Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia?

0
Podziel się:

Zobacz, co zdaniem analityków będzie wpływało na kurs polskiej waluty w nadchodzącym roku.

Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia?
(greg801/iStockphoto)

Nawet o cztery procent wobec euro i franka szwajcarskiego oraz o dziesięć procent wobec dolara może się osłabić złoty w pierwszym półroczu 2013 roku - prognozują analitycy. Naszej walucie nie będzie sprzyjać między innymi spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Potem jest jednak szansa na odbicie.

Euforia zakupów na giełdowych rynkach przełożyła się w ostatnich tygodniach również na umocnienie złotego. Inwestorzy chętnie kupują polską walutę, bo towarzyszący końcówce roku optymizm sprzyja podejmowaniu większego ryzyka. A ono zwykle objawia się właśnie w inwestowaniu między innymi w waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przy jednoczesnym znaczącym osłabieniu dolara.

Dzięki temu złoty w ostatnim miesiącu umocnił się o ponad dwa procent wobec euro i franka szwajcarskiego i aż o sześć procent w stosunku do dolara. Nie udało mu się jednak na razie przebić psychologicznych poziomów, czyli czterech złotych na euro i trzech złotych na amerykańskiej walucie.

Zobacz kurs złotego wobec głównych walut w ostatnim miesiącu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdaniem analityków _ rajd świętego Mikołaja _ może jeszcze potrwać do końca roku, chociaż trudno szukać jego _ fundamentalnego _ uzasadnienia. Wiele wskazuje jednak na to, że na początku przyszłego roku będziemy mieli do czynienia z odwróceniem trendu wzrostowego polskiej waluty.

- _ Obecne wzrosty na rynkach mają ścisły związek z decyzjami banków centralnych, przede wszystkim amerykańskiego Fed, które deklarują, że będą dalej stymulować gospodarkę przy pomocy na przykład programów skupu obligacji _ - mówi Marcin R. Kiepas, analityk z DM XTB. - _ To powoduje optymizm, który jednak na początku 2013 roku zacznie się osłabiać _ - dodaje.

Pierwsze miesiąca roku osłabią złotego

Koniec euforii spowoduje z kolei korektę wzrostów nie tylko na giełdzie, ale również na złotym. Średnie prognozy analityków, z którymi rozmawiał Money.pl nie pozostawiają wątpliwości. W pierwszym półroczu powinniśmy spodziewać się osłabienia polskiej waluty.

W stosunku do euro i do franka szwajcarskiego może ono wynieść około czterech procent wobec obecnych poziomów. Większego osłabienia złotego można spodziewać się w porównaniu do dolara, który w pierwszych sześciu miesiącach roku może umocnić się średnio o dziesięć procent.

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz ankietowanych analityków.

Jak pokazuje powyższy wykres, dopiero druga połowa roku może przynieść ponowne odbicie złotego. Powinno ono doprowadzić polską walutę do poziomów, które mniej więcej notujemy obecnie. Trzeba jednak zauważyć, że na prognozę 12-miesięczną powinniśmy wziąć dużą poprawkę. Nie sposób bowiem dokładnie przewidzieć, jak w tym czasie rozwinie się sytuacja w Polsce i strefie euro oraz tego, jak głębokie będzie spowolnienie gospodarcze. A w ogromnej mierze właśnie od tego zależy zachowanie polskiej waluty.

Spowolnienie nie będzie sprzyjać polskiej walucie

Według analityków duże znaczenie dla kursu złotego przede wszystkim wobec euro może mieć perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce. Do tej pory od listopada Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na dwa cięcia po 0,25 punktu procentowego, co sprowadziło główną stopę referencyjną do poziomu 4,25 procent. Tymczasem w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego można oczekiwać, że RPP zdecyduje się na kolejne cięcia.

- _ Spodziewamy się jeszcze trzech obniżek stóp procentowych po 0,25 punktu procentowego. Pierwsza może nastąpić już w styczniu, a kolejne w marcu i w maju _ - mówi w rozmowie z Money.pl Dorota Strauch, ekonomistka z Raiffeisen Bank Polska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m255253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/z;zarobkami;jest;najgorzej;od;osmiu;lat,59,0,1218107.html) *Z zarobkami jest najgorzej od ośmiu lat * Niższy wzrost cen w przyszłym roku, uratuje nasze kieszenie? Zobacz prognozę Money.pl. Podobnego zdania jest Michał Palenciuk, analityk z DM FMCM: - _ Obstawiamy trzy kolejne obniżki. Rada Polityki Pieniężnej, być może z opóźnieniem, ale jednak będzie starać się pomóc spowalniającej gospodarce _.

Tak znaczące cięcia raczej nie są jeszcze uwzględnione w kursie złotego, a można założyć, że w kolejnych miesiącach będą one oddziaływały na jego osłabienie. Między innymi ten czynnik w połowie roku może zdaniem analityków sprowadzić polską walutę do poziomu w okolicach 4,14 złotego za euro.

Prognozy dla kursu złotego wobec euro w 2013 roku
Analityk Instytucja Kurs 19.12.12 Prognoza 1M Prognoza 6M Prognoza 12M
Michał Palenciuk DM FMCM 4,07 4,14 4,34 4,12
Konrad Ryczko DM BOŚ 4,07 4,10 4,22 4,12
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 4,07 4,15 4,15 3,95
Rafał Benecki ING 4,07 4,15 4,19 4,10
ŚREDNIA 4,07 4,14 4,23 4,07

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Obok obniżek stóp procentowych i spowolnienia wzrostu gospodarczego złotemu nie będzie również w pierwszym półroczu sprzyjać niepewność związana z tym, czy rząd nie będzie zmuszony do nowelizacji budżetu.

