Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prognoza dla złotego. W centrum uwagi dane GUS

0
Podziel się:

Dane GUS o produkcji przemysłowej wyznaczą kierunek, w którym złoty i rentowności obligacji będą podążały w krótkim okresie - oceniają ekonomiści.

Prognoza dla złotego. W centrum uwagi dane GUS
(Marlee90/iStockphoto)

Dane GUS o produkcji przemysłowej wyznaczą kierunek, w którym złoty i rentowności obligacji będą podążały w krótkim okresie - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem w tym tygodniu złoty powinien być handlowany w przedziale 4,16-4,20 za euro.

_ - Wydaje się, że w krótkiej perspektywie najważniejsze będą dane GUS o produkcji przemysłowej. One mogą nastroić rynki. W piątek poznamy kolejną porcję danych z GUS o sprzedaży detalicznej oraz o bezrobociu, ale wydaje się, że ważniejsze będą dane jutrzejsze _ - powiedział diler walutowy z ING Karol Zaluski.

We wtorek GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej w kwietniu. Rynek oczekuje, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła o 2,6 proc. rok do roku oraz spadła o 2,5 proc. w ujęciu miesięcznym.

Zdaniem Zaluskiego notowania złotego powinny do końca tygodnia być stabilne. - _ Raczej nie grozi nam osłabienie powyżej poziomu 4,20/EUR, gdyż ten poziom wydaje się być broniony. Z drugiej strony nie należy jednak liczyć, że tydzień umocni złotego poniżej 4,16/EUR, więc możemy założyć, że do weekendu złoty będzie handlowany w przedziale 4,16-4,20 za euro _ - dodał.

Zaluski ocenia, że poniedziałkowa sesja na rynku walutowym stała pod znakiem niskiej płynności. _ - Obroty na rynku były dziś znacznie ograniczone, część rynków europejskich była zamknięta ze względu na święto _ - dodał.

Diler SPW z banku Raiffeisen Piotr Pazio ocenia, że pogarszający się sentyment światowy odbił się wzrostem rentowności na krajowym rynku długu.

_ - Możliwe, że rentowności w dalszym ciągu będą rosły, choć chyba jeszcze za wcześnie, aby nazwać to korektą. Widać pogorszenie sentymentu. Inwestorzy nastawieni dziś są na sprzedawanie, a to w połączeniu z niższą płynnością spowodowało wzrosty rentowności. Ceny papierów spadały na całej krzywej - zarówno na krótkim, jak i długim końcu (z krótkim i długim terminem wykupu - PAP) _ - powiedział Pazio.

Jego zdaniem kluczowym bodźcem dla rynku długu będzie wtorkowy odczyt produkcji przemysłowej. _ - Te dane pokażą nam, jaka jest kondycja gospodarki. Pokażą kierunek dla dalszych działań Rady Polityki Pieniężnej i mogą być przesądzające w kontekście dalszej obniżki stóp w czerwcu _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr może zaszkodzić polskiej walucie. Co dalej ze złotym? Sprawdź, co o aktualnej sytuacji na rynku mówią eksperci i ile na koniec tygodnia może kosztować euro.
Co dalej ze złotym? Oto, co sądzą eksperci Do końca tygodnia kurs złotego powinien oscylować w okolicach 4,15, w przedziale 4,12-4,18 za euro - oceniają dilerzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)