora i jego strasznie niemiłej i opryskliwej żony Kamili nie prosperuje najlepiej i zmienia ph jak rękawiczki co rok (pewnie chcą być modni... eghem) licząc, że pojawi się wreszcie cudotwórca, który będzie w stanie cwaniakować tak jak oni i pozostałych dwóch starszych emerytowanych panów uważających się za mistrzów w dziedzinie przedstawicielstwa handlowego.
Nigdy nie zobaczyłam sumy 2500zł ani na dłoni, na koncie, na które przelewano mi tylko przepisowe wypłaty w kwocie max do 1500zł, bo te zaniżone wypłacane były tylko do ręki (w kwocie do 1000zł).
Ci którzy pracują jako ph, pewnie złapią się za głowy, że ph może tyle zarabiać. A jednak..

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

AntyEnergetyk / 164.126.143.* / 2012-10-09 18:56
Eden S.C. z Rzeszowa i Amber Energia z Wa-wy - palanty szukające frajerów z własnymi autami. Umowa jest tak skonstruowana, aby frajer nie dostał złamanego grosza za wyjeżdżone paliwo i cudem jest również brak możliwości zarobku, bo trzeba osiągnąć poziom, aby kasę w wersji mini w ogóle dostać.
Na forach można poczytać komentarze typu "narzekają tylko ci, którzy chcieliby autko i podstawę i posiedzieć na fejsie" itp., napisane przez pseudo managerów, którzy umawiają się jak w filmie o mafii Sycylijskiej. Jednego dnia dzwoni przemiła laseczka, która czyta tekst z kartki (no niestety słychać to strasznie) i mówi, że dostanie się smsa lub maila z dalszymi instrukcjami - poczułem się w obu przypadkach firm, jakby mi kogoś z rodziny porwano i żądano okupu na podany adres i o podanej godzinie. Cóż, dałem się nabrać na Amber Energia (o regonie parę cyferek za regonem Amber Gold - jakiś zbieg okoliczności...?), ale managera, który "umówił" się ze mną na tajne spotkanie puściłem mimochodem, bo mam tak, że uczę się na błędach. W obu przypadkach - ta sama linia ataku: jest pan ach i ech i potrzebujemy takich ludzi jak pan, dziś to właśnie pan przeszedł przez wszystkie etapy rekrutacji i to właśnie z panem chcemy nawiązać współpracę! Wow! Raj normalnie! Szkoda tylko, że dla naiwnych, którzy chcieliby się powiesić, bo właśnie dali się wydymać oszustom.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

barta / 150.254.163.* / 2012-10-06 23:58
Uwaga na szkołę Omega School Time w Poznaniu. Po kilka tygodni trzeba czekać na śmieszne pieniądze, za roznoszenie ulotek.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

OSZUKANA950 / 89.231.191.* / 2012-09-28 17:43
OSTRZEGAM PRZED FIRMĄ MES Sp zo.o Z RZESZOWA!!!! WIECEJ OPINII NIŻEJ !!!!!!!!!!!

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

monika600 / 82.34.239.* / 2012-09-24 13:20
witam.pracowalam 6 tygodni dla city link nie zostala mi wplacony 1 funt.szef szuka wymowki non stop.sa mi dluzni 3000funtow co mam zrobic w tym wypadku i z kim porozmawiac na ten temat

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

degsbh / 77.253.80.* / 2012-09-07 21:48
KAM STAL OSTROWIEC ŚWIęTOKRZYSKI LUDZIE NADAL NIE MAJA WYPŁAT ZA LIPIEC. UWAŻAJCIE NA OSZUSTA.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Alek464 / 77.255.102.* / 2012-08-11 09:45
Uwaga na oszustwa w firmie Drabest z Mnikowa
obiecanki cacanki a przy wypłacie okazuje się że wychodzi niecałe 5 zł na godzinę i to z dużym opóznieniem i oczywiście problemy z umową
a właściciel oszukuje wszystkich .
 
Olo147 / 178.43.224.* / 2013-01-23 10:29
Aż dziw bierze że oszukując wszystkich począwszy od ZUS , Urzędów Skarbowych i zwykłych pracowników jeszcze działa taka firma. To jakiś horror albo państwo które świadomie toleruje oszustów.Ilu już ludzi oszukano w Drabeście ile skarg było na ta Firmę i nic , brak zainteresowania ze strony władz to skandal.
 
kolejny gość / 2013-01-23 10:31 / Bywalec forum
w moim przypadku sprawa skończyła się w sądzie pracy, najpierw były prśby, goźby, PIP ale nic to nie dało niestety i ostatecznie sąd
 
niezniszczALNY / 164.127.142.* / 2014-03-20 15:26
kontrole nic nie daja prezes sypie łapówkami, a odnośnie niektórych stron internetowych to płaci za kasowanie opinii..Pozdrawiam niskiego pana w okularach i czarnych włosach z PIP kraków ciekawe ile wziąłeś oszuście...za swoje kontrole a ludzie pracuja za 6zł