- _ Można odnieść wrażenie, że przyjęty niedawno budżet na przyszły rok jest zbyt optymistyczny, a przez to wśród inwestorów mogą pojawić się obawy o to, że planowany deficyt zostanie przekroczony _ - zauważa Konrad Ryczko, analityk z DM BOŚ.

Osłabienie złotego wobec euro może również niejako automatycznie przełożyć się na spadek polskiej waluty wobec franka szwajcarskiego. Posiadaczom kredytów w tej walucie pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie on drastyczny, dlatego że bank centralny Szwajcarii już od wielu miesięcy pilnuje tego, by jego rodzima waluta nadmiernie się nie umacniała.

Prognozy kursu złotego wobec franka szwajcarskiego w 2013 roku
Analityk Instytucja Kurs 19.12.12 Prognoza 1M Prognoza 6M Prognoza 12M
Michał Palenciuk DM FMCM 3,36 3,42 3,52 3,30
Konrad Ryczko DM BOŚ 3,36 3,39 3,60 3,42
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,36 3,45 3,45 3,26
Rafał Benecki ING 3,36 3,34 3,36 3,28
ŚREDNIA 3,36 3,40 3,48 3,32

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Można jedna założyć, że czynnikiem, który z pewnością wpłynąłby na bardziej zdecydowane umocnienie franka szwajcarskiego, byłoby dalsze, znaczące pogarszanie się sytuacji gospodarczej w strefie euro. W okresie trwającego kryzysu już kilkakrotnie mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, gdy obawy o sytuację finansową na przykład Grecji powodowały gwałtowną ucieczkę inwestorów w kierunku franka szwajcarskiego.

Powodem jest to, że frank szwajcarski - jak żadna inna europejska waluta - jest traktowany jako bezpieczna lokata kapitału w trudnym dla rynków czasie. Drugą taką walutą, mimo wszystkich problemów amerykańskiej gospodarki, wciąż jest dolar. Na niego również warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w pierwszej połowie roku.

Możliwe wyraźne umocnienie dolara

Bo o ile osłabienie złotego wobec euro i franka nie będzie gwałtowne, to w przypadku amerykańskiej waluty będzie ono wyraźniejsze. Średnia prognoz analityków mówi o umocnieniu dolara wobec złotego w pierwszym półroczu o około dziesięć procent w porównaniu do obecnego poziomu.

Prognozy kursu złotego wobec dolara w 2013 roku
Analityk Instytucja Kurs 19.12.12 Prognoza 1M Prognoza 6M Prognoza 12M
Michał Palenciuk DM FMCM 3,06 3,14 3,40 3,10
Konrad Ryczko DM BOŚ 3,06 3,10 3,35 3,15
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,06 3,15 3,15 2,92
Rafał Benecki ING 3,06 3,36 3,50 3,23
ŚREDNIA 3,06 3,19 3,35 3,10

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Wśród analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, najbardziej znaczącego osłabienia złotego wobec dolara w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku spodziewa się Rafał Benecki, ekonomista z ING Banku. Jego zdaniem możemy odnotować nawet poziom 3,50 złotego za dolara. Wśród powodów wymienia jednak nie czynniki związane z kłopotami polskiej gospodarki, lecz amerykańskiej.

Według niego przedłużająca się dyskusja o tzw. klifie fiskalnym może doprowadzić do tego, że w przyszłym roku w gospodarce USA rzeczywiście dojdzie do _ automatycznego _ cięcia wydatków. Obawy z tym związane mogą spowodować spadki na giełdzie w Nowym Jorku, a potem na innych rynkach. Tym sposobem inwestorzy zaczną uciekać od takich walut jak złoty i wrócą do ciągle uznawanego za bezpiecznego dolara.

Jaka będzie druga połowa roku dla złotego?

Polska waluta ma szansę znów zacząć się umacniać dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Szukając uzasadnienia takiej prognozy ekonomiści wskazują na prognozy makroekonomiczne, które mówią o tym, że trzeci i czwarty kwartał 2013 roku powinny przynieść niewielkie odbicie w polskiej gospodarce, a także w pogrążonej w recesji strefie euro.

Poza tym będziemy mieli już za sobą serię obniżek stóp procentowych, które w pierwszym półroczu będą wpływać na osłabienie polskiej waluty. Taki scenariusz będzie możliwy do spełnienia tylko wówczas, gdy na rynku znów zagości więcej optymizmu dotyczącego przyszłości gospodarczej.

Jak zaznacza Marcin R.Kiepas, małe są szanse, by to ożywienie w gospodarce było bardzo gwałtowne. Dla inwestorów będzie jednak miało znaczenie pojawienia się nadziei na odbicie. A tych w pierwszej połowie roku będzie raczej brakować.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro bije rekordy. Co się dzieje ze złotym? W najbliższym czasie sytuacja na najważniejszych parach walutowych może jeszcze ulec zmianie.
240 złotych rocznie - tyle ubędzie nam z kieszeni po wprowadzeniu euro Ekonomiści pesymistycznie oceniają nasze szanse na wejście do Eurolandu.
Rząd chce do strefy euro. Zobacz wszystkie za i przeciw Ekonomiści i konstytucjonaliści wskazują, co trzeba zmienić by myśleć o wejściu do Eurolandu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)