Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Frank wciąż drogi. Będzie jeszcze droższy?

0
Podziel się:

Dziś za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić ponad 3,33 złotego. Według analityków w ciągu trzech miesięcy kurs może jeszcze wzrosnąć.

Frank wciąż drogi. Będzie jeszcze droższy?
(funix/iStockphoto)

Dziś za szwajcarskiego franka trzeba było zapłacić nawet 3,3360 złotego. Ekonomiści uważają, że w najbliższym czasie szwajcarska waluta nie straci na wartości. W ciągu trzech miesięcy kurs wzrośnie nawet do 3,40 zł - przewiduje Bank Citi Handlowy.

_ - Spodziewamy się, że frank będzie nadal zyskiwał na wartości, między innymi do złotego. W ciągu trzech miesięcy kurs osiągnie poziom 3,40 zł, potem powinien spadać _ - powiedział ekonomista Banku Citi Handlowego Cezary Chrapek.

W czwartek o godzinie 15:25 kurs szwajcarskiego franka do euro osiągnął poziom 1,2005, jednak w ciągu dnia było to nawet 1,1948 - to rekordowo niski poziom. Natomiast kurs pary frank/złoty w ciągu dnia sięgnął nawet 3,3360 złotego.

Zobacz kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powodem umocnienia się szwajcarskiej waluty jest zaognienie sytuacji w Grecji oraz informacja Narodowego Banku Szwajcarii, że nie dokona interwencji na rynku, by osłabić swoją walutę.

- _ Inwestorzy obawiają się o Grecję, stan jej systemu finansowego i w efekcie są obawy o wypłacalność poszczególnych banków w strefie euro oraz o dostęp do finansowania w obcych walutach _ - główny ekonomista ING Banku Mateusz Szczurek.

Główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska Marcin Mróz uważa, że frank jako waluta postrzegany jest jako_ bezpieczny port _, stabilna ochrona przed wydarzeniami na południu Europy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t21322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;wciaz;powyzej;3;30;zlotego,222,0,851934.html) Frank szwajcarski wciąż powyżej 3,30 złotego
- _ Im gorzej dzieje się w krajach zagrożonych restrukturyzacją długu, tym lepiej dla szwajcarskiej waluty. Obecnie mamy do czynienia z eskalacją niepewności, bo z jednej strony czekamy co postanowią państwa europejskie w kontekście dalszej pomocy dla Grecji, a widać wyraźnie, że jednomyślności nie ma. Z drugiej strony w Grecji mamy problemy z bardzo silnym oporem społecznym przed wprowadzeniem reform, brak stabilności politycznej. Nie ma więc przesłanek, by nastroje na rynku były stabilne _ - powiedział Mróz.

_ - Może się okazać, że grecki rząd nawet, jeżeli przyjmie reformy, to będą one tylko na papierze. To tego może najbardziej obawiać się rynek. W takiej sytuacji dalsza pomoc dla Grecji może stanąć pod znakiem zapytania _ - stwierdził analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Dodał, że w sprawie pakietu ratunkowego dla Grecji wciąż istnieją spore rozbieżności, choć w środę rzecznik niemieckiego resortu finansów zasugerował, iż udało się osiągnąć wstępne porozumienie w drażliwej kwestii udziału prywatnych inwestorów, do której spore obiekcje miał EBC. _ - Szczegółów jednak nie ma _ - stwierdził Rogalski.

W ubiegłym roku Grecja otrzymała 110 mld euro wsparcia od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Najnowszy pakiet ratunkowy - według nieoficjalnych źródeł - mógłby opiewać na 90 mld euro.

Jak wskazała główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, drogi frank to zła informacji dla Polski. - _ Jeżeli ten stan się utrzyma, gospodarstwa domowe, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w tej walucie będą spłacały wyższe raty kredytów i wyższe odsetki w złotych, co odbije się na ich kondycji finansowej. To może wpłynąć na osłabienie wzrostu konsumpcji i przełoży się na niższą dynamikę PKB Polski _ - stwierdziła ekonomistka Lewiatana.

- _ Niższa dynamika konsumpcji w średniej i dłuższej perspektywie odbije się negatywnie również na przychodach i zyskach przedsiębiorstw. Tym samym nasze nadzieje na przyspieszenie inwestycji prywatnych mogą lec w gruzach _ - dodała Krzysztoszek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;ucieczka;od;franka;sie;nie;oplaca,177,0,844465.html) Zwoliński: Ucieczka od franka się nie opłaca
Zdaniem ekonomisty ING Banku, kredytobiorcy, którzy są zadłużeni w szwajcarskiej walucie powinni obecny okres przeczekać. - _ Jeśli ktoś zadłużając się brał pod uwagę dłuższy na przykład dwudziestoletni horyzont, to nie powinien się przejmować, po prostu zapłaci kilka rat kredytu drożej _ - uspakajał Szczurek.

- _ Dwie sprawy mogą uspokoić sytuację: zmiana podejścia szwajcarskiego banku centralnego do interwencji walutowej oraz choćby chwilowe rozwiązanie problemów Grecji _ - powiedział główny ekonomista ING Banku.

_ - Gdyby się okazało, że transza pomocy się pojawi, byłby to oddech ulgi i zdjęcie presji na umocnienie franka _ - stwierdził Mróz. Dodał, że całkowite odwrócenie tendencji na umocnienie franka nastąpi dopiero gdy problemy Grecji zostaną rozwiązane definitywnie.

Podobny pogląd wyraża Marcin Mróz. - _ Dopóki nie zobaczymy całościowego rozwiązania problemów Grecji nie ma co spodziewać się dramatycznych zmian dotyczących franka _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t21322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;wciaz;powyzej;3;30;zlotego,222,0,851934.html) Frank szwajcarski wciąż powyżej 3,30 złotego Paniczna wyprzedaż w USA oraz kłopoty Grecji sprawiły, że inwestorzy kupowali dziś bezpieczną walutę. Sytuację nieco uspokoiły lepsze od prognoz dane makro ze Stanów Zjednoczonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/analitycy;sytuacja;grecji;oslabia;zlotego,146,0,852370.html) Analitycy: Sytuacja Grecji osłabia złotego Wzrost awersji do ryzyka osłabia złotego i podwyższa rentowności polskiego długu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)