Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka musi być gotowa na słabszą koniunkturę

0
Podziel się:

Nasze interwencje miały pokazać, że mamy działa, których możemy użyć - mówi Marek Belka.

Polska gospodarka musi być gotowa na słabszą koniunkturę
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Narodowy Bank Polski nie broni swoimi interwencjami walutowymi konkretnego poziomu kursu złotego, a dotychczasowe interwencje miały pokazać, że bank centralny nie działa incydentalnie oraz ma instrumenty, których może użyć - poinformował prezes NBP Marek Belka.

_ - W ciągu kilku dni złoty osłabił się wobec euro z poziomu 4,40 do 4,53. W normalnych warunkach nazwalibyśmy to currency crash. Nasze trzy interwencje miały pokazać, że nie działamy incydentalnie, że mamy działa, których możemy użyć _ - powiedział Belka cytowany przez portal Obserwatorfinansowy.pl na spotkaniu z prezesami banków komercyjnych.

Szef banku centralnego podkreślił również, że NBP poprzez interwencje nie broni jakiegoś wyznaczonego kursu._ - Jeśli trend będzie taki, że pewne kategorie kapitału wychodzą z rynków wschodzących, w tym z naszego, to i tak niewiele będziemy mogli zrobić. Możemy jedynie spowodować, żeby ten proces nie miał gwałtownego charakteru, żeby temperatura tego zjawiska nie była podwyższona przez działania spekulacyjne _ - powiedział Belka.

Zdaniem prezesa NBP, gdyby obserwowany proces wycofywania się inwestorów długoterminowych z rynków wschodzących - m.in. z Polski - postępował, trzeba będzie zaakceptować dalszą deprecjację złotego. Według niego polska gospodarka musi być przygotowana na osłabienie koniunktury w Europie, jednak do tej pory, gdy Stary Kontynent przechodził kryzys, polskie przedsiębiorstwa dobrze sobie radziły z tą sytuacją, bo były w stanie skutecznie konkurować na wspólnym rynku.

Jego zdaniem bardziej należy się martwić ryzykiem załamania europejskiego systemu finansowego. Jak mówi szef NBP mogłoby to oznaczać zamrożenie rynku międzybankowego i eliminowanie poszczególnych europejskich banków z tego rynku.

_ - A to dotyczyłoby niektórych rodziców naszych banków. Poza tym niepokoi wycofywanie się amerykańskich funduszy z rynku europejskiego i rynków emerging markets. I nie chodzi tylko o fundusze hedgingowe, widzimy, że z rynków wschodzących - m.in. z Polski - wycofują się też inwestorzy długoterminowi. Monitorujemy tę sytuację, bo gdyby ten proces postępował trzeba by zaakceptować dalszą deprecjację złotego _- powiedział Belka.

Tak w ostatnich trzech miesiącach zmieniał się kurs złotego do euro:

źródło: Money.pl

Belka nazwał _ super ambitnym _ rządowy plan zmniejszenia deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB już w 2012 roku._ - Oznaczałoby to zacieśnienie fiskalne rzędu 5 pkt proc. PKB w ciągu dwóch lat. Gdyby go się udało zrealizować można by było powiedzieć, że Polska jest liderem zacieśnienia fiskalnego. Ale pojawia się pytanie, czy wobec osłabienia tempa wzrostu gospodarczego tak duże ograniczenie deficytu jest wykonalne. Co prawda w tym roku sytuacja budżetu jest komfortowa, ale w dużej części wynika to z czynników jednorazowych - jak ograniczenie transferów do OFE _ - powiedział prezes.

Jego zdaniem powodzenie rządowego planu zniwelowałoby część napięć inflacyjnych wynikających z luźnej polityki fiskalnej.

_ - Poza tym trzeba pamiętać o tzw. percepcji rynków. Jeśli w tym roku deficyt nadal wynosiłby blisko 8 proc. PKB a nie 5,5 proc., to pewnie polska gospodarka rosłaby w tempie 6 proc. rocznie, ale skutki dla deficytu obrotów bieżących i kursu złotego byłyby fatalne. Jeśli miałoby się okazać, że Polska ma problemy z deficytem budżetowym albo z deficytem obrotów bieżących, reakcja rynku mogłaby być nieproporcjonalnie negatywna _ - dodał.

O interwencjach NBP czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/nbp;nie;daje;za;wygrana;znow;sprzedaje;euro,56,0,924728.html) NBP nie daje za wygraną. Znów sprzedaje euro To już trzecia interwencja banku centralnego na rynku walutowym w ostatnich dniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/ekonomisci;o;interwencji;okazala;sie;skuteczna,179,0,919731.html) Interwencja pomogła złotemu. Na jak długo? Ekonomiści pozytywnie oceniają piątkową decyzję Narodowego Banku Polskiego o interwencji na rynku walutowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t142896.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/drogi;frank;nbp;nie;zamierza;interweniowac,84,0,852820.html) Drogi frank? NBP nie zamierza interweniować Belka: _ Nie grozi nam to co dzieje się na Węgrzech, Polacy sumiennie spłacają kredyty. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)