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

saperek25 / 93.179.213.* / 2012-08-10 11:14
Gips-Dom Bytom nie płaci wogóle wykorzystuje ludzi potem ich zwalnia. Właśnie sprawa trafiła do PIP.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

Święty Piotr / 83.4.194.* / 2012-08-09 21:25
"Drewnoks" Zakład Stolarski Marek Ziąbek - Wola Filipowska - również ostrzegam przed tą firmą. Pracodawca zalega z wypłatami dla pracowników.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

rfgbtfnj / 77.253.98.* / 2012-08-03 23:07
Usługi ciesielsko -zbrojarskie KAM-STL Ostrowiec Świętokrzyski. ostrzegam wszystkich przed ta firma. do dnia dzisiejszego ludzie nie maja wypłaty z miesiaca czerwca
 
mofik1123 / 46.45.109.* / 2012-12-26 17:50
co wy tu piszecie kazdy jest dorosły i wie co rtobi na pieniądze trzeba czekać ale sa i stawki najwyższe w regionie jak się coś potrafi

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

speed44 / 93.154.245.* / 2012-07-23 19:37
firma REMBUD z Chojnowa takze zalega ze skladkami ZUS i to za kilkadziesiat osob, przyszlych pracownikow prosze by sie zastanowili gdy pojda tam do pracy, nie pisze tego ze zlosci tylko ku przestrodze. pozdrawiam

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

nauczyciel557 / 193.239.244.* / 2012-07-20 09:36
Szkoła prywatna KORNELÓWKA z Łodzi (gdzie szefem jest p. KRZYSZTOF MAKOWSKI, były wiceprezydent Łodzi) robi sobie jaja z pracowników.

Po 1 zatrudniają jako nauczycieli osoby bez szkolenia pedagogicznego, po 2 ludzie pracują za umowę zlecenie, albo umowy o pracę na pół etatu (wszystkie umowy kończą się w czerwcu - czyli żaden nauczyciel nie ma płaconej pensji w wakacje) (pomimo iż rodzice płacą za wakacje), po 3 ludzie pracują na pół etatu, a wypracowują cały albo i więcej, po 4 godziny nadliczbowe nie są opłacane NIKOMU, po 5 nie wypłacają pensji na czas (opóźnienia sięgają kilku miesięcy).

Generalnie jest tak syf i malaria. Jeżeli ktoś myśli o oddaniu tam swojego dziecka, to odradzam.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

radek1600 / 79.190.242.* / 2012-07-19 10:37
Witam,ja też miałem taki przypadek,ze nie zapłacił
Firma zajmuje się panelami w Stroszek Bytom
ma dwa telefony,ale miesiąc temu miał jeden,pracowałem na czas wykonania prac,oto numery on jest współwłaścicielem firmy 1 797175002 z orange,2 to 503041230 teraz nawet nie mogę się dodzwonić,pokazał mi fakturę na ten 2 numer orange Pan Darek numer wiec ma pieniądze
Niech go ktoś sprawdzi,sklep z panelami ma W Stroszek Bytom Cider plac,mam serdecznie dosyć czekania,aż się zlituje.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

jrgtkg / 88.156.213.* / 2012-07-18 17:41
RoSa met z Radomia co miesiąc ma opóźnienia w wypłatach co najmniej 2 tygodnie
 
zniesmaczony / 88.156.210.* / 2012-11-12 22:10
Pseudoprezesina potrzyma nasz hajs troche na koncie to mu na wakacje z % urośnie troche

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

rafikrrr / 194.126.166.* / 2012-07-10 15:45
co mam zrobic dostalem umowe o prace na 1500 zl ale byla ustalona stawka slowna na 12 zl na godz to okolo 3000 zl teraz niemam ani grosza czy odzyskam pieniadze szefowa usmiala mi sie w twaz i powiedziala sadzmy sie pomuzcie mam rodzine na utrzymaniu
 
arrmii / 62.21.22.* / 2012-08-11 11:27
tam gdzie zaczyna sie kasa, kończą się sentymenty. słownie? słownie to można kawały opowiadać. następnym razem podpiszesz umowę na papierze a nie słownie.
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Pieniadze na skróty
Waluta Wartość Zm. [%]
euro 4,13 -0,28%
dolar amerykański 3,77 -0,49%
frank szwajcarski 3,99 -0,26%
funt szterling 5,76 -0,81%
jen japoński 3,04 -0,40%
Forex Wartość Zm. [%] Godz.
EURPLN 4,12 -0,27% 12:14
USDPLN 3,76 -0,45% 12:14
CHFPLN 3,99 -0,23% 12:14
GBPPLN 5,74 -0,74% 12:14
?
Wprowadź listę symboli lub nazw walorów, które chcesz porównać na wykresie, rozdzielając je przecinkami.

W trakcie wypełniania pola, system będzie podpowiadał nazwy dostępnych walorów - możesz wybrać je z utworzonej listy.
money analytics